×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2012
Drukāt

Latvijā turpinās mērens algu kāpums

Atbilstoši iepriekš prognozētajam Latvijā turpinās mērens algu kāpums – 2012. gada 1. ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu pieauga par 3,7%. Šādu iznākumu jau varēja gaidīt, analizējot Valsts ieņēmumu dienesta datus par atalgojuma sadalījumu 2012. gada janvārī un februārī.


 

Kopš pērnā gada otrās puses privātajā sektorā saglabājās nedaudz straujāks vidējās algas gada pieaugums nekā sabiedriskajā sektorā (1. ceturksnī attiecīgi 4,2% un 3,1%). Dažās nozarēs vidējās algas gada kāpuma temps pārsniedza 5 procentus: finanšu un apdrošināšanas nozarē (7,6%), transportā (6,3%), tirdzniecībā (5,5%), viesnīcās un restorānos (5,2%).

Lai gan atalgojuma kāpums šogad varētu būt tuvs iepriekšējā gada rādītājam (4,4%), zemāka inflācija nodrošinās straujāku iedzīvotāju pirktspējas kāpumu (kuru turklāt atbalstīs arī nodarbinātības pieaugums). 
darbatab

Ņemot vērā operatīvos IKP datus, var novērtēt, ka 2012. gada sākumā darba ražīgums palielinājās straujāk par reālo algu. Tādējādi algas un produktivitātes līdzsvars saglabājās. Šajos apstākļos algas pieaugums ir ilgtermiņā uzturams un nerada spiedienu uz inflāciju. Piemēram, lai gan 2000. – 2003. gadā algas kāpums bija straujāks nekā šobrīd, tas bija mazāks par darba ražīguma pieaugumu, nodrošinot zemu un stabilu inflāciju.

(Pārpublicēts no makroekonomika.lv)

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+