×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
1. decembris, 2017
Drukāt

Latvijā strādāju par 200 eiro. Jēkabpiliešus vaņģo sēņu lasīšanai Īrijā (37)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Īrijas trešā lielākā sēņu audzētāja “CMP Mushrooms” centieni meklēt darbiniekus Latvijā šodien izraidīja lielu Jēkabpils iedzīvotāju interesi, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Pirmie interesenti uz tikšanos bija ieradušies krietni pirms noteiktā laika. Piemēram, Sergejam jau ir darba pieredze Anglijas sviestmaižu ražotnē. Tur pēc nodokļu nomaksas nedēļā saņēmis tikpat, cik mājās mēnesī. “Strādāt skaidu gaterī par 150 līdz 200 eiro, dzīvokli īrēt, paēst… Uz rokas nekas nesanāk,” stāsta vīrietis, kurš šobrīd ir bez darba. Savukārt Aleksandram šī būtu pirmā pieredze ārpus Latvijas. “Es neesmu no tiem nabadzīgākajiem, man ir normāla pensija un priekš paša nav bēdu, bet man ir pieci bērni. Man par viņiem ir jāpadomā, divas meitas ir studentes,” nosaka pensionārs.

Bezdarba līmenis Jēkabpilī un apkārtnē daudz neatšķiras no kopējā līmeņa Latvijā – ap 6%. Primāri Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) mēģina aizpildīt vakances tepat Latvijā. Taču tā kā esam Eiropas Savienībā, arī citiem bloka pārstāvjiem ir tiesības piekļūt mūsu darba tirgum.

Īru sēņu audzētāji darbiniekus Latvijā meklē nepastarpināti, apejot darbā iekārtošanas uzņēmumus, kas par pakalpojumu iekasē komisiju. Turklāt uzņēmuma vārdā to dara latviete, līdz ar to nepastāv valodas barjera. “Es pati Īrijā strādāju desmit gadus, visus sēņu industrijā. Es arī sāku kā sēņu lasītājs, pēc tam treneris, “supervaizers”, menedžeris,” saka “CMP Mushrooms” pārstāve Daiga Leite.

Alga tiek solīta ap 1800 eiro mēnesī pirms nodokļiem. Tas nozīmē, ka bankas kontā reāli tiks ieskaitīti ap 1600 eiro. Vēl ap diviem simtiem jāizdod par mājokli kopmītnēs. Lai nopelnītu vairāk, jānovāc vairāk sēņu. Tad sanākot ap 2000 eiro. “Pati mazākā samaksa, kas mums ir pensionārei, Latvijā viņai nav ko darīt, viņas alga ir 1200 eiro,” stāsta uzņēmuma pārstāve Leite.

Sēņu audzētavā piedāvātā samaksa atbilst Īrijas minimālajai algai, kas ir otrā lielākā Eiropas Savienībā. Prasības – strādīgums, precizitāte, bez kaitīgiem ieradumiem. Tikmēr NVA Jēkabpils filiāles stends liecina, ka te pārsvarā tiek meklēti cilvēki ar prasmēm. “Ja cilvēkam profesijas nav, specialitātes nav, kura pieprasīta darba tirgū, tad ar darba meklēšanu ir problēmas,” neslēpj NVA Jēkabpils filiāles vadītāja Svetlana Zujeva.

Potenciālie aizbraucēji satrauc vietējos uzņēmējus, vienlaikus liekot atzīt, ka mazkvalificētam darbaspēkam maksāt vairāk tikai tādēļ, lai tas paliktu Latvijā, nevar. Tikmēr Īrijas sēņu audzētājs darbinieku meklēšanai veltīs teju visu nākamo nedēļu apbraukājot vēl citas Austrumlatvijas pilsētas.

