Latvijas Centrālās padomes memorandam aprit 70 1

No 17. līdz 19. martam Latvijas Kara muzejā būs apskatāms 1944. gada 17. martā sastādītais Latvijas Centrālās Padomes (LCP) memorands, portālam LA.lv pavēstīja Latvijas Kara muzeja pārstāvis Mārtiņš Mitenbergs.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Šis dokuments ir vienīgais apzinātais memoranda oriģināls. LCP Memorands ir dokuments, kurā 189 Latvijas politiskie un kultūras darbinieki deklarēja nepieciešamību nekavējoties atjaunot Latvijas Republikas faktisko suverenitāti un izveidot Latvijas valdību. Šī dokumentārā liecība ir nozīmīgs piemērs latviešu pretošanās kustības darbībai Otrā pasaules kara laikā. 2009. gadā tas tika iekļauts UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Dokuments ir nozīmīgākās politiskās pretošanās kustības – Latvijas Centrālās Padomes – politiskās platformas un tās atbalstītāju apliecinājums cīnīties par brīvu un neatkarīgu Latvijas Republiku, neskatoties uz divu okupācijas režīmu – Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas, centieniem to iznīcināt. Šajā ziņā Latvijas liktenis ir līdzīgs ar citām Austrumeiropas valstīm, kuras Otrā pasaules kara laikā piedzīvoja divus okupācijas režīmus. Vēl aizvien notiek mēģinājumi cīņu par savas valsts neatkarību pasniegt kā viena vai otra okupācijas režīma atbalstīšanu. LCP Memorands pierāda šādas pieejas nepamatotību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Kara muzeja īpašumā esošais Memoranda oriģināls bija paslēpts Rīgā, Peldu ielā 19, dz. 5 (kara laikā nr. 16), zem grīdas dēļiem, kur to 2001. gadā atrada veicot remontdarbus. Šajā dzīvoklī bija pierakstīta Lāčplēša Kara ordeņa kavaliere un nacionālās pretošanās dalībniece Valija Vaščuna – Jansone, kuras vīrs inženieris Vilhelms Jansons ir atrodams Memoranda parakstītāju vidū. Tikai pateicoties laimīgai apstākļu sakritībai, Memorands ir nonācis līdz mūsdienām tik labā saglabātības stāvoklī.

Kara muzejā šobrīd norit aktīvs darbs pie LCP Memoranda parakstītāju biogrāfiskās vārdnīcas izstrādes. Izdevumā, ko plānots laist klajā jau šogad, būs atrodama informācija par Memoranda parakstīšanu un visiem 189 cilvēkiem, kas zem tā parakstījušies.

Savukārt pirmdienas, 17. marta pulksten sešos vakarā pie Brīvības pieminekļa visi aicināti pieminēt Memoranda parakstītājus, iededzot 189 sveces.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.