×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. decembris, 2012
Drukāt

Latvijas 20 gadu jubilejas pastmarkas


Atzīmējot valsts 20 gadu svinības 1938. gadā, Latvijas Pasta un telegrāfa departaments izdeva speciālu pastmarku sēriju ar izteiksmīgiem zīmējumiem. Lai šīm jubilejas markām taptu atbilstoši zīmējumi, bija piesaistīti tā laika labākie grafiķi Artūrs Apinis, Kārlis Krauze un Jānis Šternbergs. 


 

Šo pastmarku sērijā – septiņu vērtību markas: 3,5, 10, 20, 30, 35 un 40 santīmu vērtībā. Tajās attēloti mūsu valsts toreizējie vadītāji – Valsts un Ministru prezidents Kārlis Ulmanis (20 sant.) un kara ministrs Jānis Balodis (10 sant.). 20 santīmu pastmarka ir iesarkana (36 x 25 mm), ap prezidentu grupēti vienības ideju paudēji – arāji un strādnieki. Markas labajā pusē Latvijas simbols – tautiskā tērpā tērpta jaunava ar nacionālo karogu. Markas autors – Jānis Šternbergs. Ģenerālim J. Balodim veltītā marka ir iezilgani zaļa (36 x 25 mm), ap ģenerāli – ar šautenēm bruņoti karavīri, šķēps ar ozola zaru. Attēlots arī Rīgas Dzelzs tilts ar apbruņotu karavīru grupu, kas atgādina par Latvijas tapšanu un cīņām Daugavas krastos, pāri Dzelzs tiltam lido kara lidmašīna. Arī šīs markas autors ir Jānis Šternbergs. Abi viņa zīmējumi ir ekspresīvi un izteiksmīgi. Vienotās valsts idejas izteiktas drošās līnijās.

Mākslinieks Artūrs Apinis zīmējis 5 sant. pastmarkai. Tā ir sūnu zaļa, veltīta Latgalei. Uz tās attēlota Sauleskalna ainava. Apinis zīmējis arī 35 un 40 sant. pastmarkai. Pirmā veltīta Kurzemei. Tai ir iepelēki zila krāsa un uz markas attēlota Ventas rumba pie Kuldīgas. Otrā marka veltīta Zemgalei. Tā ir violetā krāsā. Uz markas attēlota kāda Zemgales ainava. Kārlis Krauze zīmējis divām pastmarkām – 3 sant. un 30 sant. Pirmā veltīta Vidzemei, tā ir oranžā krāsā, uz tās attēlota kāda Gaiziņkalna ainava. Otrā veltīta Rīgai, tā ir zilā krāsā ar Daugavas skatu pie Rīgas. Visas minētās piecas markas ir 25 x 19 mm lielas. To stūros – novada vai pilsētas ģerbonis. Markas ievērojamas arī ar to, ka pirmo reizi uz Latvijas pastmarkām apvienota filatēlija ar heraldikas objektu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+