Foto LETA

Latvijas basketbola izlase EČ pēc pirmā puslaika uzvar Slovēniju 0

Latvijas vīriešu basketbola izlase, cenšoties sasniegt pirmo pusfinālu pēc neatkarības atgūšanas, Eiropas čempionāta (EČ) finālturnīra ceturtdaļfinālā pēc pirmā puslaika ar 55:51 uzvar līdz šim šajās sacensībās vēl nezaudējušo Slovēnijas izlasi.

Notriektā tautumeita 6

Šī mača uzvarētāja pusfinālā tiksies ar 2015.gada čempioni Spāniju, kas ceturtdaļfinālā ar 84:72 (16:19, 18:14, 31:20, 19:19) pārspēja Vāciju. Trešdien par vietu pusfinālā mērosies Grieķija un Krievija, kā arī Itālija un Serbija.

Abas komandas pirmajā ceturtdaļā spēlēja “skrien un met” basketbolu, kas slovēņiem palīdzēja iekrāt 15 punktu pārsvaru. Otrajā ceturtdaļā, galvenokārt pateicoties Kristapam Porziņģim, lielais pārsvars tika sadeldēts, taču vadību pārņemt neizdevās.

Latvijas izlasē ar 16 punktiem atzīmējies Kristaps Porziņģis, bet pa desmit punktiem iemetuši brāļi Dāvis un Dairis Bertāni.

Jau spēles pirmajā minūtē komandas apmainījās ar trim precīziem metieniem, Latvijas izlasē trejaci iemetot Rolandam Šmitam (3:4), bet nedaudz vēlāk Jānis Timma ar “slam-dunk” panāca vadību latviešiem. Latvijas basketbolisti turpināja izmantot pretinieku kļūdas, kas Kristapam Porziņģim ļāva panākt jau 7:4. Turpinājumā abu komandu basketbolisti apmainījās vairākiem tālmetieniem, bet pēc četriem bezatbildes punktiem Gašpers Vidmars panāca 17:13 slovēņu labā. Vēlāk ar diviem soda metieniem un precīzu tālmetienu izcēlās slovēņu talants Luka Dončičs, kurš Latvijai lika nonākt iedzinējos ar desmit punktiem (15:25), bet pēc Timmas nesportiskās piezīmes Dragičs iemeta vēl divus soda metienus un ar tālmetienu panāca jau +15 pretiniekiem.

Pusotru minūti pirms ceturtdaļas beigām slovēņi sasniedza piezīmju normu, Porziņģim realizējot soda metienus, bet nedaudz vēlāk Dāvis Bertāns ar tālmetienu samazināja pretinieku iespaidīgo pārsvaru līdz desmit punktiem (20:30). Ceturtdaļas pēdējā minūtē Dāvja Bertāna vecākais brālis Dairis pievienoja vēl vienu precīzu trejaci, bet slovēņiem ar diviem sodiņiem izdevās divus punktus atgūt.

Otrās ceturtdaļas sākumā Porziņģis pretinieku pārsvaru samazināja līdz astoņiem punktiem (30:38), bet otrā laukuma galā ar bloku apturēja Dragiča centienu iekarot grozu. Ceturtdaļas vidū Latvijas izlases rindās līdera lomu uzņemoties Porziņģim, liepājnieks divas reizes pietuvināja latviešu līdz mīnus četriem punktiem, taču tika arī pie savas trešās piezīmes mačā. Četras minūtes pirms puslaika beigām Dončičs ar diviem sodiņiem palīdzēja slovēņiem iegūt septiņu punktu pārsvaru (46:39 un 47:41), taču divas minūtes pirms pārtraukuma Dāvis Bertāns ar tālmetienu panāca 44:48.

Tāpat Dāvis Bertāns tālmetienu realizēja pie rezultāta 44:49, turklāt pret viņu tika pārkāpti noteikumu. Pievienojot nopelnīto soda metienu, komanda šķīra vairs tikai viens punkts – 49:48 Slovēnijas labā. Kad līdz puslaika beigām bija palikusi nedaudz vairāk kā minūtē, Dairis Bertāns izvirzīja vadībā latviešus, bet pēc tam Timma panāca jau 52:49. Pēdējā uzbrukumā kārtējo precīzo tālmetienu atnesa Latvijas izlases kapteinis Jānis Blūms, kas latviešiem ļāva puslaiku uzvarēt ar 55:51.

Dueli tiešraidē var vērot kanālā TV3, kā arī portālā “skaties.lv”.

