×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
27. februāris, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: Latvijai jāgādā par latviešu valodu! (8)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Tam ir zināma līdzība ar “Latvijas Avīzes” slejās notikušajām diskusijām par valodu lietojumu un lomu. Parīze, kura pretendē rīkot 2024. gada olimpiādi, izvēlējusies savam pieteikumam lozungu “Made for sharing”. Izraisījās diezgan asas debates, jo daudzi uzskata, ka sauklim vajadzēja būt franciski – galu galā franču valoda (kopā ar angļu) arī ir viena no Starptautiskās olimpiskās komitejas oficiālajām valodām, un sākotnēji pat bija pirmā un vienīgā.

Saskaņā ar atbildīgo amatpersonu teikto, sauklis “Made for sharing” iemieso “atvērtību” un satur “starptautisku vēstījumu”, bet šis skaidrojums kritizētājus nepārliecina. Viņi nesaprot, kāpēc kāds franciski izteikts lozungs būtu mazāk “atvērts”. Tas, gluži pretēji, varētu uzsvērt mūsdienu olimpiskās kustības saknes un pamatlicēja Pjēra de Kubertēna sludinātos ideālus, kurus šodien pārāk bieži aizēno piekāpība mārketinga prasībām un dopinga skandāli. Iespējams, viegli uztveramais, ja tā drīkst sacīt, no kultūras un tradīciju smaguma atslogotais sauklis ļoti iepatiksies SOK lēmumu pieņēmējiem un reklāmdevējiem, taču tas padara Parīzes kandidatūru bezpersonisku.

Francijā arvien uztraucas par franču valodas lietojuma telpas sašaurināšanos starptautiskajās organizācijās, biznesā un citās jomās. Savukārt Latvijai jāgādā par latviešu valodu Latvijas teritorijā. Mērogu un attieksmes ziņā, kā arī politiski un vēsturiski, esam stipri atšķirīgās situācijās. Tomēr saskaramies ar parādību, ko mēdz dēvēt par “dažādību”, bet kura patiesībā spēj novest pie pasaules kultūras mantojuma noplicināšanas. Arī tad, ja valodu politikā par “dažādību” vai “atvērtību” tiek iztēlota nepārtraukta pielāgošanās globāli vairāk lietotas valodas spiedienam. Tieši minētais apstāklis izraisa Eiropas lielvalsts Francijas sabiedrības ievērojamas daļas principiālus iebildumus.

Ienāca prātā pagājušā gada nogalē Latvijā publiskotais dokuments – Sabiedrības saliedētības politikas ekspertu grupas ziņojums. Tā ievadā arī tiek uzskaitīti principi. Pirmais nosauktais: “Dažādības atzīšana. Iedzīvotāju dažādība ir mūsdienu sabiedrības dabiska un neatņemama raksturiezīme”. Grūti apšaubīt, bet diez vai Latvijā atradīsies sevišķi daudz dažādības noliedzēju, tāpēc būtiskākais jautājums droši vien ir, ko mēs vispār saprotam ar tās “atzīšanu”. Tāpat varētu vaicāt, ciktāl “dabiska” un tātad “dažādībai” piederoša un “atzīstama” būtu ar Latvijas vēsturi un juridiskajiem pamatiem saistīto vērtību noliegšana. Taču šoreiz – tikai par valodu. Ja nemaldos, asāko polemiku izsauca ziņojuma frāze, ka “labu piemēru rāda tie politikas veidotāji un ierēdņi, kuri ar krievvalodīgajiem medijiem runā to auditorijas vairākuma valodā”. Respektīvi, attiecīgajiem medijiem un auditorijai nevajag likt sapūlēties. Dīvainākais, ka, piesaucot Latvijas dažādību un saliedētību, joprojām rosinām veidot jaunas mediju “platformas” vienīgi krieviski, jo teju visus “dažādos” asociējam ar krievvalodību. Vienā lielā maisā sabāžam poļus, ukraiņus un pārējos, kuri tur varbūt nemaz nealkst nonākt. Vai labprāt gribētu izkļūt laukā.

Bet, tā diskutēdami, reizēm aizmirstam pašu galveno. Pasaules dažādības uzturēšanā Latvijai un Latvijas pilsoņiem atvēlēta patiesi svarīga loma – saglabāt un izkopt latviešu valodu. Neviens cits mūsu vietā to nedarīs.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. Ah tad šis komentārs mans ir atkal cenzējams?Bet kur tad ir Satversmes 100.pants kungi? Vēl jau nu gluži neesam”Krim naš!”?

 3. Kungi un dāmas,kā tad lai mēs sīkie vēlētāji cīnamies par latviešu val.,ja polit../ ne citādi/ ,ieskaitot prezidentu ik dienu pārkāpj Satversmi runajot ar krievu žurnalistiem iz Latvijas/kuriem jāzina valsts val./ okupantu/ tieši tā/ mēlē.Piem.Merkele visā pasaulē runā tikai vāciski.Latvijā notiek pretēja cūcība,mums mēģina iestāstīt pēc 25 “neatkarības”gadiem,ka jāiežēlojas par vecām plintniecēm,bet mīļie “labvēļi”arī Vējoni,tās večas kas atskrēja ar tankiem ,sen jau Pitalovas kapos. Šīm “večām”1991.g. nebija pat pensijas vecums.Vai šī valsts nav LATVIJA??Vai mēs vēl arvien esam oficiāli OKUPĒTI ka man spiež atkal runāt viņu valodā?Ar spēku itkā mīļš nebūsi,saka krievi,BET arī MAN viņi ne tik nav mīļi,jo turpina uzvesties kā okupanti, Lai nelien manā mājā ar saviem baušļiem.Kā to TAGAD pieprasa Sīrijas bēgļiem. KUR problēma jau 26.gadu garumā?Kapēc latvieši tiek vēl arvien PAZEMOTI savā DZimtenē? Kurš par to atbildēs MAN un TAUTAI?

  • Оккупация мозга – это болезнь, её уже не вылечить!
   Здесь был комментарий. Где же он? Цензура рулит!

 4. LoTi patiesi uzraksti’s,latvies’iem pas’iem ir järüpe’jäs par valodu saglabäs’anu.Kops’ esam iestäjus’ies NATO ,latvies’u valoda pamazäm tiek pabi’di’ta malä,un visi tik laimi’gi………
  Kä ci’i’jämies LTF ,lai saglabätu savu Latviju un valodu,kur palikus’i ci’ni’täji?………
  Lasi’ju ,ka visä pasaule’ grib ieviest vienu valodu un tä ir anglu.Vai büsim ar to apmierinäti?………….?

  • Laiks iet, bet problēma paliek. Izsludiniet konkursu, kā likt saprast nepilsoņiem un latviski nerunājošiem pilsoņiem, ka latviešu valoda nav nekāds rudiments vai attavisms, bet bagātina pasauli.

 5. Visvairāk latviskā tikumība(valodu ieskaitot) cieš lielajos reģionālajos centros:Daugavpilī,Rīgā,Ventspilī,vietās,kur ieplūda nesamērīgas sovjetu masas.Tagad grūti ātri to labot,kaut gan statistiķi uzrāda zināmus uzlabošanās aizmetņus.

 6. Nav jau noslēpums,ka visu latvisko tikumību,valodu ieskaitot, visvairāk purgā lielajās reģionālajās pilsētās:Rīgā ,Daugavpilī un Ventspilī.Visur ,kur iepludināja sovjetu masas.Procesam bija jābūt neatgriezeniskam.Tagad to ir grūti labot kaut gan statistiķi uzrāda vārgus uzlabošanās asnus.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+