Ekonomika

Latvijas biznesa vide var efektīvi izmantot ES sniegto finanšu atbalstu. Un vajag!2


Enno Ence. Foto – LETA
Enno Ence. Foto – LETA
Enno Ence. Foto – LETA

Autors – Enno Ence, uzņēmuma “MILZU!” dibinātājs, kampaņas #investEU vēstnieks

Latvija ir 9. vietā Eiropas Savienības valstu vidū, kas ir visveiksmīgāk izmantojušas iespēju, piesaistīt ES finansējumu un citus atbalsta instrumentus. Šonedēļ publiskotā tā dēvētā Junkera plāna atskaite liecina, ka no Eiropas Stratēģisko investīciju fonda (ESIF) kopš 2015. gada jūlija mobilizētajiem 335 miljardiem eiro, kas paredzēti papildu investīcijām visā ES, Latvija ir izmantojusi 201 miljonus eiro, kas nodrošina vismaz 754 miljonu eiro lielas investīcijas mūsu uzņēmumos un pašvaldībām nozīmīgos projektos. Un tas ir tikai no Junkera plāna vien. Ir vēl neskaitāmas citas programmas konkurētspējai, tirgu apgūšanai, ražotņu attīstībai, darbinieku izglītošanai un vēl un vēl.

Arī “MILZU!” ir viens no tiem uzņēmumiem Latvijā, kas mērķtiecīgi un pārdomāti izmanto šīs iespējas. Varbūt tieši tāpēc es personīgi atsaucos kampaņas #investEU organizatoriem, jo kā uzņēmējs redzu – ir, varam, vajag darīt! No otras puses, redzu un dzirdu, cik daudz aplamu priekšstatu un aizspriedumu ir Latvijas biznesa vidē par šīm iespējām.
“MILZU!” ražo brokastu pārslas. Mēs savas receptes izstrādājam, balstoties uz jaunākajām tendencēm, kuras būs aktuālas nākotnes patērētājam. ES finansējumu esam izmantojuši, lai atvērtu ražotni, iegādātos vajadzīgās ražošanas iekārtas, paaugstinātu savu konkurētspēju un paplašinātos uz eksporta tirgiem. Es ticu, ka mūsu biznesa ideja būtu izdzīvojusi un attīstījusies arī bez šī finansējuma.

Bet daudz, daudz lēnāk, noteikti mazākā apjomā un atsakoties vai atliekot kādu no savām iecerēm. Bet šobrīd mēs varam būt Kuldīgā esošs uzņēmums, kas dod darbu vietējiem, var atļauties sadarboties ar zinātniekiem, lai attīstītu uzturvērtībām bagātu produktu, spēj konkurēt ar globāliem, iecienītiem zīmoliem un var eksportēt vairāk kā pusi produkcijas uz 14 pasaules valstīm.

Un mūsu stāsts nav izņēmums – mēs bijām un esam neliels ģimenes uzņēmums, kurš vienkārši izvēlējās izmantot ES iespējas un to izdarīja. Aiz mums “nestāvēja” liela komanda, profesionāli projektu rakstītāji un mēs nepieņēmām štatā darbinieku īpaši ES iespēju apgūšanai. To visu var izdarīt pārdomāti un pašu spēkiem.

Piedalīšanās ES projektos uzņēmējam ir līdzeklis savu mērķu sasniegšanai. Jaunajiem un arī jau pieredzējušiem uzņēmējiem es ieteiktu ieklausīties to uzņēmēju pieredzē, kuri attīstās, izmantojot ES atbalstu. Nebaidīties no dokumentu apjomiem un pieteikumiem veltīto laiku, jo saņemtais atbalsts ir ieguldītā darba vērts. Nekautrēties no savas nezināšanas, jo mūsu pieredze liecina, ka finansējuma apsaimniekotāju pusē ir atsaucīgi un zinoši cilvēki, kuri ir gatavi visu izskaidrot un palīdzēt.

Es esmu kļuvis par kampaņas #investEU vēstnieku un piektdien, 20. jūlijā, mēs ar citiem kampaņas vēstniekiem, Kuldīgas biznesa inkubatora pārstāvi un Eiropas Komisijas pārstāvi tikāmies #invest EU informatīvajā pasākumā Kuldīgā, bet jau šo sestdien būsim Gulbenē un vēl pēc nedēļas – Rēzeknē. Tāpēc es aicinu visus biznesa pārstāvjus – atnāciet, uzziniet, kā jūs varat izmantot ES investīcijas un finansējumu savai izaugsmei. Es arī neliegšu savu padomu!

LA.lv