Latvijas izlase aizvada izcilu turnīru, šobrīd esot piecu uzvaru sērijā. Ainara Bagatska trenētā komanda turnīru sāka ar zaudējumu 82:92 pret Serbiju, bet pēc tam guvusi piecas uzvaras pēc kārtas. Apakšgrupu turnīrā tika uzveikta Beļģija 92:64, Lielbritānija 97:92, Krievija 84:69 un Turcija 89:79, bet svētdien astotdaļfinālā ar 100:68 sagrauta Melnkalne.

Latvijas izlase otro reizi pēc kārtas un trešo reizi kopš valstiskās neatkarības atgūšanas sasniedza Eiropas čempionāta labāko astotnieku, taču kopš 1993.gada, kad atgriezās Eiropas čempionātu finālturnīros, pusfinālā nav tikusi ne reizes.

Tikmēr slovēņi šajā čempionātā vēl nav izbaudījuši zaudējuma rūgtumu. Apakšgrupu turnīru serba Igora Kokoškova trenētā komanda aizvadīja Helsinkos, kur guva piecas uzvaras tikpat spēlēs.

Vispirms slovēņi ar 90:81 uzvarēja Poliju, pēc tam ar 81:78 sīvā mačā bija labāki pār Somiju, kam sekoja uzvara ar 78:72 pret Grieķiju. Pēc tam bija pārliecinošs panākums 102:75 pret Islandi, kā arī negaidīti droša uzvara 95:78 pret Franciju.

Savukārt astotdaļfinālā slovēņi jau Stambulā sestdien ar 79:55 pārliecinoši uzvarēja Ukrainu.

Slovēnijas izlase labāko panākumu Eiropas čempionātos guvusi 2009.gadā, kad izcīnīja ceturto vietu, kamēr 2013.gadā tā palika piektā.

Komandas līderis ir Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Maiami “Heat” spēlētājs Gorans Dragičs, kurš šajā turnīrā līdz ceturtdaļfināliem ar vidēji 21,2 punktu spēlē ir piektais rezultatīvākais. Dragičs atrodas pozīciju zemāk par Latvijas izlases rezultatīvāko vīru Kristapu Porziņģi, jo liepājnieks sešos mačos ir vidēji guvis 21,8 punktus.

Slovēnijas izlasē jāizceļ 18 gadus vecais talants Luka Dončičs no Spānijas granda Madrides “Real”, kurš vidēji mačā guvis 13,8 punktus un izcīnījis 7,5 atlēkušās bumbas, kas ir labākais rādītajs komandā. Tāpat šajā turnīrā rezultatīvi spēlējuši Klemens Prepeličs (12,2 punkti spēlē) un naturalizētais amerikānis Entonijs Rendolfs (10,5).

Latvijas un Slovēnijas izlases līdz šim savā starpā spēlējušas astoņas reizes, piecos mačos uzvarot pretiniekiem. Tiesa, slovēņi uzvaras sakrāja Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīros, savukārt fināltunīros Latvijai abas reizes izdevies slovēņus pieveikt. Tā 2001.gadā turpat Stambulā grupas turnīra izšķirošajā spēlē pagarinājumā tika svinēta uzvara ar 99:93, bet 2015. gadā Francijā astotdaļfinālā Latvija uzvarēja ar 73:66.

Latvija uz Stambulu devās optimālajā sastāvā, turklāt komandai palīdz abi NBA latviešu basketbolisti Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns. Šis ir pirmais Eiropas čempionāts Porziņģim, Aigaram Šķēlem, Andrejam Gražulim un Rolandam Šmitam. Otrais starts ir Dāvim Bertānam, Jānim Timmam un Žanim Peineram, kamēr Jānis Strēlnieks, Dairis Bertāns un Mārtiņš Meiers finālturnīrā spēlē ceturto reizi.

Latvijas izlasē vispieredzējušākie basketbolisti Eiropas čempionātā ir Kristaps Janičenoks un vienības kapteinis Jānis Blūms. Pirmajam no viņiem šīs ir sestās kontinenta meistarsacīkstes, kamēr otrajam – jau septītās, kas ir rekords.

Tikmēr izlases stūrmanis Ainars Bagatskis piedalās jau savā astotajā Eiropas čempionāta finālturnīrā – viņš tur pa četrām reizēm būs startējis gan kā spēlētājs, gan kā treneris.

Izlasei šovasar nepievienoties nolēma saspēles vadītājs Ingus Jakovičs un “Olybet” Latvijas Basketbola līgas (LBL) aizvadītās sezonas finālsērijas vērtīgākais spēlētājs Mareks Mejeris, kamēr Kasparu Bērziņu un Rolandu Freimani Bagatskis nevēlējās redzēt treniņos. Savukārt centra spēlētājs Anžejs Pasečņiks, kuru šī gada NBA draftā izraudzījās Filadelfijas “76ers”, neilgi pirms treniņu sākuma izvēlējās šovasar trenēties individuāli.

