Latvijas sieviešu basketbola izlases spēlētāja Gunta Baško (no labās) treniņā “Elektrum” Olimpiskajā sporta centrā.

Latvijas basketbolistes PK atklāšanas spēlē dramatiskā cīņā zaudē Ķīnas izlasei 0

Santakrusa de Tenerife (Spānija) 22.sept., LETA. Latvijas sieviešu basketbola izlase sestdien Tenerifē, debitējot Pasaules kausa izcīņā, dramatiskā mačā ar rezultātu 61:64 (10:17, 20:14, 14:13, 17:20) zaudēja Ķīnas valstsvienībai.

“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 53
Cik bieži drīkst veikt rentgenu? Noskaidrojam! 17

Latvijas basketbolam vēsturiskā mačā Mārtiņa Zībarta vadītā komanda pirmajā puslaikā atspēlēja 11 punktu deficītu, jo pirmajā ceturtdaļā bija iedzinējos ar 6:17, tomēr mača otrajā daļā, kad risinājās ļoti līdzīga cīņa, saspringtā galotnē nedaudz veiksmīgākas bija ķīnietes.

Latvijas izlasē rezultatīvākā ar 16 punktiem bija komandas līdere Anete Šteinberga, kura izcīnīja arī 11 atlēkušās bumbas, kamēr 14 punktus guva Elīna Dikeulaka. Vēl Kristīne Vītola iemeta astoņus punktus un izcīnīja tikpat atlēkušās bumbas, septiņus punktus sameta Kitija Laksa, bet Aija Putniņa izcēlās ar sešiem punktiem un deviņām bumbām zem groziem.

Savukārt Ķīnas izlasē 15 punktus guva Tiņa Šao, bet pa desmit punktiem pievienoja Livei Jaņa un Siju Vaņa.

Spēli Latvija sāka ar Ditu Rozenbergu, Dikeulaku, Guntu Baško, Putniņu un Šteinbergu sākumsastāvā.

Pirmajā spēles minūtē punkti netika gūti, abām komandām pārvarot spēles sākuma uztraukumu, par ko liecināja pieļautās kļūdas. Savukārt otrās minūtes vidū rezultātu ar atkārtotu metienu no groza tuvuma atklāja Ķīna.

Uz to ar precīzu divpunktienku atbildēja Dikeulaka, tomēr pēc tam vadību pārņēma pretinieces. Lai arī Ķīnai šajā mačā ir izteikts auguma pārsvars, pretinieces uzbrukumos vairāk izcēlās no perimetra, pie rezultāta 7:6 veicot izrāvienu 9:0, liekot Zībartam ņemt pirmo pusminūtes pārtraukumu.

Tas līdzēja, jo Latvijas izlases basketbolistes, turpinot labi cīnīties sava groza tuvumā, krietni labāk sāka spēlēt arī uzbrukumā, gūstot desmit punktus pēc kārtas, starpību samazinot līdz minimumam 16:17. Tiesa, Latvijas izlasei pagalam neveicās no trīspunktu līnijas, jo grozam secen lidoja pirmie astoņi trejači.

Spēle arī otrajā ceturtdaļā turpinājās kā pa viļņiem, jo Ķīna atbildēja ar septiņu punktu izrāvienu, panākot 24:16, taču Digna Strautmane ar Latvijas pirmo precīzo tālmetienu un Dikeulaka ar divpunktu metienu spēja panākt 21:24.

Ķīna atbildēja ar četriem punktiem pēc kārtas, bet tad brīvu tālmetienu realizēja Laksa, Vītola iemeta divus “sodiņus”, bet Šteinberga pievienoja vēl vienu trejaci, starpību samazinot līdz 28:29. Puslaika beigās Latvijai bija arī iespēja pārņemt vadību, taču pēdējais uzbrukums bija nesekmīgs.

