×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

Latvijas banku sektors pērn nopelnījis 246,2 miljonus eiro

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis (no kreisās), Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Regulējošo prasību un statistikas departamenta direktore, FKTK padomes locekle Ludmila Vojevoda un FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis piedalās Finanšu un kapitāla tirgus komisija rīkotajā preses konferencē, kurā iepazīstina ar banku darbības operatīvajiem rādītājiem aizvadītājā gadā, kā arī iezīmētu gaidāmās tendences 2014. gadam.

Latvijas banku sektors pagājušajā gadā nopelnījis 173 miljonus latu jeb 246,2 miljonus eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) apkopotie operatīvie dati.

Pagājušajā gadā pelnītspēja uzlabojās, un banku sektora kapitāla atdeves rādītājs ROE decembra beigās sasniedza 8,65%. 2012.gada beigās šis rādītājs bija 5,56%. Savukārt pirms tam trīs gadus ROE bija negatīvs – kapitāla atdeves rādītājs 2009.gadā bija mīnus 41,7%, 2010.gadā – mīnus 21,2% un 2011.gadā – mīnus 11,2%.

Pagājušajā gadā ar peļņu darbojās 15 Latvijas bankas un piecas ārvalstu banku filiāles, kuru aktīvi veidoja gandrīz 95% no banku sektora aktīviem.

FKTK vērtē, ka stabilizējusies banku ienākumu un izdevumu struktūra. Peļņas kāpumu pērn galvenokārt nodrošināja tīro procentu ienākumu kāpums – par 10,4%, tīrās komisijas naudas ienākumu pieaugums – par 13,6% un kredītportfeļa kvalitātes pakāpeniska uzlabošanās – tīrie izdevumi uzkrājumiem nedrošiem parādiem saruka par 10,9%.

Pēc trim zaudējumus nesošiem gadiem banku sektors pie peļņas atgriezās 2012.gadā, kad nopelnīja 122,3 miljonus latu jeb 174 miljonus eiro.

FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis prognozēja, ka šogad banku pelnītspēja saglabāsies līdzīgā līmenī kā pērn. Bankas meklēs procesu efektīvu risinājumu iespējas.

Zakulis vērtēja, ka pagājušais gads banku nozarē bija sabalansētas attīstības gads un šogad visi tirgus dalībnieki ir labi ekipēti un raitā solī dodas uz priekšu.

Pagājušajā gadā darbu Latvijā pārtrauca trīs kredītiestādes – “GE Money Bank”, “UniCredit Bank” un “Latvijas Hipotēku un zemes banka”, tādējādi šā gada sākumā Latvijā strādāja kopumā 26 kredītiestādes – 17 bankas un deviņas ārvalstu banku filiāles. Pagājušajā gadā Eiropas Savienībā kopumā finanšu institūciju skaits samazinājās par 3,6%, un šā gada sākumā Eiropas Savienībā bija 8746 finanšu institūcijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+