LNT rīta ziņu raidījums “900 sekundes” jau vēstīja, ka “CMP Mushroom” plāni vairākās Latvijas pilsētās izvērst darbinieku meklēšanu vietējo darba devēju vidū radījuši nopietnas bažas, ka Latviju atkal pametīs strādātspējīgie iedzīvotāji. Īrijas sēņu audzētavas pārstāvji vēl plānojuši viesoties Rēzeknē, Alūksnē, Balvos un Gulbenē.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Nu tas emocionāli, bet… Ilgāk kā 10. gadus kā jau projām no Latvijas, ar tās pseido-uzņēmējiem. Ja tie nemaksā algas, tad domāju, tas joprojām ir domāšanā, attieksmē. Jo es tos atceros arī tādus, kā tiki uzņēmēju kārtā, tā pirmais svarīgākais tiem bija parādīt sevi sabiedrībai vizuāli, ar džipu, un personīgo māju uz kredīta, un tā tālāk… Tātad tā iespējamā uzņēmuma attīstībai un darbinieku algām paredzētā bankas nauda momentāni tika ieguldīta savu, gan dzīves apstākļu uzlabošanā, gan sevis, tādā pastulbā, izrādīsanā visiem. Lūk, es esmu uzņēmējs! Lai mani redz pa gabalu. Un tagad piebilde, strādāju “ārzemēs”, un te ir izpilddirektors un direktors, kā arī citi menedžeri, kuri, ja tie iegrieztos Latvijā, tad vietējie uzņēmēji visticamāk, sākumā nokļūdītos tos atpazīdami, uztverdami kā prastas strādniecības pārstāvjus. Jo tie ir tik vienkārši un tuvi strādniecībai, bez šlipsēm un uzvalkiem. Bez idiotiskām izrādīšanās ambīcijām, toties ar visu kapitālisma nianšu pārzināšanu, kurās ietilpst gan strādniecības slāņa nozīmība patērētāju ekonomikas uzturēšanā, gan savu spēju nepārvērtēšana, un dzīvošana realitātē.

 2. Tās ir muļķības neticu.Tad jau jāpazūd arī pašam cilvēkam.Kas tad nekait rij un tievē .

 3. Man prieks jo Latviesi labi strādnieki

 4. kā vispār var maksāt 150 eur algu??? un tad vēl žēļojas, ka aizbrauc….

 5. NVA Jēkabpils filiāle ir nekam nederīga iestāde,nerunājot par tās korumpēto stagnātvadītāju S.Zujevu .NEKAD man šī iestāde nav palīdzējusi iekārtoties darbā,neskatoties uz to,ka esmu speciālists.Par kaut cik jēdzīgām darba vietām vienmēr uzzināju no citiem avotiem.15 gadus strādāju Norvēģijā,kur manas prasmes tiek atbilstoši vērtētas.NVA nepilda savas funkcijas,bet tikai tērē nodokļu maksātāju naudu un audzina pabalstu saņēmēju armiju.Tāpat arī neviens nekontrolē darba devēja/ņēmēja attiecības.Valdībai ir nospļauties par darbiniekiem un mazajiem uzņēmējiem.Kamēr korumpanti netiks patriekti no atbildīgiem amatiem,tikmēr cilvēki pametīs Latviju.

 6. Mana pašcieņa neļautu kāda bezgodīga gatera īpašniekam savu darbu pārdot par 200 eiro. Lai iet un strādā pats ar savu ģimenīti. Tad jau labāk lauku cilvēks cauru vasaru var lasīt meža ogas un sēnes, peļņa būs lielāka.Bet braucējiem vēlu: drošam pieder pasaule! Un tas ir kā loterijā – piedalies, varbūt vinnēsi, ja nepiedalīsies, nevinnēsi nekad.

 7. 600 000 jau …aizbraukuši no kaut pastalās, bet brīvā LV,
  bet kāpēc tāds satraukums, ka vēl kādi vēlas braukt prom no … NABAGMĀJAS?
  Kad tur stāsta, ka mēnesī LV cilvēks kā algu saņem 200 eiro, tur pārjautā- vai tas ir nedēļā?
  Viņi taču noticējuši tam Veiksmes stāstam un tāpēc vēl jo vairāk BRĪNĀS …
  ka LV minimālā alga (līdz 20 gadu darba stāžam) ir 70,35…

