×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
17. marts, 2014
Drukāt

Latvijas Centrālās padomes memorandam aprit 70 (1)

LCP memorandam 70

No 17. līdz 19. martam Latvijas Kara muzejā būs apskatāms 1944. gada 17. martā sastādītais Latvijas Centrālās Padomes (LCP) memorands, portālam LA.lv pavēstīja Latvijas Kara muzeja pārstāvis Mārtiņš Mitenbergs.

Šis dokuments ir vienīgais apzinātais memoranda oriģināls. LCP Memorands ir dokuments, kurā 189 Latvijas politiskie un kultūras darbinieki deklarēja nepieciešamību nekavējoties atjaunot Latvijas Republikas faktisko suverenitāti un izveidot Latvijas valdību. Šī dokumentārā liecība ir nozīmīgs piemērs latviešu pretošanās kustības darbībai Otrā pasaules kara laikā. 2009. gadā tas tika iekļauts UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.

Dokuments ir nozīmīgākās politiskās pretošanās kustības – Latvijas Centrālās Padomes – politiskās platformas un tās atbalstītāju apliecinājums cīnīties par brīvu un neatkarīgu Latvijas Republiku, neskatoties uz divu okupācijas režīmu – Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas, centieniem to iznīcināt. Šajā ziņā Latvijas liktenis ir līdzīgs ar citām Austrumeiropas valstīm, kuras Otrā pasaules kara laikā piedzīvoja divus okupācijas režīmus. Vēl aizvien notiek mēģinājumi cīņu par savas valsts neatkarību pasniegt kā viena vai otra okupācijas režīma atbalstīšanu. LCP Memorands pierāda šādas pieejas nepamatotību.

Latvijas Kara muzeja īpašumā esošais Memoranda oriģināls bija paslēpts Rīgā, Peldu ielā 19, dz. 5 (kara laikā nr. 16), zem grīdas dēļiem, kur to 2001. gadā atrada veicot remontdarbus. Šajā dzīvoklī bija pierakstīta Lāčplēša Kara ordeņa kavaliere un nacionālās pretošanās dalībniece Valija Vaščuna – Jansone, kuras vīrs inženieris Vilhelms Jansons ir atrodams Memoranda parakstītāju vidū. Tikai pateicoties laimīgai apstākļu sakritībai, Memorands ir nonācis līdz mūsdienām tik labā saglabātības stāvoklī.

Kara muzejā šobrīd norit aktīvs darbs pie LCP Memoranda parakstītāju biogrāfiskās vārdnīcas izstrādes. Izdevumā, ko plānots laist klajā jau šogad, būs atrodama informācija par Memoranda parakstīšanu un visiem 189 cilvēkiem, kas zem tā parakstījušies.

Savukārt pirmdienas, 17. marta pulksten sešos vakarā pie Brīvības pieminekļa visi aicināti pieminēt Memoranda parakstītājus, iededzot 189 sveces.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. varbūt izdodas sameklēt kādu LCP Memoranda parakstītāju- par Dzimtenes mīlestību un drosmi vēl dzīvam esot piešķirt pelnītu Valsts augstāko apbalvojumu.Iespējams, ka daļa no parakstītājiem tolaik iekļuva PSRS inevēlamo personu sarakstos – un to ceļš visiem zināms….

Draugiem Facebook Twitter Google+