Ekonomika
Nauda

Latvijas Bankā liela interese par jaunajām divu eiro monētām 1

Foto – LETA

Latvijas Bankā otrdienas rītā ir liela iedzīvotāju interese par Kurzemei un Latgalei veltītajām jaunajām divu eiro piemiņas monētām, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

“Šorīt Latvijas Bankas kasēs ir vērojama lielāka rosība nekā ikdienā – interese par Kurzemes un Latgales divu eiro piemiņas monētām ir liela, un rindās kasu atvēršanas brīdī gaidīja vairāki simti cilvēku,” sacīja Silakalns.

Viņš arī prognozēja, ka tuvāko stundu laikā rindas būtiski mazināsies un pēcpusdienā monētas varēs iegādāties bez ilgas gaidīšanas rindā.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijas Banka otrdien laidusi apgrozībā Kurzemei un Latgalei veltītas divu eiro piemiņas monētas.

“Šīs monētas, uz kurām attēloti Kurzemes un Latgales ģerboņi, turpina Latvijas kultūrvēsturiskajiem apgabaliem veltīto divu eiro piemiņas monētu sēriju, kas ir viens no Latvijas Bankas veltījumiem valsts 100 gadu jubilejā. Pirms gada tika izlaista divu eiro piemiņas monēta ar Vidzemes ģerboni, bet valsts jubilejas gadā monētu sēriju noslēgs Zemgalei veltīta monēta,” pauda Latvijas Bankas pārstāvji.

Latvijas Bankā arī norādīja, ka Latvijas dalījums kultūrvēsturiskos apgabalos (Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale) ir noteikts Satversmes trešajā pantā. No Kurzemes un Zemgales pirmā hercoga Gotharda Ketlera ģerboņa pārmantots Zemgales ģerbonī attēlotais zilā laukā sudraba (Ketlera ģerbonī – zelta) alnis un Kurzemes ģerbonī ietvertais sudraba laukā pretēji pagriezts sarkans lauva. Savukārt Pārdaugavas hercogistes ģerbonī ietvertais sarkanā laukā sudraba grifs ar zobenu labajā ķetnā tagad gan bez zelta kroņa redzams Vidzemes ģerbonī (sarkanā laukā) un Latgales ģerbonī (zilā laukā pretēji pagriezts).

Eiro piemiņas monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā un arī citās eirozonas valstīs. Kurzemei un arī Latgalei veltīto divu eiro piemiņas monētu tirāža ir 500 000 eksemplāru. Pa 7000 katra veida monētu iespējams iegādāties arī “Brilliant Uncirculated” kvalitātē īpašā suvenīriesaiņojumā, kura cena Latvijas Bankā ir 7,3 eiro.

Jaunās divu eiro monētas kaltas Vācijā – kaltuvē “Staatliche Münzen Baden-Württemberg”.
Tāpat ziņots, ka Latvijā pirmā īpašā dizaina divu eiro piemiņas monēta, kuru Latvijas Banka laida apgrozībā 2014.gadā, veltīta Rīgai – uz monētas attēlota Vecrīgas panorāma. 2015.gada februārī Latvijas Banka laida apgrozībā otro divu eiro piemiņas monētu, kas veltīta Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības (ES) Padomē, bet gada nogalē Latvijas Banka izlaida eirozonas valstu kopīgo divu eiro piemiņas monētu “ES karogam 30” un arī piemiņas monētu ar stārķa attēlu. Savukārt pagājušajā gadā Latvijas Banka laida apgrozībā divu eiro monētu ar govs attēlu un Vidzemei veltītu piemiņas monētu.

Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas divu eiro piemiņas monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros. Piemiņas monētām ir tādas pašas iezīmes kā parastajām divu eiro apgrozības monētām, bet pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku uz tām attēlots piemiņas motīvs.

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO: Tuvojas Baltijas lielākā metālapstrādes un mašīnbūves izstāde “Tech Industry 2018”
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
6 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO: “Mintos” atklāj, kur ieguldīs piesaistītos 5 miljonus eiro
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Latvijā
Vējonis nāk klajā ar paziņojumu, kā rīkosies turpmāk
1 stunda
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Bordāns runājis ar Vējoni. Kad gaidāms nākamais solis?
39 minūtes
LE
LETA
Veselam
Čakša: Rezidentu darba legalizēšana NMPD ir ļoti svarīga
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Irina Maligina savas “Olainfarm” akcijas nodod Igaunijā jaundibinātam uzņēmumam
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Simto jubileju svin dienu pirms valsts svētkiem. Ko Velta novēl Latvijai un valdībai
2 stundas