Latvijā
Novados

Latvijā strādāju par 200 eiro. Jēkabpiliešus vaņģo sēņu lasīšanai Īrijā 37

Foto: shutterstock.com

Īrijas trešā lielākā sēņu audzētāja “CMP Mushrooms” centieni meklēt darbiniekus Latvijā šodien izraidīja lielu Jēkabpils iedzīvotāju interesi, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Pirmie interesenti uz tikšanos bija ieradušies krietni pirms noteiktā laika. Piemēram, Sergejam jau ir darba pieredze Anglijas sviestmaižu ražotnē. Tur pēc nodokļu nomaksas nedēļā saņēmis tikpat, cik mājās mēnesī. “Strādāt skaidu gaterī par 150 līdz 200 eiro, dzīvokli īrēt, paēst… Uz rokas nekas nesanāk,” stāsta vīrietis, kurš šobrīd ir bez darba. Savukārt Aleksandram šī būtu pirmā pieredze ārpus Latvijas. “Es neesmu no tiem nabadzīgākajiem, man ir normāla pensija un priekš paša nav bēdu, bet man ir pieci bērni. Man par viņiem ir jāpadomā, divas meitas ir studentes,” nosaka pensionārs.

Bezdarba līmenis Jēkabpilī un apkārtnē daudz neatšķiras no kopējā līmeņa Latvijā – ap 6%. Primāri Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) mēģina aizpildīt vakances tepat Latvijā. Taču tā kā esam Eiropas Savienībā, arī citiem bloka pārstāvjiem ir tiesības piekļūt mūsu darba tirgum.

Īru sēņu audzētāji darbiniekus Latvijā meklē nepastarpināti, apejot darbā iekārtošanas uzņēmumus, kas par pakalpojumu iekasē komisiju. Turklāt uzņēmuma vārdā to dara latviete, līdz ar to nepastāv valodas barjera. “Es pati Īrijā strādāju desmit gadus, visus sēņu industrijā. Es arī sāku kā sēņu lasītājs, pēc tam treneris, “supervaizers”, menedžeris,” saka “CMP Mushrooms” pārstāve Daiga Leite.

Alga tiek solīta ap 1800 eiro mēnesī pirms nodokļiem. Tas nozīmē, ka bankas kontā reāli tiks ieskaitīti ap 1600 eiro. Vēl ap diviem simtiem jāizdod par mājokli kopmītnēs. Lai nopelnītu vairāk, jānovāc vairāk sēņu. Tad sanākot ap 2000 eiro. “Pati mazākā samaksa, kas mums ir pensionārei, Latvijā viņai nav ko darīt, viņas alga ir 1200 eiro,” stāsta uzņēmuma pārstāve Leite.

Sēņu audzētavā piedāvātā samaksa atbilst Īrijas minimālajai algai, kas ir otrā lielākā Eiropas Savienībā. Prasības – strādīgums, precizitāte, bez kaitīgiem ieradumiem. Tikmēr NVA Jēkabpils filiāles stends liecina, ka te pārsvarā tiek meklēti cilvēki ar prasmēm. “Ja cilvēkam profesijas nav, specialitātes nav, kura pieprasīta darba tirgū, tad ar darba meklēšanu ir problēmas,” neslēpj NVA Jēkabpils filiāles vadītāja Svetlana Zujeva.

Potenciālie aizbraucēji satrauc vietējos uzņēmējus, vienlaikus liekot atzīt, ka mazkvalificētam darbaspēkam maksāt vairāk tikai tādēļ, lai tas paliktu Latvijā, nevar. Tikmēr Īrijas sēņu audzētājs darbinieku meklēšanai veltīs teju visu nākamo nedēļu apbraukājot vēl citas Austrumlatvijas pilsētas.

LNT rīta ziņu raidījums “900 sekundes” jau vēstīja, ka “CMP Mushroom” plāni vairākās Latvijas pilsētās izvērst darbinieku meklēšanu vietējo darba devēju vidū radījuši nopietnas bažas, ka Latviju atkal pametīs strādātspējīgie iedzīvotāji. Īrijas sēņu audzētavas pārstāvji vēl plānojuši viesoties Rēzeknē, Alūksnē, Balvos un Gulbenē.

 

LA.lv