×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
13. decembris, 2016
Drukāt

Latvijai sniegtas jaunas rekomendācijas cilvēktiesību jomā (21)

Foto-LETAFoto-LETA

Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks.

Eiropas Padomes (EP) cilvēktiesību komisārs mudina Latviju nodrošināt dzimumu līdztiesību un strādāt pie iekļaujošas sabiedrības veicināšanas.

Latvija ir sasniegusi ievērojamu progresu cilvēktiesību standartu ieviešanā, taču atbildīgajām valsts amatpersonām joprojām jāpieliek lielas pūles, lai novērstu vairākus nozīmīgus trūkumus, teikts EP cilvēktiesību komisāra Nila Muižnieka izstrādātajās rekomendācijās Latvijai.

Muižnieks pēc septembra sākumā notikušās viesošanās Latvijā ziņojumā norādījis, ka Latvijai jānovērš trūkumi, kas saistīti ar dzimumu līdztiesību, kā arī sieviešu un bērnu cilvēktiesībām. Tāpat cilvēktiesību komisārs aicina turpināt aktīvu darbu pie lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) cilvēktiesību ievērošanas.

Ziņojumā komisārs neslēpj bažas par dažādām problēmām, ar kurām saskaras Latvija, tostarp par to, ka sievietes joprojām saņem mazāku atalgojumu nekā vīrieši. Tāpat Muižniekam raizes rada salīdzinoši mazā sieviešu iesaiste politikā, īpaši parlamentā, kam ilgtermiņā būs negatīva ietekme, tostarp dažādu lēmumu pieņemšanā.

Cilvēktiesību komisāra ieskatā atbildīgajām Latvijas amatpersonām nepieciešams izstrādāt ilgtermiņa stratēģijas, lai izskaustu ģimenēs un pret sievietēm vērsto vardarbību. Muižnieks arī mudina ratificēt konvenciju, kas cīnās ar šīm problēmām, kā arī aicina Latviju palielināt palīdzības apjomu tiem cilvēkiem, kuri cietuši no vardarbības.

Savā ziņojumā un rekomendācijās Muižnieks pieminējis arī savas vizītes laikā Rīgā pausto, ka Latvijā joprojām bērniem ir iespēja dzimt un uzaugt par nepilsoni, līdz ar to valstij vajadzētu iejaukties un nepieļaut šādas nepilsonības turpināšanu. Viņa ieskatā pareizākais solis būtu automātiska pilsonības piešķiršana tiem jaundzimušajiem, kuri dzimuši nepilsoņu ģimenēs.

Vienlaikus Muižnieka ieskatā nepieciešama iekļaujošāka izglītības sistēmas izveide, kas nodrošinātu bērniem ar invaliditāti apmeklēt savām dzīvesvietām tuvākās skolas.

Attiecībā uz izglītību, komisārs mudina īstenot tādu politiku, kas bērniem nodrošinātu uz faktiem balstītu informāciju par seksualitāti un dzimumu dažādību. Šīs programmas būtu jārada atbilstoši bērnu vecumiem, stāstot viņiem par seksuālo un reproduktīvo veselību, kā arī tiesībām, lai tie spētu pārvarēt sabiedrībā radušos aizspriedumus. Tāpat šādas programmas ļautu veicināt dzimumu līdztiesību, kā arī cīnītos ar homofobijas un transfobijas stereotipiem.

Noslēgumā EP cilvēktiesību komisārs mudina Latviju pielikt lielākas pūles, lai atrisinātu sasāpējušās problēmas, kas saistītas ar LGBTI. Muižnieks norādījis, ka tiesību sistēma joprojām ir fragmentāra, pilnībā nenodrošinot LGBTI cilvēktiesības. Viņš arī aicina atbildīgās amatpersonas, ciešā sadarbībā ar EP, izstrādāt rīcības plānu, lai problēmas tiktu beidzot atrisinātas.

Tāpat Muižnieks savās rekomendācijās mudina uzlabot darbu, lai atbildīgie dienesti spētu labāk cīnīties pret naida runu un diskrimināciju, kas saistīta ar seksuālo orientāciju un dzimumu identitāti. Nepieciešams arī nodrošināt policijas, prokuroru un tiesnešu apmācības, kas ļautu nodrošināt efektīvu izmeklēšanu un sodīšanu par naida noziegumiem un naida runu.

Rekomendācijās minēta arī nepieciešamība juridiski atzīt dažādu dzimumu un viendzimuma pāru kopdzīvi, saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksi.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. katram ņilam savs rējiens Atbildēt

  Pie mums jau viss ir čikiniekā – visi tradicionāļi ir paēduši, siltumā un pie labas veselības; tādēļ svarīgākais pašlaik ir palīdzēt seksuālajiem invalīdiem cīnīties ar homofobijas un transfobijas stereotipiem…

 2. Komisāra kungs tāds stipri vienpusīgs un tāpēc garlaicīgs.Vai tas maz ir iespējams-runāt par tiesībām,neko neminot par pienākumiem?Rodas aizdomas,ka šis amats viņam ir par smagu.

