Nauda
Sabiedrība

Latvijai dalība starptautiskajās operācijās šogad izmaksās aptuveni 14 miljonus eiro (precizēts) 16

Foto – Artis Drēziņš

Šogad Latvijas bruņoto spēku dalība četrās starptautiskajās operācijās un misijās izmaksās nepilnus 14 miljonus eiro, aģentūra LETA noskaidroja Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā.

Starptautiskā drošības operācijā Afganistānā un Eiropas Savienības militārajā operācija Centrālāfrikas Republikā šogad izmaksās 13 547 866 eiro. Patlaban Latvijas bruņoto spēku karavīri turpina pildīt dienesta pienākumus starptautiskajā drošības operācijā Afganistānā, pamatā nodrošinot Afganistānas karavīru apmācību. Centrālāfrikas Republikā dien 40 karavīri.

Afganistānā, Mazarišarīfā, dienesta pienākumus pilda Latvijas kontingenta vadība, Nacionālā atbalsta nodaļa, kā arī Militārās policijas grupa un štāba virsnieki, kas darbojas Ziemeļu reģionālās pavēlniecības štāba sastāvā. Latvijas karavīri ir izvietoti arī Kabulā un Kandahārā, kur veic Afganistānas karavīru apmācību.

Palielinot Afganistānas drošības spēku lomu un spējas drošības situācijas stabilizēšanā, tika radīti apstākļi, lai mainītu NATO vadīto Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) operāciju nākamai attīstības pakāpei – pārejai no kaujas uzdevumu veikšanas uz vietējo drošības spēku apmācību un konsultēšanu. Nepieciešamības gadījumā ISAF piedalās kaujas operācijās, tomēr mērķtiecīgi un saskaņoti virzās uz operācijas noslēgšanu 2014.gada beigās. Iepriekš parakstītās NATO saistības ar Afganistānu paliks spēkā arī pēc ISAF operācijas noslēguma.

Šī gada beigās noslēgsies ISAF operācija, un turpmāk Afganistānas Nacionālās drošības spēki uzņemsies pilnu atbildību par savu valsti un tās iedzīvotāju drošību.

Šogad 10.maijā aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis piedalījās svinīgajā Ziemeļvalstu un Baltijas Pārejas atbalsta vienības slēgšanas ceremonijā Mazarišarīfā. Latvijas kontingents no vairāk nekā 130 karavīriem tika samazināts gandrīz līdz 20 karavīriem, kuri nodrošina atsevišķu Afganistānas armijas un policijas vienību apmācību un veic citus saistītus uzdevumus.

ES Apmācības misijā Mali dienē septiņi Latvijas karavīri, un tā Latvijai izmaksās 376 302 eiro, bet divu karavīru piedalīšanās ES pretpirātisma operācija “Atalanta” izmaksās 51 392 eiro.

LA.lv