Tehnika
Auto un moto

Latvija – viena no lielākajām viltoto riepu izmantotājām Eiropā9

Foto – Shutterstock

Ik gadu Latvija viltoto riepu dēļ zaudē 11 miljonus eiro ieņēmumu, kas veido 17,8 % no nozares kopējā pārdošanas apjoma valstī. Savukārt akumulatoru nozarē tiek zaudēts 1 miljons eiro, kas veido 4,6 %. Šādi secinājumi izriet no tikko publicētā Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) pētījuma par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu ekonomiskajām izmaksām riepu un bateriju ražošanas nozarē.

Lielāks viltoto riepu patēriņš nekā Latvijā ir vēl tikai Lietuvā. Mūsu kaimiņvalstī zaudējumi legālajiem ražotājiem, mazumtirgotājiem un izplatītājiem riepu ražošanas nozarē ir – 19,2 % (15 miljoni eiro) no kopējā pārdošanas apjoma, savukārt Igaunijā – 9 % (4 miljoni eiro). Akumulatoru ražošanas nozarē Lietuva ik gadu zaudē 5 % (1 miljons eiro) no kopējā pārdošanas apjoma, savukārt Igaunija – 2,3 %.

Viltotas riepas vai akumulatori bieži šķiet autentiski, jo, spriežot pēc izskata, ir ļoti grūti atšķirt legālu izstrādājumu no viltojuma. Tādēļ patērētāji var netīšām iegādāties riepas, kas ir standartiem neatbilstošas vai nedroši un līdz ar to bīstami lietošanā. Viltotām riepām ir sliktāka saķere ar ceļu un tās biežāk plīst, norāda EUIPO.

Viltotas riepas, kurām ir 1,4 mm dziļš protektors, un atjaunotas riepas rada nepārprotamus riskus lietotāju drošībai, liecina pētījumi.

Savukārt viltotajiem akumulatoriem dažreiz nav drošības vārstu, kas nepieciešami, lai nepieļautu eksploziju un samazinātu pārmērīgu iekšējo spiedienu akumulatorā.

Pilnībā ar pētījumu var iepazīties šeit.

Viltoto riepu dēļ zaudētie pārdošanas apjomi ES (2010.-2015.).Avots: EUOPO

LA.lv