 8. Beidziet lietot vārdu VANĢO !!! Par smagu darbu maksā godīgu algu! Es zini, jo esmu te 12 gadus!

  • Jautājums, kurā sēņu fermā Jūs strādājat? Kur tik labi maksā? Man par 4 dienām kur nostrādājām pa 14,5 stundām, samaksāja 90,00 eiro… Tagad domāju, kur ir solītā ne mazāk par 9,25 eiro minimālā stundas likme… Vēl ir jāizdomā kā ar tādu algu izdzīvot mēnesi līdz nākamai algai un samaksāt maksājumus… Jau pāris nedēļās ar draudzeni esam morāli sabrukušas… Nezinām ko iesākt, jo par ko aizbraukt vairs nav un te draud ar 300 eiro sodu, ja darbu pamet uz reiz… Redziet vēl 2 nedēļas jāatstrādā… GP RECRUITMENT un Daiga Leite mūs nosūtīja uz Stablefield fermu… Pateicoties viņiem esam bezizejas situācijā… Te pat ātrākais lasītājs nesaņem minimālo stundu likmi pēc salasīto daudzumu, jo darbs ir no 12 līdz 15 stundām dienā…

 9. Es latvijaa strādaju skola par 150 euro ,

 10. Lētā darbaspēka koncepcija.Un,darba ražīgums…Kad krīzē samazināja algas,darba ražīgums pieauga,vismaz,par 10%.To nepiemin!Toties visu laiku ļerkst ka nevar maksāt lielākas algas.Rezultāts – brauc uz Īriju sēnes lasīt.Politika…

 11. lai tik brauc .. pietiks te vergot uz vietējiem ” uzņēmējiem ” kuri paši dzīvo trekni kamēr darbinieki puspliki .. cik var vergot par tiem grašiem .. visu mūžu …..
  tiem gudrajiem kuri te bezd par visstrādniekiem latvijā no ukrainas utt .. nez kur viņi visi dzīvos ? varēs atļauties noīrēt dzīvokli ? vai izmitināsiet viņus savos glaunajos apartamentos ))) …..
  te vietējais nevar galus savilkt kopā .. kur nu vēl visstrādnieks parastais …..
  sēnotājiem veiksmi .. turās !

  • Nu kap.ir jāvergo ,no soc. atteicāmies, kap. dabūjām ,jāvergo vienalga Latvija vai Īrija un arī Īrijā tik. min. alga ,tā ka neceriet uz nekādiem brīnumiem 2000 Īrijā ,tas pats kas 200 Latvijā.

 12. Man patīk – mazkvalificētam strādniekam nevar maksāt vairāk par 200 eiro , bet ievestajam strādniekam par to pašu darbu varēs maksāt 800 eiro , jo par 200 neviens nestrādās. Šitādi standarti tiem uzņēmējiem , kuri braukā ar džipiem un katru gadu atpūsties uz ārzemēm. Atbalstu mēģinājumu braukt sēnes lasīt, ar varu tur nevienu neturēs , ja kas nebūs tā kā solīts – atbrauksiet mājās.

 13. Pieprasiet likumu,ka uznemejs nedrikst sev no jusu visu uznemuma stradajoso sapelnitas audas nedrikst sev panemt vairak neka 5 reizes ka mazak atalgotais naudu vertibu raditajs.un tirai pelnai augot uznemuma, procentuali ,atbilstosi algu lielumam japalielina algas visiem ,kas jaapstiprina darbinieku pilnsapulcei. pilnsapulcei,jo mantiskas lietas’pakalpojumus un naudu rada tiesie daritaji,ne banditi,ekspluatatori un zagli uznemumu organizetaji un darbu vaditaji,lai dzivo stradnieku skira, nost ar uzaurpatoriem ekspluatatoriem,vadisim pasi sevi un savienojieties bezkompromisu karam par mantisko vienlidzibu pec ieguldita darba.radisana.

