Ekonomika
Nauda

Vai Latvijas bankas ir naudas mazgājamās mašīnas? 16

Foto – Fotolia

Lai pārliecinātos par Latvijas banku spēju efektīvi cīnīties ar naudas atmazgāšanu, pārbaudi veikuši ASV eksperti, vēsta LNT.

Pārbaudītas tika 12 bankas, kuru darbība saistīta ar paaugstinātu risku, jo tās koncentrējas uz nerezidentu jeb ārzemnieku apkalpošanu. Lai gan atklāti arī būtiski trūkumi Latvijas banku uzrauga vērtējumā, situācija izrādījusies labāka nekā iepriekš uzskatīts.

ASV eksperti tā saukto nerezidentu banku pārbaudi veica kopš pavasara. Zem viņu lupas bija nonākušas 12 bankas, kuru nosaukumi netiek atklāti. Taču nav nekāds noslēpums, ka lielākās no tām, kas apkalpo nerezidentus, ir “ABLV Banka” un “Rietumu banka”.

Lai gan secinājumi bijuši arī pozitīvi, piemēram, atsevišķās bankās strādā ļoti pieredzējuši speciālisti un tās pilnveido kontroles sistēmas, neviena no pārbaudītajām bankām nav saņēmusi izcilu vērtējumu par to spēju efektīvi cīnīties ar nelegāli iegūtas naudas atmazgāšanu.

Iepazīstinot ar pārbaudes rezultātiem, banku uzraugs Finanšu un kapitāla tirgus komisija jeb FKTK par vienu no galvenajiem atklātajiem trūkumiem uzskata to, ka atsevišķas bankas nepietiekami kontrolē savu klientu saimniecisko darbību.

Tomēr, kā norāda FKTK, visi atklātie trūkumi ir labojami. Un komisijas vadītājs Pēters Putniņš uzskata, ka šāda pārbaude, kas veikta pirmo reizi, ir labākais veids, kā cīnīties pret naudas atmazgāšanu.

FKTK pārstāvis ASV runā līdzībās un banku uzraudzību salīdzina ar došanos pie zobārsta.

LA.lv