Ekonomika

Latvijai prognozē straujāko ekonomisko izaugsmi Baltijā1

Ilustratīva Foto LETA

Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, tiek prognozēts, ka šogad un nākošgad Latvijā būs straujākais ekonomiskās izaugsmes temps, bet vienlaikus arī lielākais budžeta deficīts, liecina šodien publiskotā Eiropas Komisijas (EK) pavasara ekonomikas prognoze.

“Pērn Latvijas ekonomikas izaugsmi piebremzēja investīciju kritums, kas pamatā bija saistīts ar pāreju uz jauno Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžetu un, attiecīgi, lēnāku ES fondu apguvi. Atbilstoši Eiropas Komisijas (EK) pavasara prognozei, līdz ar investīciju kāpumu un iedzīvotāju pirktspējas pieaugumu, Latvijas ekonomikas izaugsme atkal paātrināsies, sasniedzot 3.2% šogad un 3.5% nākošajā gadā. Tomēr, neraugoties uz straujo ekonomikas izaugsmi, jūtami palielināsies budžeta deficīts – no 0.8% no IKP šogad līdz 1.8% no IKP nākošgad,” raksturojot Latvijas situāciju, sacīja EK priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis.

Viņš skaidro, ka budžeta deficīta pieaugums pamatā ir saistīts ar plānoto nodokļu reformu, kur vismaz pagaidām nav iezīmēti kompensējošie pasākumi negatīvās fiskālās ietekmes novēršanai.

Saistītie raksti

Dombrovskis norāda, ka pieprasījums pēc darbaspēka turpinās pieaugt, veicinot iedzīvotāju ekonomiskās aktivitātes pieaugumu un bezdarba mazināšanos. Pieprasījums pēc darbaspēka un plānotais ievērojamais minimālās algas paaugstinājums noteiks arī turpmāku samērā strauju algu pieaugumu – virs 6% gadā.

Pēc zemas inflācijas perioda iepriekšējo četru gadu laikā, šogad un nākošgad patēriņa cenu kāpums Latvijā būs straujāks – 2.0% – 2.2% robežās. Straujāka inflācija ir saistīta ar pieaugošām enerģijas cenām pasaulē un augošu iekšzemes pieprasījumu Latvijā.

LA.lv