 3. Nezin kurš pasaulē bijis tik aptaurēts, kas tīri medicīnisku problēmu pārvērtis sociālā problēmā. Geji, lezbietes, transseksuāļi – tās visas ir novirzes seksuālajā uzvedībā un orientācijā, ko skaidro un iespēju robežās arī ārstē ģenētiķi un mediķi. Pirms dot rekomendācijas un nosaukt to visu par aizspriedumiem, Muižniekam pašam vajag krietni izglītoties šinī jomā, nevis plivināties visiem vējiem līdzi un piesaukt apšaubāmas ES regulas, kas no cilvēktiesību viedokļa sastādītas nekompetenti. Neviens jau šīs novirzes nenosoda, tiem cilvēkiem ir tādas pat tiesības kā citiem, tomēr morāles principus pārkāpt nedrīkst un īpaša reklāma te ir nevietā. Bet komisārs šinī jautājumā uzvedas kā tāds robots.

 4. Vispirms nodrošiniet man piemēram, tiesības katru dienu vismaz 1x paēst, kaut ko uzpīpot un reizi nedēļa arī ko iedzert! Tad, ok, ejam tālāk – arī pie šīm blēņam, par ko rakstā. Kāpēc ne?

 5. bērniem nodrošinātu uz faktiem balstītu informāciju par seksualitāti un dzimumu dažādību – visos laikos tas ir nodrošināts – apģērbs, uzvedība, izskats, tradīcijas

 6. Noriebies šis tips ar savām gudrībām.

 7. muižnieķels ir tas pats grafists tikai katrs samazgu grāvju pretējā pusē.

  • kas arī bija jāpierāda Atbildēt

   vērotājs ir tāds pats bezdzimuma virinātājs kā muižnieķels un pie tam abi skapja biedri ir samazgu grāvja vienā pusē un virina savus smirdīgos mētelīšus sinhroni.

 8. =Savā ziņojumā un rekomendācijās Muižnieks pieminējis arī savas vizītes laikā Rīgā pausto, ka Latvijā joprojām bērniem ir iespēja dzimt un uzaugt par nepilsoni, līdz ar to valstij vajadzētu iejaukties un nepieļaut šādas nepilsonības turpināšanu.=
  Bet ja vecāki nevēlas kļūt par pilsoņiem, arī bērniem un nu valsts ar varu to spiedīs. Atkal brauks Muižnieks un nu jau rekomendēs pretējo – kāpēc pret vecāku gribu spiež būt pilsoņos?
  Kas liedz vecākiem un bērniem kļūt pat pilsoņiem – tikai negribēšana vai tā statusa izdevīgums…

 9. Pirmais jautājums – kāpēc naff formas tērpā ???…,kur mauzers,kur ādas jaka un ādas cepure? …tāds neriktīgs tas komisārs! Vai tik nav viltvārdis????

 10. Būtu labāk reklamējis šampūnu vai matu sukas-ķemmes ..

 11. Tiesam, kapec gan EP sez kaut kads Muiznieks,kapec so vietu neienem sieviesu kartas parstave?

 12. Būtu labāk ēdis… No viņa ieteikumiem nelaba dūša paliek.

 13. Šitam Muižniekam vajadzētu atņemt Latvijas pilsonību.

 14. Būs,būs! Viss kas būs komissioner Muižniek!

 15. Vai tad vienreiz šo papagaili nevar aizsūtīt,kur ķeizars kājām iet…

 16. papagailim Muižniekam Atbildēt

  Ej un atkārto savas novecojušās polītkorektās “gudrības” Kalifornijā vai Berlīnē.

 17. “…cilvēktiesību komisārs aicina turpināt aktīvu darbu pie lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) cilvēktiesību ievērošanas”- labi, sievie”si līdztiesības, risināsim, bet nejauc, lūdzu, klāt mums “Eiropas vērtības”, kas robežojas ar cilvēku ar dzīvnieku tiesībām, kopoties, kas ir pretrunā ar mūsu Satversmi. Tā nav ģimene, kad saiet kopā divi “brāļi” un , atvainojos, saspraužas vai divas daiļavas. Tā ir viņu darīšana, arī ja tur piedalās suņi vai citi dzīvnieki. Tam nav nekāda sakara ar ģimeni un cilvēktiesībām – neviens taču cietumā par minētām darbībām cietumā neliek un nav dzirdēts, ka kāds pieprasītu, ka kopoties ar dzīvnieku vai savu dzimumu ir sodāma darbība. Prostitūcija nav mazāk ļauna darbība, tad ļausim viņām arī tiesības atklāti dibināt firmas un strādāt un visus iekļausim vienā pakete par cilvēktiesībām. Paldies, Nil, ja lasīji.

 18. Un kur paliek heteroseksuaalu lauzhu tiesiibas???

 19. sajauc kopā mušas ar kotletēm.

Draugiem Facebook Twitter Google+