Spēles trešo ceturtdaļu Latvijas izlase sāka ar četriem punktiem pēc kārtas, Dikeulakai iemetot divus soda metienus, bet vēl divus punktus pievienojot Šteinbergai. Latvijas izlases līdere Šteinberga bija ieskrējusies, jo turpinājumā vēl realizēja divus metienus, panākot 38:34 Latvijas labā.

Pēc tam sekoja kārtējais Ķīnas izlases izrāviens, pretiniecēm iemetot desmit punktus pēc kārtas, kas ļāva izvirzīties vadībā ar 44:38. Tikmēr Latvijas izlase vairāk kā piecas minūtes neguva punktus, bet “sausuma” periodu pēc lieliskas Ievas Pulveres piespēles pārtrauca Aija Brumermane, pēc tam Vītolai ar diviem precīziem metieniem panākot arī neizšķirtu 44:44.

Pēdējās desmit minūtes aizritēja ļoti sīvā cīņā, Latvijai pēc Laksas metiena panākot 51:48 savā labā, taču pēc tam vadību jau atkal pārņēma pretinieces, nepilnas trīs minūtes pirms beigām esot vadībā ar 58:55.

Beigas bija ļoti nervozas, ķīnietēm bieži stājoties uz soda metienu līnijas, kur gan viņas parādīja vien 50% precizitāti, taču 75 sekundes pirms pamatlaika beigām spēja saglabāt vadību 62:58.

Dikeulaka starpību samazināja līdz diviem punktiem (60:62). Viņa pēc tam ieguva arī iespēju izpildīt divus soda metienus, taču trāpīja tikai pirmo, Latvijai gan izcīnot atlēkušo bumbu. Grozam vēlreiz uzbruka Dikeulaka, taču tika nobloķēta, kamēr Ķīnas uzbrukums arī nebija precīzs. Latvija ieguva iespēju izraut uzvaru, tomēr tika pieļauta kļūda piespēlē un Laksai nācās izpildīt sarežģītu pustālo metienu, kas nebija precīzs. Latvijas izlase uzreiz pārkāpa noteikumus, bet pretinieces abus “sodiņus” iemeta, bet atlikušajās 2,4 sekundēs līdz metienam latvietes tā arī netika, ciešot neveiksmi turnīra pirmajā spēlē.

Latvija D apakšgrupā vēl spēlēs ar Senegālu un visu laiku titulētāko dāmu basketbola izlasi – ASV, nākamajām pretiniecēm sestdien tiekoties savā starpā.

Ķīna no apakšgrupas pretiniecēm latvietēm pretī stājusies visbiežāk un tikusi uzvarēta trijās no 11 spēlēm. Iepriekšējā abu komandu tikšanās bija pērnā gada maijā, kad Latvijas izlase pārbaudes mačā svinēja uzvaru ar 81:68.

Ķīna Pasaules kausā medaļās tikusi divreiz, bet kopš 1998.gada tās augstākais sasniegums ir sestā vieta. Aizpērn Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs ķīnietes bija desmitās. Savukārt Āfrikas vicečempione Senegāla Pasaules kausā piedalīsies astoto reizi, bet nekad nav tikusi augstāk par 12.pozīciju.

Pēc spēles pret Ķīnu otrajā mačā svētdien Latvija plkst.16 cīnīsies ar Senegālu, bet divas dienas vēlāk plkst.20 būs tikšanās ar zvaigžņoto ASV. Arī šīs spēles tiešraidē translēs kanāls TV3.

Tikmēr A apakšgrupā cīnīsies Francija, Grieķija, Kanāda un Dienvidkoreja, B grupā nokļuvušas Austrālija, Turcija, Argentīna un Nigērija, kamēr C apakšgrupā spēlēs mājiniece Spānija kopā ar Beļģiju, Japānu un Puertoriko.

Grupu uzvarētājas uzreiz kvalificēsies ceturtdaļfinālam, otrās un trešās vietas ieguvējas spēlēs astotdaļfinālā, bet ceturtās vietas ieguvējām turnīrs būs beidzies.

