×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
15. novembris, 2017
Drukāt

Latvija vienā rāvienā kļūtu stāvus bagāta (52)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Margarete Helmī un Andrejs Bites Rīgā Ķīpsalā 2017.gada novembrī

Cerībā atrast niķeli, varu, platīnu, palādiju un zeltu Kanādā dzīvojošais ilggadējais ģeologs Andrejs Bite ir pievērsies Latvijas zemes dzīļu ģeoloģiskajai izpētei.

Pasta adresē jau gan rakstāt: “Andy Bite”. Esat kanādietis?

Andrejs Bite: Nē, latvietis! Esmu dzimis 1943.gadā Jaunpiebalgas pagastā. Bet jau pēc gada, 1944.gada vasarā, mani vecāki ar mani uz rokām kājām devās uz Liepāju, pēc tam ar kuģi uz Vāciju. Kara beigas sagaidījām Čehijā, bet uz Kanādu pārcēlāmies 1949.gada vasarā, kad man bija tikai seši gadi.
Mani vecāki devās bēgļu gaitās, baidīdamies no represijām.

Kad 1941.gada vasarā Latvijā ienāca vācu karaspēks, mans tēvs kopā ar citiem vietējiem nejauši bija piekļuvis čekistu pamestajiem dokumentiem, no kuriem uzzinājis, ka viņš kopā ar ģimeni bijis paredzēts izvešanai. Mans tēvs gan nebija lielsaimnieks, viņam piederēja vien 18 hektāru saimniecība,arī politikā nebija iesaistīts. Bet viņš bija labs saimnieks, tāpēc acīmredzot padomju varai bīstams un nevēlams.

Visiem uz Kanādu izceļojušajiem vienu gadu bija jānostrādā tur, kur norīkoja valdība. Latviešus un igauņus lielākoties norīkoja meža vai lauku darbos, arī raktuvēs. Manam tēvam šai ziņā palaimējās, tāpēc ka viņa māsa, kas bija ieceļojusi Kanādā 1947.gadā, palīdzēja dabūt labāku darbu kādā fabrikā. Četros gados tēvs jau bija sakrājis naudu, lai varētu nopirkt nelielu 100 akru (ap 4 ha – aut.piez.) lauku saimniecību, kurā viņš saimniekoja līdz mūža beigām.

Cik bieži pats esat bijis Latvijā?

Kopš neatkarības atgūšanas šī būs jau sestā reize. Latvija ir mana dzimtene, citādi nemaz nevar būt. Te man ir radinieki, ar kuriem cenšos nezaudēt sakarus.

Varbūt izlemsiet atgriezties pavisam?

Mani trīs bērni un deviņi mazbērni ir Kanādā. Ap 30 kilometru no Sadberijas mežmalā man ir mājas un iekopta saimniecība, iestādīts jauns mežs.

Vai bērni runā latviski?

Kad mans tēvs vēl bija dzīvs, viņš ar mazbērniem runāja tikai latviski. Mana sieva, somu izcelsmes kanādiete, ar mani sarunājoties, kārtīgi iemācījās runāt angliski. Bet meita ar manu mammu sarunājās varenā latviešu, somu un angļu valodas maisījumā.

Kā pievērsāties ģeoloģijai?

Taisnību sakot, tas notika nejauši. Pirms tam dažus gadus biju studējis inženierzinātnes, bet par ģeoloģiju nezināju neko. Man palīdzēja kāds mūsu tautietis Sadberijā, kas pasaulē pazīstama kā krāsaino metālu rūdu ieguves vieta. Nu jau būs pagājuši 52 gadi, kopš strādāju par ģeologu. Pēdējos gados man ir noslēgti līgumi ar dažādām ģeoloģiskās izpētes firmām.

Un Latvijas zemes dzīlēm?

