×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. februāris, 2016
Drukāt

Latvijai viens no sliktākajiem rādītājiem ES iedzīvotāju veselības ziņā (7)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ilustratīvs attēls

Latvija ievērojami atpaliek no pārējām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm iedzīvotāju vispārējās veselības ziņā, secināts Eiropas Komisijas (EK) šā gada ziņojumā par Latviju.

Ziņojumā secināts, ka piekļuve veselības aprūpei joprojām ir būtiska problēma, kam par iemeslu ir mazais valsts finansējums un lielie tiešie maksājumi, kurus iedzīvotāji maksā paši. Tāpat nepietiekams finansējums pagarina pacientu rindas, un neapmierinātās vajadzības pēc veselības aprūpes Latvijā ir vislielākās ES.

Tāpat EK uzskata, ka pakāpeniski tiek īstenoti efektivitātes un preventīvi pasākumi, taču trūkst vispusīga redzējuma, jo īpaši attiecībā uz atbilstīgu finansējumu.

Ziņojumā uzvērts, ka nevienlīdzību Latvijā pastiprina ierobežotā veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana. Liela iedzīvotāju daļa pauž, ka viņu veselības aprūpes vajadzības netiek apmierinātas un piekļuve veselības aprūpei pēdējos gados nav uzlabojusies.

EK arī vērsusi uzmanību uz faktu, ka slikta veselības stāvokļa dēļ tiek zaudēts potenciālais darbaspēks. Latvijā ir otrs augstākais rādītājs ES attiecībā uz mirstību pirms 65 gadu vecuma sasniegšanas, un tiek lēsts, ka tādēļ darbaspēks samazinās par 3,9% salīdzinājumā ar tā potenciālu, ja mirstības līmenis būtu vienāds ar ES vidējo līmeni.

Skaidrots, ka tas ir jo īpaši problemātiski, ņemot vērā darbaspēka apjoma samazināšanos Latvijā. Tāpat norādīts, ka priekšlaicīgu nāves gadījumu skaita samazināšana, piešķirot papildu finansējumu, laika gaitā var būt izmaksu ziņā efektīva, jo tai ir pozitīva ietekme uz darbspējīga vecuma iedzīvotājiem un iekšzemes kopproduktu (IKP).

Attiecībā uz korupcijas jomu tiek skaidrots, ka veselības aprūpe joprojām ir viena no jomām, kas ir visneaizsargātākās pret korupciju – gandrīz 28% pacientu norāda, ka izmantojuši neoficiālus maksājumus, dāvanas vai pazīšanos. Papildu riski arī saistīti ar kontaktiem starp slimnīcām un piegādātājiem, un ar Zāļu valsts aģentūru.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Latvija ir vienīgā no visām 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm,kurā 25 gadu laikā joprojām nav atjaunota pat obligātā veselības apdrošināšana!

 2. Fakts ir tas,ka medicīnas nodrošinājums iedzīvotājiem Latvijā ir ļoti slikts un dārgs prieks,it sevišķi pensionāriem,invalīdiem,arodslimniekiem,maznodrošinātajiem.Valdība grib lai izmirstam,to izjūtu pati jau 4 mēnešus slimojot bez rezultātiem.Apburtais loks nebeidzas…..Ar pārliecību saku,ka medicīnas pakalpojumi ir slikti pieejami,dārgi pirmo reizi Latvijā,to izjūtu pati uz savas ādas tagad.Izdzīvot Latvijā var tikai bagātie ar lielām algām un valsts iestādēs strādājošie.

 3. pēc lasītā, bet labs Atbildēt

  purkš
  – Labdien, te ministrs Beļēvičs! Ziniet, man tualetē pods aizgājis ciet! Kad santehniķis varētu atnākt pēc iespējas ātrāk?
  – Te santehniķis! Kas zvana? Bēlēvičs??? Ziniet, mums kvotas beigušās uz podu darbiem, atvērsim pierakstu tikai nākamgad februārī!
  _ A ko ta lai es daru!???
  – Nu jums tak esot Bentlijs…

  lasīju un ļoti labs – raksturo šodienas Latvijas medicīnas sistēmu

 4. sakiet paldies smirdīgajam naftas zemnieku kompartijas belašam.

 5. Berta un Aivars aizbrauca uz Gulbeni, pa ceļu viņi satika Tifāniju, kura pārdod kucēnu ss.lv, kopā viņi aizbrauca uz Lubānas ezeru un noķēra 2 bretliņas un 1 jūras zirdziņu, tomēr uz vasarsvētkiem nepaspēja, kaut gan saldējumu apēst ar pankūkam paspēja. Rīt Tifānija vēlas aiznest savu CV uz Saeimu, bet Zinaida vēlas aizbraukt ciemos pie draugiem uz Argentīnu.

  Bertas draudzenes draugs Kaspars atnesa nomizotus kartupeļus pie savas draudzenes Ilzes un atstāja pie durvim, Ilze pēc 2 mēnešiem atbrauca no Saūda Arabijas kopā ar Muhammedu, un uztaisija viņam kartupeļu biezeni ar cukgaļas kotletem, par ko Muhammeds nomētāja viņu ar akmeņiem.

  Šobrīd Ilze grasās kļūt par deputātu, jo viņas draudzenei Sandrai, medmāsai, ģimenes ārste noņēma 20% no algas, par to ka Sandra nokavēja un smaržoja pēc dārga dezodoranta. Sandra ilgi atradas depresija, tomēr parvareja depresiju un aiznesa savu CV uz Alūksnes poliklīniku.

 6. Kad ES pamanis,ka veselības aprūpes sistēmā rupji tiek pārkāptas pensioneto arodslimnieku un invalīdu tiesības un viņi,liekās,jau ir izsvītroti no dzīvo sarakstiem!Laikam jau pat Krievijā tā nenotiek!Tas notiek jau no 2008.gada.SOS!Laikam jau šis signāls tiek lasīts kā 505!

  • Kas Krievijā tā nenotiekot? “nesvītro no dzīvo saraksta”? Krievijā vēl ir kremļa slimnīca, spec slimnīcas un specmedicīna. Redzu ka tev grūti bez tās. Bet vienālga Tev jāpaliek šeit kaut lai no visiem sarakstiem svītrotam. Krievijā kara budžets ir pāri par 20%, bet mēs nabaga 2% nevaram atļauties. Tā kā drīz viņi nāks tev palīgā jo kalašnikovus negribēs ēst.

Draugiem Facebook Twitter Google+