Pasaules kausa uzvarētāja izcīnīs ceļazīmi uz 2020.gada Tokijas olimpiskajām spēlēm.

Pasaules kausa mači tiek aizvadīti “Quico Cabrera” un “Santiago Martin” arēnās, kurās ir attiecīgi 3600 un 5100 sēdvietu. “Santiago Martin” arēnā mājas spēles aizvada Spānijas augstākās līgas klubs Tenerifes “Iberostar”.

Latvija uz Pasaules kausa izcīņu devusies ar 12 spēlētājām sastāva. Latviju nozīmīgajā turnīrā pārstāv Elīna Dikeulaka (iepriekš – Babkina), Ieva Pulvere (iepriekš – Krastiņa), Baiba Eglīte, Kate Krēsliņa, Kitija Laksa, Gunta Baško, Dita Rozenberga, Digna Strautmane, Anete Šteinberga, Aija Putniņa, Aija Brumermane un Kristīne Vītola.

Dikeulaka, Baško, Brumermane un Putniņa Latvijas izlases kreklā spēlēja arī Pekinas olimpiskajās spēlēs. Baško šis jau ir devītais lielais starptautiskais turnīrs – bez olimpiskajām spēlēm viņa spēlējusi arī septiņos Eiropas čempionātos. Pēc 2011.gada Eiropas meistarsacīkstēm viņa paziņoja par karjeras beigām izlasē, taču četrus gadus vēlāk atgriezās valstsvienībā un palīdzēja Latvijai vēl divos Vecā kontinenta čempionātos.

Savukārt Putniņai un Brumermanei šis ir septītais lielais turnīrs, bet Dikeulakai – piektais. Šteinberga un Laksa spēlējusi trīs čempionātos, Pulvere un Vītola divos, bet Krēsliņa un Rozenberga – vienā.

Debiju kādā no augstākās raudzes turnīriem piedzīvo Strautmane un Eglīte.

Baško Latvijas izlases kreklā aizvadījusi 192 spēles. Tāpat “simtnieču” klubiņā ir Putniņa (126), Brumermane (112) un Dikeulaka (102), kura maģisko robežu pārkāpa pārbaudes spēlēs pirms Pasaules kausa.

Kā pēdējā no valstsvienības kandidātēm tika atskaitīta Paula Strautmane. Līdz pēdējām pārbaudes spēlēm kandidāšu sarakstā bija arī Zenta Meļņika, kurai savainojums traucēja pacīnīties par vietu sastāvā.

Par vietu izlases sastāvā startam Pasaules kausa izcīņā cīnījās arī Sabīne Dukāte, Ilze Jākobsone, Laura Ikstena, Luīze Šepte, Janeta Rozentāle un Marta Miščenko.

Lielākā pārstāvniecība Latvijas izlasē ir no Zībarta trenētās “TTT Rīga” komandas, kurā gaidāmajā sezonā spēlēs Pulvere, Eglīte, Krēsliņa, Baško, Rozenberga, Brumermane un Vītola. Nacionālajā koledžu sporta asociācijā (NCAA) arī nākamajā sezonā spēlēs Laksa un Straumtane, kuras pārstāv attiecīgi Dienvidfloridas Universitātes un Sirakjūsas Universitātes vienības. Savukārt Putniņa nākamajā sezonā spēlēs Spānijas vienībā Salamankas “Perfumerias Avenida”, Šteinberga pārstāvēs Itālijas komandu Venēcijas “Umana Reyer”, bet Dikeulaka šobrīd ir bez kluba.

Latvijas izlases paplašinātais kandidāšu saraksts tika paziņots aprīļa beigās, bet uz pirmo treniņnometni valstsvienības spēlētājas pulcējās jūnija, kad “rozā lentītes” spēlē ar 96:46 sagrāva Somiju.