Reiz kādā lielai ģeoloģiskās izpētes firmai piederošajā bibliotēkā palūdzu informāciju par Latviju. Atrada tikai vienu somu un igauņu pētnieku kopīgi veidotu aprakstu par Latvijas pamatklintāja iežiem, kuru paraugus pētnieki bija aizguvuši no Latvijas profesora A.Birķa. Tā kā visu mūžu gan Sadberijā, gan Dulutā ASV, gan Bušveldā Dienvidāfrikas Republikā un citur pasaulē biju nodarbojies galvenokārt ar niķeļa, vara, platīna, palādija un zelta rūdu atradņu meklēšanu, pēc izlasītā apraksta radās iespaids, ka tās varētu būt atrodamas arī Latvijā.

Vairāk par zelta meklēšanu lasiet rakstā “Cer Latvijā atrast zeltu, izpēte iestrēgst”

Par to, ka vajadzētu meklēt rūdas Latvijā, pirmās sarunas sākās 2013.gadā ar toreizējā Kanādas vēstnieka Latvijā Roberta Skota Hīteringtona un Latvijas vēstnieka Kanādā Jura Audariņa palīdzību, toreizējam Valsts prezidentam Andrim Bērziņam un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim viesojoties Kanādā.

Vēlāk tās turpinājās Latvijas investīciju un attīstības aģentūrā, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē, kur bija iespēja iegūt arī iežu paraugus no padomju laikos veiktajiem urbumiem.

Cik tālu ar šo ideju esam tikuši aizvadītajos gados?

Es ceru, ka Latvijā tā nav nolikta malā. Nu jau savus trīs gadus ar to nodarbojas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, arī Latvijas investīciju un attīstības aģentūrā. Tagad arī advokāti ķērušies tai klāt. Pašlaik to nobremzē Latvijas likumi, kuros noteikts, ka zemes īpašniekam pieder ne tikai zemes virskārta, bet arī viss, kas ir zem tās. Ja Latvijas likumi atļautu dzīļu izpēti, mēs tai varētu ķerties klāt kaut vai rītdien.

Redziet, tā zemes dzīļu apgūšana nav lēts pasākums. Tāpēc neviena firma jau neriskēs ieguldīt ne centa, ja nevarēs legāli piekļūt zemei.

Cik tā var maksāt?

Oi, oi, daudz! Sadberijā kāda firma pašlaik taisa jaunu rūdu raktuvi, veicot urbumu pusotru kilometru dziļumā. Tam jau iztērējuši aptuveni simtiem miljonus dolāru, bet atpakaļ vēl nav dabūjuši ne centa. Iegulu apjoms it kā nav pārāk liels – ap 15 miljoni tonnu. Bet tajās rūdās ir daudz platīna un palādija. Normāla rūda maksā 200 ASV dolāru tonnā. Tur ir kādi 3000 tonnu.

Vai izpēti nevar veikt no gaisa – ar zemes dzīļu skenēšanu?

To jau visu mēs darām. Bet bez iežu paraugu analīzes tas vēl neko nenozīmē. Vajadzīgi urbumi. No gaisa var noteikt, kuros punktos būtu jāurbj.

Vai šādi urbumi un iespējamā rūdu ieguve šahtās nevar piesārņot dabu?

Tā tam nevajadzētu būt. Kā raktuves darbojās pirms piecdesmit gadiem, tā nekur pasaulē vairs nenotiek. Varbūt tikai Krievijā.

Kur Latvijā būtu jāmeklē krāsaino metālu rūdas?

Kurzemes dienvidos, Vaiņodes, Priekules apkaimē, tuvāk robežai ar Lietuvu – ap 9300 kvadrātkilometru platībā. Tās varētu būt 1800 metru dziļumā. Šajos rajonos padomju varas laikā naftas meklējumos 1000 līdz 1800 metru dziļumā tika veikti ap 90 urbumi, skarot pamatklintāju 10 līdz 20 metru dziļumā. Tagad par to varam būt laimīgi, jo agrāk veiktajos dziļurbumos iegūto iežu paraugi jau ir tie, kas ļauj domāt, ka krāsaino metālu rūdas ir atrodamas. Šos vecos urbumus var izmantot arī pašlaik, urbumu vietās uzstādot hidrauliskos urbjus, ar kuriem var izdarīt urbumus līdz 3000 metru dziļumā.

