Latvijā
Novados

Nodegusi gandrīz atjaunotā Carnikavas baznīca; pieļauj, ka notikusi ļaunprātīga dedzināšana 16

Foto: Carnikavas novada dome

Naktī uz svētdienu Carnikavas novadā nodedzis rekonstrukcijā esošais Carnikavas dievnams Siguļos, aģentūru LETA informēja Ādažu Evanģēliski luteriskajā draudzē.

Cietušo ugunsgrēkā nav, tā iemeslu noteiks ekspertīzē, tomēr Carnikavas novada pašvaldības priekšsēdētāja Daiga Jurēvica, kura ugunsgrēka dzēšanas laikā bija klāt, pieļauj, ka šis varētu būt ļaunprātīgas dedzināšanas mēģinājums. Tādi bijuši arī iepriekš, jo restauratori iepriekšējās četrās dienās baznīcā nav strādājuši, un baznīca aizdegusies no tālākā stūra aizmugurē. “Pirms pāris gadiem uz baznīcu tika mests degošs šķidrums, par laimi, toreiz nekas nenotika,” komentē D. Jurēvica.

Draudzē informēja, ka Carnikavas dievnams bija rekonstrukcijā un 2018.gadā to bija plānots atvērt dievkalpojumiem. Šis gads draudzē tika veltīts ziedojumu vākšanai dievnama atjaunošanai, lai savāktu nepieciešamo līdzfinansējumu baznīcas rekonstrukcijas ceturtajai būvniecības kārtai, kas tika līdzfinansēta no Lauku Atbalsta dienestā administrētās Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu projekta saņemtās naudas. Projekts paredzēja pilnībā atjaunot un pabeigt baznīcas ārējo apdari, kā arī atjaunot iekšējo apdari, tai skaitā izbūvēt balkonu, altāra daļu, griestus un sienas. Decembra sākumā daļa šo darbu jau gandrīz tika pabeigti.

Ādažu Evanģēliski luteriskajā draudzē pastāstīja, ka šogad bija notikuši vairāki draudzes ziedojumu vākšanas un atbalsta pasākumi Carnikavas baznīcai. Aprīlī draudze talkoja Lielās Talkas laikā un sakopa baznīcas apkārtni. Maijā svinīgā dievkalpojumā tika iestādīts Latvijas Simtgades ozols. Jūnijā tika atvērtas baznīcas durvis Baznīcu naktī un Vasarsvētkos svinēts pirmais dievkalpojums kopš baznīca atradās rekonstrukcijā. Augustā Nēģu svētkos Carnikavā tika savākta vēsturiski lielākā ziedojumu summa baznīcas atjaunošanai.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā aģentūru LETA iepriekš informēja, ka izsaukums uz ugunsnelaimi saņemts plkst.5.22. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji konstatēja, ka ar atklātu liesmu deg pusotra stāva koka baznīcas ēkas jumts. Ugunsgrēka likvidācijas laikā iebruka baznīcas tornis un siena pie tā.

Ugunsgrēku izdevās lokalizēt plkst.7.46, taču tika izsludināts paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks. Dzēšanas darbos piedalījās 13 ugunsdzēsēji, izmantojot trīs auto cisternas.

Kā liecina informācija Baznīcēku atjaunošanas fonda mājaslapā, 1728.gadā Siguļu kalnā celtā Carnikavas luterāņu baznīca ir vienīgā koka baznīcas ēka, kas saglabājusies Vidzemes piekrastē.

LA.lv