Latvijā
Sabiedrība

Latvijā svin Mātes dienu 0

Foto: fotolia.com

Daudzviet Latvijā šodien ar dažādiem pasākumiem tiek svinēta Mātes diena, bet visu nākamo nedēļu notiks dažādi sarīkojumi par godu Ģimenes dienai, ko atzīmē 15. maijā.

Labklājības ministrija (LM) skaidro, ka pirmo reizi Mātes diena maija otrajā svētdienā tika svinēta 1908.gadā ASV, un arī Latvijā Mātes diena jau ir kļuvusi par ikgadēju svētku dienu.

Kā liecina LM apkopotā informācija, 2016.gadā Latvijā bija piedzimuši 21 763 bērni, un pērn visvairāk bērnu piedzima mātēm vecumā no 25 līdz 35 gadiem.

Tāpat Latvijā ir vairāk nekā 200 000 ģimeņu ar bērniem līdz 18 gadu vecumam, no kurām gandrīz 40 000 ir daudzbērnu ģimenes, kuras ikdienā aprūpē trīs un vairāk bērnus. Vēl Latvijā ir vairāk nekā 2000 ģimeņu, kas ikdienā aprūpē sešus un vairāk bērnus.

“Mātes mīlestība ir gan ikdienas rūpēs, gan mazākos un lielākos brīnumos. Paldies par sirds siltumu un nesavtīgo gādību, paldies par ģimenēm, mūsu tradīcijām un vērtībām,” uzsver labklājības ministrs Jānis Reirs (V).

Svētdien, 14. maijā, kad šogad tiks atzīmēta Mātes diena, Rīgas kultūras centros un Sv. Pētera baznīcā notiks vairāki koncerti un sirsnīgi pasākumi veltīti māmiņām un vecmāmiņām. Vairāki nedēļas nogalē rīkotie pasākumi būs veltīti arī Starptautiskajai ģimenes dienai, kuru atzīmē 15. maijā. Ieeja svētku pasākumos ir bez maksas.

Māmiņām veltīts koncerti notiks Kultūras pilī “Ziemeļblāzma”. Tautas deju ansambļa “Zelta sietiņš” dejotāji skatītājus priecēs koncertā “Pavasari gaida viņa, visa dzīva radībiņa”, bet skatuves mākslinieki Gints Andžāns, Ieva Akuratere, Ginta Krievkalna, Varis Vētra, Marts Kristians Kalniņš, Rēzija Kalniņa, Olga Rajecka, muzikālā apvienība “Vintāža” un ansamblis “Dzeguzīte” ielūdz apmeklētājus uz koncertu “Mans stāsts”. Kultūras centrā “Mazā ģilde” varēs baudīt solistes Aijas Vītoliņas, pianista Romāna Vendiņa un saksofonista Dāvja Jurkas māksliniecisko sniegumu koncertā “Sirdspuksti”. Klausītāji gaidīti arī pasaules un tautas mūzikas grupas “Zāle” koncertā “Viņa”, kas notiks kultūras centrā “Imanta”, kā arī Kārļa Kazāka koncertā “Sirsnīgais miers”, kas būs dzirdams kultūras centrā “Iļģuciems”. Jauks svētku noskaņas koncerts “Saules mirkli dāvājot” būs arī Brīvības gatves 266 telpās, kur uzstāsies soliste Evita Pehlaka un VEF Kultūras pils vokālais ansamblis “Poppy”.

Svētku pasākumi notiks ne tikai kultūras centros, bet arī baznīcās. Rīgas Domā būs labdarības koncerts “Uzzied eņģeļu koks” ar Pāvula Jurjāna mūzikas skolas vijolnieku ansambļa un simfoniskā orķestra, kā arī kamerkora “Cantus” piedalīšanos. Šajā koncertā ieeja ir ar par ziedojumiem. Savukārt Rīgas Sv. Pētera baznīcā dziedās jauktais koris “Domino” diriģenta Eduarda Fiskoviča vadībā koncertā “Satikšanās”.

Cēsīs Ģimenes dienas svinības šogad notiks trīs dienu garumā – no 15. līdz 17. maijam. Tajās būs iespēja iesaistīties visiem ģimenes locekļiem – gan kopā aktīvi pavadot laiku Pils parkā, spēlēt spēles un piedalīties diskusijās.

15. maijā no plkst. 10 Cēsu namu pagalmos notiks teātra izrādes bērniem “Nāc laukā!”. Leona Paegles ielā 2 plkst.10, E.Dārziņa ielā 9 plkst.13, Niniera ielā 4 plkst.15.30.

Galvenā Ģimenes dienas norise paredzēta Cēsu Pils parkā. Tur plkst.16 ģimenes varēs saņemt maršruta kartes, kurās norādīti 17 aktivitāšu punkti, ko vecākiem ar bērniem, dodoties izglītojoši sportiskā pastaigā svaigā gaisā, būs jāapmeklē. Par aizraujošām nodarbēm ģimeņu maršrutā gādās sporta skolas, mūzikas un profesionālās vidusskolas, jaunsardzes, Jauniešu mājas un “Betas nama” pārstāvji. Pārgājiens aptuveni divas stundas, un tā noslēgumā dalībnieki varēs kopīgi nofotografēties un saņemt ģimenes pases.

Pils parka estrādē koncertu Ģimenes dienas dalībniekiem sniegs Bērnu un jauniešu centra “Spārni” jaunie talanti. Būs dziesmas, dejas, arī modes skate. Kā ierasts, sveiksim Cēsu 2017.gada krustbērnu, bet plkst. 18 sāksies bērnu ratiņu parāde.

16. maijā plkst. 18 tēti aicināti spēlēt florbolu. Tā būs iespēja apgūt spēles pamatus un piedalīties florbola spēlē “Tēti pret tētiem”.

17. maijā Raunas ielā 4 notiks sarunas mammām “Ļauj sev būt laimīgai, veselai un mīlētai”. Uz sarunu aicina Cēsu novada Vecāku dome.

Jēkabpilī nodibinājums “Sociālo pakalpojumu aģentūra” un biedrība kristīgai paaudžu kopībai “Tilts” 20. maijā Jēkabpils Tautas namā un laukumā pie tā aicina uz starpreģionālu akciju – konferenci “Palīdzi bērnam izaugt ģimenē”.

Konferences laikā Jēkabpilī viesosies audžuģimenes no Latgales un Zemgales. Lai iepriecinātu mazos pilsētas viesus, aicinām ziedot grāmatas audžuģimenēs augošajiem bērniem un pusaudžiem!

Grāmatas līdz 17. maijam var atstāt Jēkabpils pilsētas bibliotēkā un Jēkabpils Galvenajā bibliotēkā.

LA.lv