Kāda, jūsuprāt, ir Latvijas valdības attieksme pret zemes dzīļu pētīšanu un apguvi?

Pirms četriem gadiem Toronto kādā ģeologu sanāksmē man bija tikšanās ar Saeimas deputātiem Māri Kučinski un Edgaru Tavaru. Es viņiem izstāstīju un izrādīju visu, kas par Latvijas zemes dzīlēm mums jau ir. Man radās iespaids, ka Kučinska kungs atbalsta šo ideju.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai bija uzdots līdz šī gada beigām sagatavot likuma “Par zemes dzīlēm”grozījumus, kas ļautu uzsākt dzīļu izpēti. Ja Saeimā tos pieņems, cik ilgs laiks būs vajadzīgs izpētei?

Sākumam jau pietiktu ar gadu. Bet cik ilgs laiks būs vajadzīgs patiesībā, to nav iespējams pateikt. Un nekādus solījumus šai ziņā jau neviens nevar dot. Izpēte var ilgt pat gadiem. Sadberijā, kur ir otras pasaulē lielākās niķeļa rūdas raktuves aiz Noriļskas Krievijā, tās sāka apgūt pirms 130 gadiem. Bet zemes dzīļu izpēte turpinās vēl šobaltdien. Vienā no raktuvēm, kuru tikai tagad sāks apgūt, zemes dzīļu izpēte ar manu līdzdalību sākās pirms divdesmit gadiem.

Ko Latvijā cerat atrast?

Ceram atrast niķeli, varu, platīnu, palādiju un zeltu. Ja to atrastu, tad Latvijas ekonomikai tas būs milzu ieguvums. Var droši teikt, ka vienā rāvienā Latvija kļūtu stāvus bagāta.

Jā, Latvijā ir arī ļaudis, kuri šo lietu apšauba. Pēc publikācijas “Delfos” par šo tēmu kāds komentēja, ka atkal viens Kanādas krauklis atlaidies un grib izgrābt Latvijas zemi. Šiem neticīgajiem es jautāšu: “Kā Latvijā turpmāk gribam dzīvot? Kā Zviedrijā vai Somijā? Vai kā Krievijā?” Aptuveni piektdaļu Kanādas budžeta veido ienākumi no rūdu raktuvēm un pārstrādes uzņēmumiem.

Viena unce (28,4 grami) platīna maksā ap 1000 ASV dolāru. Es nesaku, ka šīs dārgmetālu rūdas noteikti tur būs. Un pagaidām tam neviens nevar dot nekādu garantiju. Bet to gan saku, ja nemeklēsim, tad neko neatradīsim.

Pievienot komentāru

Komentāri (52)

 1. Vai no mūsu zemes iizceltā nauda pašlaik tiek izmantota tautas spēcināšanai, monolitizēšanai, spēcīgai protautaiskai valsts varai?
  Tad varbūt paturēt dabas bagātības līdz tam laikam, kad tā tiešām būs?
  Vai esam spējīgi sevi aizstāvēt? šeit pūš caurvējs. durvis ir atspertas un meklē pēc resursiem

 2. Ja arī ko atradīs valstij tur maz kas tiks. Būs kā ar naftu. Peļņa būs pāris cilvēkiem t.i mūsu resnajiem mūļiem.

 3. Mums jau Gudeniekos pumpē no zemes dzīlēm naftu,bet valstij no tā kautkā nodokļi nenāk. Laikam jau vid strādā debīliķi.

 4. Šitam uzreiz vajag Daugavpils Universitātes Goda doktoru! Laikssākt atstrādāt

 5. Tas viss skan jauki, bet tā kā esmu sketpiķis, tad apšaubu, ka Latvijas ekanomika kļūtu no tā bagāta līdzīgi kā Norvēģija kad atrada naftu, ja arī zemes dzīlēs atrastu šīs bagātības. Jo, gan jau atkal uzrastos kāds Šķēle Andris vai Šlesers vai Lembergs, kuri ar saviem garajiem taustekļiem šīs bagātības piesavinātos sev, un Latvija kā būtu dirsā, tā būtu. Jo mūsu, tā saucamajā tiesiskajā valstī, tiesu vara, atļaušos teikt, ir zem katras kritikas. Te notiek tā, kam ir nauda,tas diktē parādi. Sorry, Latvija vēl nav izaugusi līdz tādam līmenim lai saņemtu tādas bagātības, kas celtu visas Latvijas ekanomiku. Pagaidām tas atgādinātu salīdzinājumam, kā mazam bērnam iedot milijonu rokās un cerēt, ka tas tiks sakarīgi izmantos.