Nākamreiz izlase oficiāli kopā sanāca augusta sākumā, bet mēneša vidū Rīgā aizvadīja pārbaudes turnīru, kurā ar 67:62 uzvarēja Zviedriju, ar 66:71 zaudēja Krievijai un ar 80:59 sagrāva Ukrainu. Pēc vairāk nekā nedēļu ilgas pauzes latvietes augusta un septembra mijā devās uz pārbaudes turnīru Valensijā, kur ar 66:82 piekāpās Eiropas vicečempionei Francijai un ar 53:61 atzina Vecā kontinenta bronzas medaļnieces Beļģijas pārākumu.

Nedēļu vēlāk Latvijas basketbolistes pārbaudes turnīrā Parīzē ar 64:74 piekāpās Francijai un ar 70:77 zaudēja iepriekšējā Pasaules kausā bronzu izcīnījušajai Austrālijai. Pēdējās pārbaudes spēles savā laukumā Latvijas dāmas aizvadīja septembra vidū, kad ar 84:50 un 94:57 sagrāva Eiropas ceturto spēcīgāko komandu Grieķiju.

Pēdējo pārbaudes spēli pirms Pasaules kausa Latvijas basketbolistes aizvadīja trešdien, kad Tenerifē ar rezultātu 63:55 pārspēja FIBA Amerikas zonas čempioni Kanādas izlasi.

Pasaules kausā vieta nodrošināta bija mājiniecei Spānijai un 2016.gada Riodežaneiro olimpisko spēļu uzvarētājai ASV, bet pārējās 14 valstsvienības kvalificējās caur sava kontinenta čempionātiem.

Latvijas sieviešu izlasi cīņā ved Mārtiņš Zībarts, kuram asistē Aigars Nerips un Guntis Endzels. Par fizisko sagatavotību rūpēsies Ivars Ikstens un Sintija Priede, komandas ārsts ir Mārtiņš Pulveris, bet fizioterapeiti – Līga Folkmane-Eglīte un Ansis Briedis. Izlases direktora pienākumus pilda Edijs Eglītis, bet menedžera funkcijas uzticētas Dināram Kvedovam.

Pašlaik 44 gadus vecais Zībarts pie Latvijas izlases stūres stājās 2015.gada rudenī, un viņa vadībā izlase pērnvasar izcīnīja ceļazīmi uz nākamā gada Pasaules kausa izcīņu un guva sesto vietu Eiropas čempionātā. Līgums ar Zībartu ir spēkā līdz 2020.gada olimpisko spēļu cikla noslēgumam.

Kāda Latvijas basketboliste iepriekšējo reiz Pasaules kausā spēlēja 1983.gadā, kad ar PSRS izlasi zeltu guva Uļjana Semjonova. Gan Semjonova, gan Skaidrīte Smildziņa karjeras laikā kļuva par trīskārtējām pasaules čempionēm, kamēr pa vienam zeltam izcīnīja Silvija Krodere un Helēna Hehta, bet reizi pie sudraba tika Dzidra Karamiševa.

Šogad Pasaules kausa izcīņā savā vecuma grupā spēlēja Latvijas U-17 meitenes, bet nākamgad ar planētas spēcīgākajām vienībām cīnīsies U-19 basketbolistes un basketbolisti. Cīņu par ceļazīmi uz Pasaules kausa turpina arī Latvijas vīriešu basketbola izlase.

Planētas 16 labākās izlases par pasaules čempiontitulu cīnīsies Tenerifē no 22. līdz 30.septembrim

Uz Latvijas izlases spēlēm Tenerifē devies arī aģentūras LETA reportieris Kristaps Plaums, lai Latvijas basketbolistu gaitām un citiem svarīgākajiem čempionāta notikumiem sekotu līdzi tieši no notikumu vietas.

Pasaules kausam basketbolā veltītajā LETA sadaļā (“http://www.leta.lv/basketball_wc_women”) pieejama jaunākā informācija ne tikai par Latvijas izlases gaitām un panākumiem, bet arī citu komandu rezultātiem un čempionāta aktualitātēm.