×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
25. oktobris, 2013
Drukāt

Latvijai ir nepieciešama vesela un darbspējīga nācija 


Foto - LETAFoto - LETA

Politiķu, valdību, Eiropas Savienības (ES) institūciju svarīgākais uzdevums ir radīt apstākļus cilvēku garīgai un fiziskai labsajūtai, kā vienu no prioritātēm izvirzot veselības aprūpi, kuras ekonomiskais mērķis ir cilvēku darbaspēju saglabāšana.

Veselība ir katra cilvēka lielākā bagātība. Tādēļ Kārlis Šadurskis kā Eiropas kustības “Radīts darbam” (Fit for Work) patrons Latvijā aicina un mudina politiķus un valdību izprast, ka investīcijas veselības aprūpē atmaksāsies ar uzviju. Tās nesīs lielāku nodokļu iemaksu valsts budžetā, ekonomikai radīs pievienoto vērtību un pats svarīgākais, uzlabos ikviena dzīves kvalitāti.

Latvija ik gadu zaudē ap 250 miljoniem latu locītavu, muguras sāpju, reimatoīdā artrīta un citu muskuloskeletālās sistēmas (MSS) izraisītu saslimšanu rezultātā. Ierobežotās kustības un līdz ar to darbaspējas samazina dzīves kvalitāti aptuveni 25% Latvijas iedzīvotāju. Tas ir galvenais un visizplatītākais darbspēju zuduma cēlonis un sabiedrības darba ražīguma krituma iemesls Latvijā, veidojot 46% no visām arodslimībām.

Problēma ir aktuāla vairumā ES dalībvalstu un saasinās līdz ar sabiedrības novecošanos. Negatīvās tendences ir mudinājušas problēmas nopietnību aktualizēt Eiropas Parlamenta līmenī. ES dalībvalstu mediķi, politiķi un ministri ieskicēja nepatīkamu nākotnes perspektīvu – ja netiks veikti nopietni pasākumi saslimstību ierobežošanā, 2030. gadā pusi ES iedzīvotāju skars kāda no MSS saslimšanām. Jau šobrīd 44 miljoni ES strādājošo sirgst ar MSS izraisītām slimībām, ik gadu radot zaudējumus 240 miljardu eiro apmērā.

Ja uz šo problemātiku skatās tikai ekonomiskās kategorijās, samazinot saslimšanas, radīsies iespējas papildu finansējumu novirzīt citām veselības aprūpes akūtām problēmām, cilvēki ar savām darba spējām radīs pievienoto vērtību un nebūs papildu slogs sociālajam budžetam. “Jā, tā ir ekonomiskā konsekvence,” uzsver 
K. Šadurskis. “Tomēr pats svarīgākais ir iespēja uzlabot cilvēku garīgo, fizisko labsajūtu un dzīves kvalitāti. Vesels un darbspējīgs cilvēks ir lielākā vērtība latviskas Latvijas izaugsmei.”

 

Eiropas Tautas partijas grupas apmaksāta publikācija. Sagatavoja Ģirts Salmgriezis, ETP grupas preses dienests

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+