 6. Vecais krāns.Sēdi savā zemē un nevarkšķi.Ko tik neizdomā,vajag to pasauli galīgi iztukšot..

 7. ka visus mežus izzāģējot, mēs jau pamazām paliekam stāvus “bagāti”, tad protams vēlāk vajag ķerties pie platīna rakšanas:)

 8. Par komentāriem. Ja cilvēkam nav sajēgas, kas ir derīgais izraktenis(mālu, ģipsi, kūdru, dolomītu utt acīmredzot Latvijā neiegūst), kā ekonomika darbojas kā tāda, un cik maksā veikt urbumu gandrīz 2 km dziļumā balstītu gandrīz uz tukšu cerību, varbūt vajadzētu atturēties no komentāru sadaļas piesārņošanas. Šī nav publiskā mēslaine. Labāk savas privātās problēmas atrisināt, piemēram , pie psihologa nevis bezjēgā gāzt publiskajā telpā.

  • fiksi seko savam padomam un laidies risināt savas privātās problēmas pie psihiatra !

   Šitas veic urbumu gandrīz 2 km dziļumā balstītu uz tukšu cerību !
   Tiešām – .. !

 9. daudzi komjaunieši pat neizejot no kabineta kļuva stāvus bagāti,vienkārši viņi to sauc par mācēšanu dzīvot.

 10. Ak vai 15. novembris, 2017 10:59
  Atbildēt

  Kads neizmerojams naivums? Ja pat te atradisim milzigus krajumus, tie NEKO ! nedos Latvijas valstij, bet TIKAI to nozagusiem cekas ielikteniem, kuri turpina to izmantot un nirgaties par visu tautu
  ************
  Tas arī ir vienīgais, ko ar šādu postkomunistu-čekistu varu varam sagaidīt! Tikai, kad būs vadībā beidzot nacionāla valdība un tautas cienijami, darbos sevi apliecinājuši valstvīri, tikai tad varēs par to domāt!

 11. Trojas unce, kurā mēra dārgmetālus, sver 31.1 grams. Labāk, lai pie mums tos neatrod, jo čekisti un Krievijas bandīti, kuru rīcībā čekas nopirktie un sakompromitētie politiķi ir atdevušo mūsu valsti, sarīkotu šeit īstāko kariņu.

 12. demagogs ir un paliek demagogs Atbildēt

  ” …“Kā Latvijā turpmāk gribam dzīvot? Kā Zviedrijā vai Somijā? Vai kā Krievijā?” …”

  Tas Kanādas krauklis tieši bīda uz Krievijas
  modeli – izejvielu un naftas izandelēšanu par grašiem!!!

  Pētītājs atradies !
  90.gados jau pa Latviju šiverēja specautobusiņi ar ne vārda latviski nesaprotošiem krievvalodīgajiem ģeologiem.
  Tagad var tikai minēt kas tie bija – ar Latvijas “valdības” ziņu, vai bez, šiverējoši “jaunie krievi”.
  Pagastveči un policija palika aizdomīgi vienaldzīgi(varbūt “vienaldzīgi”) uz ziņojumiem.
  Dodu 99%, ka tas bija viens no Latvijas nozagšanas pasākumiem.

  Esi aizgulējies “pētītāj”-amatieri !

 13. Daina Elste Rietumvācijā. Atbildēt

  Vēlu veiksmi! Lai izdodas!

  • čiepsti, čiepsti, tibiņ ! Atbildēt

   Tavā Rietumvācijā – varbūt…
   Starp citu, mosties ! Rietumvācijas jau vairākus desmitus gadus nav ! Nav ! ?