Tikmēr treniņnometnē gūtu traumu dēļ Latvijas izlasei čempionātā nevar palīdzēt Klāvs Čavars, Jānis Bērziņš, Dāvis Lejasmeiers un Ojārs Siliņš, bet Bagatskis no sastāva sagatavošanās cikla beigās atskaitīja Artūru Ausēju un Iļju Gromovu.

Sagatavošanās ciklā Latvijas izlase kopumā aizvadīja astoņas pārbaudes spēles, no kurām viena bija neoficiāla. Šo maču laikā tika izcīnītas sešas uzvaras, turklāt pārbaudes cīņu cikls tika noslēgts uz pozitīvas nots – ar četriem panākumiem pēc kārtas, turklāt gana droši pārspēta arī principiālā pretiniece Lietuva.

Eiropas čempionātu Latvijas izlase aizvada Turcijas pilsētā Stambulā. D apakšgrupas mači norisinājās “Ulker Sports” hallē pilsētas Āzijas daļā, kas uz basketbola spēlēm spēj uzņemt 13 800 skatītāju, bet izslēgšanas mači norisinās rietumpusē esošajā “Sinan Erdem Dome”, kas ir nedaudz ietilpīgāka un gatava uzņemt līdz 16 000 cilvēku. Vēl maijā šajā arēnā norisinājās ULEB Eirolīgas finālčetrinieka sacensības, kur uzvaru izcīnīja Stambulas “Fenerbahce”.

Grupu turnīru pārvarēja katras apakšgrupas četras labākās izlases, kas nedēļas nogalē sacentās astotdaļfinālā. Ceturtdaļfināli tiks aizvadīti otrdien un trešdien, maču zaudētājiem dodoties mājās, bet pusfināli notiks 14. un 15.septembrī. Savukārt spēles par medaļām tiks aizvadītas 17.septembrī.

Otro reizi pēc kārtas kontinenta meistarsacīkstes norisinās četrās valstīs. A apakšgrupa sacentās Somijas galvaspilsētā Helsinkos, B grupa savus mačus izspēlēja Izraēlas pilsētā Telavivā, bet C grupa – Rumānijas pilsētā Klužā-Napokā, bet D apakšgrupa, kur bija Latvija, spēlēja Stambulā.

Latvijas izlase Eiropas meistarsacīkšu finālturnīrā piedalās 11.reizi pēc neatkarības atgūšanas. Iepriekšējās Eiropas meistarsacīkstes pirms diviem gadiem Latvijas izlase noslēdza astotajā vietā, ceturtdaļfinālu sasniedzot pirmoreiz kopš 2001.gada, kad sacensības notika tieši Stambulā.

Pēc 2001.gada Latvija piecos Eiropas čempionātos nespēja izkļūt no apakšgrupas, bet šī melnā sērija tika pārtraukta 2013.gadā Slovēnijā, kad Latvija palika vien uzvaras attālumā no ceturtdaļfināla sasniegšanas.

Eiropas čempionātā basketbolā vistitulētākā komanda ir PSRS, kas par čempioni kļuvusi 14 reižu, bet tālāk ar astoņiem tituliem seko bijusī Dienvidslāvija. Savukārt pa trim zeltiem ir Spānijai un Lietuvai, bet Latvija līdz šim vienīgo reizi kontinenta meistarsacīkstēs triumfējusi pašā pirmajā turnīrā 1935.gadā.

Pirms diviem gadiem pie trešā titula vēsturē tika Spānija, kas finālā ar 80:63 apspēlēja Lietuvu, bet pie bronzas medaļām tika Francijas basketbolisti. Lietuva un Francija šajā čempionātā jau ir beigušas dalību, zaudējot astotdaļfināla cīņās.

Šajā Eiropas čempionātā Latvija ir pārstāvēta arī starp tiesnešiem, jo uz turnīru bija nozīmēti latviešu soģi Arnis Ozols un Mārtiņš Kozlovskis. Ozols gan jau ir devies mājās.

Uz Latvijas izlases spēlēm Stambulā devusies arī aģentūras LETA komanda – sporta ziņu reportieris Almants Poikāns un fotoreportieris Edijs Pālens -, lai mūsu basketbolistu gaitām un citiem svarīgākajiem čempionāta notikumiem sekotu līdzi tieši no notikumu vietas.