 14. Nezinu, kā tur Īrijā ar sēnēm?! Pa pabiem nevazājos, brīvdienas nenodzeru, darbdienas pa 12-14 stundām, palikt par britu pilsoni neplānoju, jo, gribu dzīvi pavadīt Latvijā, savā mājā. Tādēļ ar mērķi braucu pelnīt un krāt. Šeit, Anglijā, tas sanāk dzīves lētuma dēļ. Cik varu mēnesī nolikt neatklāšu, taču esmu ļoti priecīgs un apmierināts ar rezultātu. Kas attiecas uz profesiju, visi, kas strādā Anglijā vai Irijā, zin, ka prof apgūšana notiek darba procesā. Tādēļ cilvēki ātri apgūst iemaņas tajā ko dara. Latvijas uzņēmēji varētu pamacīties, nevis mēnešiem vai gadiem gaidīt vakantās profesijas lietpratēju, un gaidot tikuntā šo darbu kādam jādara :). Tad nebūs jāsaka ka nevar maksāt nekvalificētam, jo būs paši to kvalificēto radījuši un ar to tikai ieguvuši.

 15. Latvijā pie algas 1800 euro pēc nodokļiem paliek 1254 eur! Valsts nodokļu politika!

 16. Ja tiešām tā maksā, tad labi var pelnīt, sev neko daudz netērējot. Nodokļi ļoti mazi!!!!! Valsts politika!!! Latvijā pie 1800 eur pāri paliek pēc nodokļiem vien 1254 eur!!! Īrijā sola pēc nodokļiem 1600 eur! Labi! Nu jārēķinās, ka būs jādzīvo un jāīrē kopmītnes, klāt vēl elektrība, ūdens, pats galvenais pārtika! Tomēr paliks pāri vairāk kā Latvijā vispār ir iespējams nopelnīt laukos!! Lai veicas un lai solītais iekrīt makā! Kas maksā tas pasūta mūziku! Pārdomas uzņēmējiem, kā saglabāt darba spēku! Ja cilvēks Īrijā iestrādāsies, varēs arī ģimeni paņemt līdzi. Varēs slēgt uzņēmuma līgumu. Tad tā dzīve sāksies. Tagad tik smags darbs un priekš latvieša laba alga! Kāpēc vietējie neraujas uz labi apmaksātu darbu? Savukārt Latvijā ievedīs vēl vairāk ķīniešu un maksās kaut ko, kopā tak labi un lēti!Lai veicas aizbraucējiem! Esiet stipri, ģimenes tak jāuztur!

 17. nevajag tendenciozus virsrakstus ! Atbildēt

  Neviens ar laso purvā netiek gūstīts !
  Par vaņģošanu var runāt, ja tev par
  minimālo un vēl mazāk ir jārukā
  10 – 14 stundas bez brīvdienām…
  Ja ierunājies par līgumu – tu uzreiz
  “neatbilsti prasībām”…
  Īrijās vismaz līgumus var noslēgt.
  Jāskatās ko paraksti !
  .
  Valodas neprašana nav attaisnojums,
  bet apsūdzība paša slinkumā kopš
  bērna kājas mācīties !

  • proletārieši varēja un var
   iztikt bez mācīšanās!
   Padomijā varēja staigāt pa partijas un
   arodbiedrību komitejām, tagad – pa
   pašvaldībām pabalstus bičojot(uz
   strādājošo rēķina).
   Galvenais, lai tev nebūtu kustamas
   un nekustamas mantas
   (pat savas ēdamkarotes)!
   :))

 18. Cik,es zinu,ta senu lasisana nav isti laba veselibai,un tas senes pat nakti lasa,lai atbilstu standartiem,lai nebutu paraugusas!!!Nekads labais darbs NAV!!!Mana skatijuma si butu pedeja vieta,kur dotos stradat!!!Man veseliba dargaka!!!