 14. Esam jau pieļāvuši kļūdu, eksportējot koku kā izejmateriālu, kamēr lielākā peļņa ir ārzemniekiem, kas ražo un tirgo galaproduktu. Nevajadzētu šo kļūdu pieļaut ar citiem dabas resursiem, kā tas ir sanācis arī Kirgizstānai, uzticot melnos un zemi apmaksātos darbus vietējiem, bet peļņu kanādiešiem. Latvijai labums būs tikai tad, ja pašu rokās būs produktu ar augstu pievienoto vērtību tirgošana. Daļa Latvijas iedzīvotāju vēl nav gatava dzīvei labklājības valstī, jo kopīgu resursu lietošanā savas personīgās intereses nostāda augstāk par visu iedzīvotāju interesēm. Kamēr nebūsim no šīs sērgas tikuši vaļā, labāk neko nerakt.

 15. Gudenieki ir pierādijums tam, kā var kļüt “stavus bagāti” . Neviens nezina, kas tur notiek un valsts nav spējiga to kontrolēt, lai iegūtu likumigos nodokļus. Neesam vel gatavi un varbút erī nebúsim tādi, lai spētu zemes dzíļu bagatibas apgút caurspídiga procesā. Zalo zeltu jau zāģē cik spej, tülít ķersies klāt kāpu priedēm

 16. Kads neizmerojams naivums? Ja pat te atradisim milzigus krajumus, tie NEKO ! nedos Latvijas valstij, bet TIKAI to nozagusiem cekas ielikteniem, kuri turpina to izmantot un nirgaties par visu tautu

 17. Ja Latvijā būtu kaut nelieli ekonomikas aizmetņi, tad varētu ko nebūt domāt par attīstību. Kā teica ”Dzintara” vadītājs , ka Latvijas laupītāju kapitālismā nekāda sakarīga ekonomika neiespējama. Valdības vīreļi no sevis spēj izspiest tikai represīvos un izzagtās siles pildīšanas likumus, ekonomika, pie tam valsts ekonomikas attīstība tiem simtām reižu grūtāk apgūstama nekā ķīniešu ābece. Tad jau būtu jūtams ekonomiskais atbalsts no nekontrolētās mežu izciršanas. Bet tur jau strādā ārzemju firmas kuras kā jau ”investori” gandrīz bez nodokļiem visu peļņu pumpē savos, ne Latvijas pensiju fondos. Tā ka tas būs tas pareizākais komentārs, ka indiāņi rezervātos tie ”lielākie ieguvēji”.

 18. Sen jau tā zeme,kur varētu būt kkas apakšā,ir nopirkta….tagad tik jāizbīda likums,ka viss kas ir zemē pieder īpašniekam un…sāks rakt…

 19. Zini ko,- sēdi savā Kanādā un rakājies savā smilšu kastē. Latvija nav tik liela lai nodarbotos ar rūdas ieguvi. Ar pāris hektāriem vien nepietiks. Varu iedomāties izrakātu Latviju.

 20. Es nezinu, vai tā būtu laba doma meklēt derīgos izrakteņus jau tā mazajā Latvijā, izpostīt jau tā nestabilo vidi, izzāģēt zaļo zonu- mežus, kas iet mazumā….un beigās neko neatrast, sāpīgs moments.

 21. Vispār jau 1 akrs ir 4047 kvadrātmetri, 100 akri = aptuveni 40 hektāri, nevis kā raksta autora aprēķinos.

 22. Es tā saprotu, virs zemes jau viss nozagts – jāķeselē no pazemes…

 23. Ja arī ko atrastu , Latvijai no tā nebūtu nekāda labuma , tāpēc šajos laikos ir labāk neko neatrast . Ir pārāk daudz dēļu piesūkušās galvenajiem Latvijas ekonomikas asinsvadiem … Kamēr tās nebūs nokasītas un ar zābaku nospiestas , tikmēr labāk ir neko neatrast !

