Ekonomika
Nauda

Latvijas Banka samazina IKP pieauguma prognozi0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock

Latvijas Banka samazinājusi iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognozi šim gadam no iepriekš lēstā 4,1% līdz 3,9%, teikts centrālās bankas publiskotajā jaunākajā “Makroekonomisko norišu pārskatā”.

Savukārt Latvijas ekonomikas pieauguma prognozi 2019.gadam Latvijas Banka samazinājusi no iepriekš prognozētajiem 3,2% līdz 3%.

Pārskatā norādīts, ka finanšu sektora problēmu dēļ IKP izaugsmes temps 2018.gadā un arī nākamajā gadā būs lēnāks, nekā iepriekš gaidīts, taču pozitīvais pārsteigums, ko sniedza 2018.gada pirmā ceturkšņa IKP dati, lielā mērā kompensē optimisma samazināšanos ārējā vidē un Latvijas finanšu sektora sašaurināšanās negatīvo devumu.

“Makroekonomisko norišu pārskatā” teikts, ka 2018.gada pirmajā ceturksnī Latvijas ekonomikā turpinājās spēcīga izaugsme. Pirmajā ceturksnī IKP izaugsmi, kas bija nedaudz straujāka kā prognozēts, veicināja līdzīgi faktori kā 2017.gadā – nozīmīgu privāto investīciju projektu attīstība, Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu apguves aktivizēšanās, stabils iedzīvotāju ienākumu kāpums, saglabājoties mērenai inflācijai, kā arī joprojām spēcīgs galveno ārējo tirgu pieprasījums.

“Lai gan galvenajās tirdzniecības partnervalstīs saglabāsies noturīga izaugsme un vairākās valstīs prognozes tiek pat nedaudz paaugstinātas, eksporta tirgu izaugsmes temps kopumā būs lēnāks nekā 2017.gadā. Turklāt 2018.gada sākumā bija vērojama arī negaidīta optimisma samazināšanās ārējā vidē, kas izpaudās gan kā noskaņojuma pasliktināšanās, gan arī reālajos datos, jo pirmā ceturkšņa attīstības vērtējums daļā valstu bija zemāks, nekā tika prognozēts. Aktivitātes palēnināšanos lielā mērā noteica vienreizēji faktori, taču jaunākie nākotnes attīstības īstermiņa rādītāji, lai gan joprojām saglabājas vēsturiski augstā līmenī, neliecina par strauju uzlabojumu salīdzinājumā ar pirmo ceturksni. Finanšu sektora problēmas radījušas papildu šķēršļus straujākai izaugsmei arī iekšzemē. Neseno notikumu un tiesību aktu pārmaiņu ietekmē Latvijas Banka samazinājusi finanšu nozares pievienotās vērtības prognozi,” sacīts pārskatā.

Pēc Latvijas Bankas ekspertu minētā, ārvalstu klientus apkalpojošo kredītiestāžu darbības tālāka sašaurināšanās būs jūtama gan 2018.gada, gan arī 2019.gada pievienotās vērtības pieauguma tempa kritumā. Vienlaikus vairākās nozarēs arvien vairāk parādās piedāvājuma puses ierobežojumi, kas, neveicot apjomīgas investīcijas produktivitātes paaugstināšanā, nākotnē kavēs turpmāko izaugsmi.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka 2017.gadā Latvijas IKP pieauga par 4,5%.

LA.lv