Latvijā
Sabiedrība

“Latvijas Avīzei” – 30. Mūsu vēsture un šodiena 0

1988. gada 9. janvārī izdots laikraksta “Lauku Avīze” pirmais numurs. Tas ir jauns nedēļas laikraksts, un tā metiens ir 67 400 eksemplāru, 16 lappuses. To veido redakcijas 30 darbinieki, redaktors ir Voldemārs Krustiņš. Šajos trīsdesmit gados laikrakstam bijuši vien trīs galvenie redaktori – Voldemārs Krustiņš, Viesturs Serdāns un Linda Rasa.

Divus gadus pēc laikraksta pirmā numura iznākšanas 1990. gadā tika sasniegts Latvijas preses izdevumu abonentu skaita rekords – “Lauku Avīzes” abonentu skaits bija 316 625.

Kopš 1992. gada laikraksta “LA” redakcija devās ciemos pie saviem lasītājiem uz Latvijas pagastiem un rīkoja tur “Lauku Avīzes” dienas. Kopā ar žurnālistu komandu tautās devās politiķi, ministri un dažādu jomu konsultantu grupa. Šo gadu laikā “Latvijas Avīzes” komanda rīkojusi jau vairāk nekā 130 šādu izbraukumu. Apmeklētājiem tika rīkotas arī dažādas loterijas, kurās varēja laimēt sadzīves tehniku, velosipēdus, zelta latus, arī motociklus un auto. Vislielākā balva, ko “Latvijas Avīze” izlozējusi savam uzticīgam abonentam, ir automašīna “Ņiva”, ko 2001. gada augustā laimēja Romants Rundāns no Malnavas.

1991. gadā tika nodibināts uzņēmums “Lauku Avīze”, kas vēlāk – 2017. gada vasarā – pārtop par akciju sabiedrību “Latvijas Mediji”. Kopš 1998. gada uzņēmuma darbinieki strādā Rīgā, Dzirnavu ielā 21, un šobrīd šajā namā mīt “Latvijas Avīzes” radošā komanda, žurnālu redakcijas, izdevniecība un iekārtota “Grāmatu māja”, kurā var iegādāties visus “Latvijas Mediju” izdevumus.

“LA” rīkojusi dažādas akcijas, viena no vērienīgākajām bija Tautas piemiņas vainags. 1999. gada 25. martā, deportāciju piecdesmitajā gadskārtā, “Lauku Avīze” pie Brīvības pieminekļa nolika Tautas piemiņas vainagu, kas tika veidots par tautas ziedotajiem līdzekļiem. Pie pieminekļa pulcējās tūkstošiem ļaužu, un no vainaga aizsākās plats ziedu ceļš.

2004. gadā “Latvijas Avīze” organizēja Tautas balsojumu “100 Latvijas personību”, kas vēlāk pārtapa divās unikālās grāmatās par 100 latviešu leģendārām personībām – latviešu un angļu valodā. Summējot interneta un vēstuļu balsojumu, pirmajā vietā ierindojās Krišjānis Barons.

Kopš 2003. gada 1. decembra laikraksts “Lauku Avīze” sāk iznākt kā dienas laikraksts ar nosaukumu “Latvijas Avīze”. Laikraksta jauno nosaukumu ieteica lasītājs Vilnis Mangulis no Madlienas pagasta, kas, piedaloties telefonaptaujā, ieteicis tieši šo nosaukumu.

1999. gadā izdevniecībā “Lauku Avīze” iznāk sērijas “Lata romāns” pirmā grāmata “Enijas bize” un iesākās grāmatu, kalendāru un gadagrāmatu izdošana. No pirmā “Lata romāna” tapis “Lauku Avīzes” idejiski un finansiāli atbalstītais seriāls “Likteņa līdumnieki”. Kopš tā laika sērijā “Lata romāns” iznākušas jau 222 grāmatas. Bet lielāko daļu no grāmatās izdotajiem romāniem vispirms var lasīt turpinājumos “Latvijas Avīzē”.

Pirms 20 gadiem, 1998. gada janvārī, (pirmais numurs gan bija jau 1997. gada 30. decembrī) kā laikraksta sestdienas pielikums sāka iznākt “Mājas Viesis”, vēlāk pārtopot par atsevišķu žurnālu. Krietni pirms tam – 1992. gadā – sāka iznākt žurnāls “Praktiskais Latvietis”.

Šajos 30 gados uzņēmumā strādājuši vairāk nekā 880 darbinieku. Bet pie “Latvijas Avīzes” tapšanas strādā žurnālisti, redaktori, korektori, maketētāji un citi čakli ļaudis. Visvecākais laikraksta darbinieks ir karikatūrists Ēriks Ošs, kurš pērn nosvinēja deviņdesmito dzimšanas dienu, bet mūsu jaunākā darbiniece ir žurnāliste Marta Oplucāne.

Paldies arī visiem citiem “Latvijas Mediju” darbiniekiem un ārštata autoriem, kas piedalās “LA” tapšanā.

Saistītie raksti

Pēc “Kantar TNS” Latvija datiem, laikraksts “Latvijas Avīze” ir visvairāk lasītais dienas laikraksts Latvijā latviešu valodā, un tā kopējā auditorija 116 tūkstoši. Viena numura vidējā auditorija ir 56 tūkstoši lasītāju. Pēc statistikas datiem 40% no lasītājiem dzīvo Rīgā un Pierīgā, 21% Vidzemē, 18% Zemgalē, 12% Kurzemē un 9% Latgalē.

Patlaban AS “Latvijas Mediji” paspārnē iznāk “Latvijas Avīze”, žurnāli “Praktiskais Latvietis”, “Mājas Viesis”, “Agro Tops”, “36,6°C”, “Medības”, “Praktiskie Rokdarbi”, “Planētas Noslēpumi”, “Tematiskās Avīzes”, grāmatas, kā arī darbojas portāli la.lv, veselam.lv, praktiski.lv, laukos.lv, kokteilis.lv, “Kurzemes radio” un “Animācijas filmu studija Dauka”.

LA.lv