 24. Ir taču jāsāk kaut ko darīt,jo citādāk jau nekas,pats no sevis nenotiks!Jādabū tikai atļauja un uz priekšu!!!Esmu-par,jo šitā jau neiet tā lieta,cilvēki grimst nabadzībā,darba nav,nodokļus nomaksā un dzīvo neēdis!

 25. Kanādas pamatiedzīvotāji – indiāņi, tie jau ir “bagāti” kļuvuši pēc iedzīšanas rezervātos? Kanādas onkulis pīlītes pūš, ķer lētticīgos kā 90. gadu sākumā.

  • Kvadrāt,beidz di..t! Kanādas indiāņi saņem procentus no derīgo izrakteņu ieguves.

   • Kāpēc tu stundas laikā neklausies ko skolotāja tevi māca cik ir 2 x 2, bet spamo netā, tēlojot prātavēderu ?
    Gatavojies pašvaldības pabalstu bičotāja liktenim ??

    • Par pabalstiem runājot.Daudz Antonijas ielas čūsku midzenis maksā?

     • neteikšu, citādi knābis paliks vaļā – nevarēsi pafleitēt par procentus saņemošajiem indiāņiem !

     • Jā,pamuļķi,saņem,tāpat kā Aļaskas inuīti.
      Pārmaiņas pēc painteresējies par ko citu,ne tikai par sovoku laiku propagandas literatūru.

     • Kāpēc tu stundas laikā neklausies ko skolotāja tevi māca cik ir 2 x 2, bet spamo netā, tēlojot prātavēderu ?
      Gatavojies pašvaldības pabalstu bičotāja liktenim ??

 26. Nu labi , atradīs tās bagātās iegulas…tautai tik pat nekas netiks!

 27. Pilnīgi saprotama lieta, ka Latvijas valdībai ātrāk jākustina smadzenes, lai pieņemtu likumu, kas ļautu sākt derīgo izrakteņu izpēti un ieguvi.
  Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu vairāk iesaistīties šajā procesā, pieprasīt valdībai garantijas, lai gadījumā ja tiešām tiek atrasti un iegūti šie vērtīgie dārgmetāli, ar likumu novirzītu daļēju finansējumu Latvijas iedzīvotāju sociālajam nodrošinājumam un dzīves limeņa celšanai !
  Uz priekšu, zem sarkanbaltsarkanā karoga !
  Paldies tiem ārzemju latviešiem, kas joprojām sirdī ir latvieši un Latvija ir viņu dzimtās mājas !
  Visu cieņu tādiem ārzemju latviešiem, kam rūp Latvijas liktenis, izaugsme, un labklājība !

 28. Oligarhi to nepieļaus.

 29. Redzot, kā viss pie mums notiek – nevis Latvija kļūtu stāvus bagāta, bet gan kādi kārtējie AAA, kas momentā piezīstos atradnēm un visu sashēmotu. Naivi cerēt, ka ar mūsu pārvaldes aparātu nu tik visi sāktu plaukt, zelt un laimē diet… No valdības attieksmes atkarīgs viss – piemēram – daudz vērtīgu derīgo izrakteņu ir Krievijā – un vai tautas vidējais dzīves līmenis to atspoguļo?

 30. Kā teica Edgars Liepiņš – VAJAG TIKAI RAKT.

 31. tikkai caur referendumu jāpienem šāds likums.

 32. Latvijai vispirms jākļūst garīgi bagātai,tikai tad varam cerēt uz Dieva žēlastību,nekā savādāk nevar notikt
  Visiem tak zināms cik ,,vērta,, ir taustāmā bagātība…..

 33. Latvija nekļūs stāvus bagāta… Visticamakāj kāds cilvēks vai cilvēku grupa… Pārējie rukās melnu muti kā līdz šim…

 34. Lasījām, ka Gudeniekos tiek pumpēta nafta miljonu vērtībā , bet ne valsts, ne pašvaldība no tās naudas nesaņem pilnīgi un galīgi neko.

  Kāda Latvija var kļūt stāvus bagāta, ja neesam tiesiska valsts?

  Kāpēc jāraksta tādas muļķibas?

Draugiem Facebook Twitter Google+