Bakteriālā iedega.
Bakteriālā iedega.
Foto: LETA

Latvijā strauji izplatās augļu kokiem bīstamā bakteriālā iedega 0

Augusta pēdējā nedēļā dažādās Latvijas teritorijās konstatēta bīstamā augļu koku slimība bakteriālā iedega, informēja Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Dace Ūdre.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Šī slimība pirmoreiz šovasar tika konstatēta 28.jūlijā Jelgavas novada Vilces pagasta komercdārzā, 26.augustā slimību atklāja Stopiņu novada Rumbulas apkaimes dārzā, savukārt 28.augustā tā konstatēta Grobiņas novada Medzes pagasta piemājas dārzā.

Savukārt pēdējās nedēļas laikā bakteriālā iedega atklāta vēl vairākās Latvijas vietās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms – Olainē netālu no dzelzceļa stacijas esošajos vilkābeļu apstādījumos, bet patlaban atklāta arī četros pagājušā gada perēkļos – Slampē, Ozolniekos, Vilces pagastā un Elejas pagastā.

Līdz ar to VAAD veiks pastiprinātas pārbaudes 500 metru rādiusā ap perēkļiem jeb inficētiem augiem, lai apzinātu, vai organisms ir izplatījies apkārtējā teritorijā.

Kopumā VAAD inspektori šogad veikuši 1177 pārbaudes, no augiem noņemti 1044 paraugi. Šobrīd laboratoriskas analīzes veiktas 981 paraugam, no tiem 11 paraugos konstatēta bīstamā baktērija “Erwinia amylovora”.

Latvijā bakteriālā iedega pirmo reizi konstatēta 2007.gada jūlijā, kad 26 šīs slimības perēkļus atklāja Zemgales, Rīgas, Latgales un Dienvidkurzemes reģionā. 2011.gadā atklāts tikai viens perēklis Zemgalē, bet 2012.gadā bakteriālā iedega Latvijā netika konstatēta. Savukārt 2013.gadā slimība uzliesmoja astoņās vietās Rīgas, Zemgales un Kurzemes reģionā.

Slimība bojā ābeles, bumbieres, krūmcidonijas, korintes, pīlādžus, vilkābeles un klintenes. Slimība nav bīstama ķiršiem, plūmēm, ogulājiem un etiķkokiem.

Bakteriālā iedega ir augļu koku slimība, ko izraisa baktērija “Erwinia amylovora”. Tā viegli izplatās ar vēja, kukaiņu, putnu un citu pārnesēju palīdzību. Siltā un mitrā laikā šīs baktērijas strauji vairojas un ilgāk izdzīvo ārpus auga. Raksturīgākie šīs slimības simptomi ir dažu vai visu ziedu novīšana, pumpuru, lapu un augļu nobrūnēšana. Pavasarī šīs slimības māktie augi izskatās kā deguši vai sala bojāti.

Reklāma
Reklāma

Bakteriālo iedegu var apkarot, tikai izcērtot un iznīcinot inficētos apkārt esošos kokus.