×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2013
Drukāt

Latvijas Banka: Pievienojoties eirozonai, lati tiks konvertēti uz eiro bez maksas

LETALETA

Pievienojoties eirozonai, lati pēc oficiālā pārejas kursa (1 eiro ir 0,702804 lati) tiks konvertēti uz eiro bez maksas, portālā “Makroekonomika.lv” raksta Latvijas Bankas ekonomiste Santa Bērziņa.

Runājot par eiro ieviešanas praktiskiem apsvērumiem, ekonomiste norāda, ka latu konvertācija eiro neradīs zaudējumus uzņēmumiem un iedzīvotājiem. Preču un pakalpojumu cenas pēc noteiktā pārejas valūtas kursa konvertēs visi – gan privātie uzņēmumi, gan valsts institūcijas. Pēc pārkonvertēšanas eiro cenas tiks noapaļotas pēc matemātiskajiem principiem uz augšu vai leju līdz tuvākajam centam (līdz pieci – uz leju, no pieci ieskaitot – uz augšu).

Tā kā cenas tiks norādītas gan latos, gan eiro trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas, arī paši iedzīvotāji varēs pārbaudīt, vai cenu zīmēs uzrādītā cena latos būs pareizi konvertēta eiro. “Piemēram, vai prece, kas iepriekš maksāja vienu latu, maksās 1,42 eiro. Labākais padoms būtu iepirkties tādā veikalā, kas cenu pārkonvertēšanu veicis pēc noteiktā apmaiņas kursa un piedalās apzinīgo uzņēmēju iniciatīvā “Godīgs eiro ieviesējs”,” iesaka Bērziņa.

Līdzīgi kā vairākās eirozonas valstīs (Īrijā, Kiprā, Maltā), arī Latvijā cenas pēc pārkonvertēšanas eiro izskatīsies nomināli augstākas nekā nacionālajā valūtā. Tomēr tas būs tikai vizuālais efekts. To, ko par savu algu varēja latos nopirkt līdz 2013.gada 31.decembrim, varēs nopirkt arī eiro nākamā gada 1.janvārī, kad algas, sociālie pabalsti un citi maksājumi tiks pēc apstiprinātā kursa pārkonvertēti eiro un izmaksāti eiro, raksta ekonomiste.

“Valūtas maiņas kursa dēļ iedzīvotājiem zaudējumi nebūs. Arī algas, stipendijas, pabalsti, pensijas un citi maksājumi iedzīvotājiem tiks pārrēķināti tikai un vienīgi pēc oficiālā kursa,” sola Latvijas Banka.

Komentējot, kā visērtāk konvertēt savus latus uz eiro, Bērziņa atzīmē, ka latu konvertācija eiro notiks bez maksas. 2014.gada 1.janvārī uzkrājumi bankās tiks automātiski konvertēti eiro pēc oficiālā pārejas kursa un nevis par atšķirīgu pirkšanas/pārdošanas kursu, kā patlaban. Arī skaidra nauda tiks mainīta bez maksas, turklāt Latvijas Bankā – mūžīgi.

“Vislabākais padoms cilvēkiem būtu gadu mijai skaidrā naudā latos atstāt ikdienas tēriņiem pietiekamu summu, bet pārējo noglabāt bankas kontā, kur konvertācija 2014.gada 1.janvārī notiks automātiski un par oficiālo (iedzīvotājiem un uzņēmējiem izdevīgo) pārejas kursu. Tad atkritīs papildu raizes, piemēram, nevajadzēs ar krietnu naudas summu azotē doties uz banku,” iesaka eksperte.

Vispopulārākais skaidras naudas glabāšanas veids ir krājkasīte jeb tautā saukta cūciņa. Arī cūciņu īpašniekiem nebūtu jāsatraucas par savu uzkrājumu likteni. Ja neapmierinās komercbanku piedāvājums, cūciņu saturu varēs apmainīt Latvijas Bankā – bez maksas un citiem ierobežojumiem. Latu un santīmu monētas varēs samainīt pret tādām eiro naudaszīmēm, kādas vēlēsies saņemt cūciņas īpašnieks.

Kā rezumē ekonomiste, iedzīvotāji var sākt gatavoties eiro ieviešanai un iepazīt jauno naudu. “Eiropas Savienības finanšu ministru 9.jūlija lēmums ļaus reizi pa visām reizēm pārtraukt spekulācijas par lata/eiro pārejas kursu. Cilvēku biedēšana par it kā gaidāmajām izmaiņām pārejas kursā bija dzirdama vēl šā gada ziemā. Protams, kā tagad par to var pārliecināties, šīs bažas nav piepildījušās. Un tas nozīmē, ka iedzīvotāji jau var sākt gatavoties eiro ieviešanai un sākt iepazīt jauno naudu – tam palīdzēs mājaslapa “www.jaunas-euro-banknotes.eu”,” norāda Bērziņa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+