 19. es ari desmit gadus stradaju bet neviens man nemaksa tadu cenu. Tās tad ir neparastas sēnu mājas

 20. Piebilde : man paziņa nostrādāja pie sēnēm Īrijā vienu nedēļu un bija laimīga ka paspēja neiekulties lielākos parādos . Pēc tam Latvijā , vairākas nedēļas smirdēja pēc šausmīgas ķīmijas visas drēbes . Tāpēc noslēdziet līgumu ar tulka palīdzību , lai Jūs nebūtu zaudētāji . Jo ticēt var tikai tam kas ir uzrakstīts uz papīra , it sevišķi angļiem . Tas no personīgās pieredzes . Piem . var būt tāds punkts , ja nenodrošina pilnu nedēļu ar darbu , tad par istabiņas īri maksā saimnieks pats , Jo tur šie saimnieki bieži pelna tieši ar istabiņu īri

 21. Ja kāds nevar maksāt vairāk , tad jāstrādā pašam nevis jāsēž kantorī un jābraukā uz Kanāriju salām vai citur . Vismaz Anglijā kantora darbinieki arī krāmē zivis , kad ir BUZY (noslogots ) periods . Interesanti , ka Latvijā cenas precēm tādas pašas un pat lielākas, kā Anglijā un Vācijā , kur mazkvalificētam darbaspēkam darba alga ir četras un vairāk reizes lielāka nekā Latvijā , bet saka ka nevar maksāt mazkvalificētiem ?!?! Isaku atbrīvot liekos VID un Finansu Ministrijas darbiniekus uz kokzāģetavām un zivju rūpnīcām , Varbūt tad varēs maksāt vairāk !

  • darbinieki jau tikai sēž un raksta nullītes…
   Priekšniekus un 100 “gudrās galvas” gan
   uz Salaspils akmeņlauztuvēm !

 22. Neticiet nevienam solījumam… Nebūs tāda alga, vēl parādos iekulsieties… Strādāju jau Īrijā sēņu fermā un te peļņa zem iztikas minimuma… 0,30 centi par vienu kg… Viņiem katastrofāli trūkst darbinieku, jo visi latvieši mūk projām… Es esmu ar draudzeni te un nezinām vairs kā tikt mājās… Te ir kā koncentrācijas nometnē… Drausmīgas stundas strādādājam pa 14,5 līdz 15 stundām dienā… Neticiet viņiem… It sevišķi Daigai… Vervētājai…

 23. Tas ir pilnīgās blēņas, ka profesionāliem un kvalificētiem dara ņēmējiem lv maksā adekvatas algas. Pieņemu, ka augšminētais piedāvājums var aizvākt no galīgā miskastē nolaistajiem latvijas laukiem pēdējos strādāt spējīgos, kas nevēlas sēdēt uz dvuškas vai iznīcināt savu veselibu, par 200 €.

 24. Kur ir mans komentars????? Kas te isti notiek?

 25. Kāpēc nebrauc uz Cēsīm ? Te ari nav nekāda paradīze! Kas mēs sliktāki ?

 26. Ja ,es piekritu,Irija vajadzigi ir senu lasitaji.Man tomer gribetos bridinat visus tautiesus,pirms piekritat,izlasiet visu,kas ir nepieciesams.Ja vini piedava darbu pec padarita darba apjoma,tad padomajiet,pirms piekritiet.Ar senem ir tapat ka ar bitem,dazreiz neko nevar zinat.Kompanijai parasti ir liels pieprasijums pec senem uz svetkiem,utt…,bet dazreiz ir ari klusas nedelas,kad vini senu lasitajus nenodarbina pilniba,tikai dazas stundas….tomer atcerieties,ka par iri un visu parejo ir jamaksa katru nedelu,ari kaut kas ir japaed…Seit es gribetu jums ieteikt( no visa manu draugu pieredzes),jums vajadzetu noslegt ligumu ar konkretu senu razotaju,ka vins jums maksas minimalo algu,ja ari nebus darba!!!Ticiet man!Seit tiko stradaja manas meitas draudzene,un cereja ko nopelnit lidz Ziemasssvetkiem,bet nebija pasutijuma senem,un vina stradaja tikai dazas stundas diena,un beigu beigas knapi irei sanaca.Es nesaku,ka visi darba deveji ir negodigi,bet tomer noskaidrojiet visu,pirms dodaties stradat senu novaksana.

 27. Tā ir ļoti laba iespēja vergot.

 28. Būtībā tā ir iespēja

Draugiem Facebook Twitter Google+