Ekonomika
Bizness

Latvijas diena Kazahstānā; Valsts prezidents apmeklē “Expo Astana 2017” 2


Latvijas nacionālās dienas svinību dienā pie izstādes “EXPO Astana 2017” centrālās skatuves tika uzvilkti Kazahstānas un Latvijas valstu karogi.
Latvijas nacionālās dienas svinību dienā pie izstādes “EXPO Astana 2017” centrālās skatuves tika uzvilkti Kazahstānas un Latvijas valstu karogi.
Foto – Z.Dzedulis

Svētdien, 9.jūlijā izstādi “Expo Astana 2017” apmeklēja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, uz “EXPO Astana 2017” centrālās skatuves atklādams Latvijas nacionālās dienas svinības Astanā. Skanot Latvijas un Kazahstānas valsts himnām, pilsētniekus, Latvijas un Kazahstānas uzņēmējus, kopskaitā vairākus simtus klātesošo uzrunāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis un Kazahstānas valdības vadītāja pirmais vietnieks Askars Mamins.

Kazahstānas galvaspilsētā Astanā atvērtās starptautiskās izstādes “EXPO Astana 2017” Latvijas paviljonā šī nedēļa būs veltīta tranzītam un loģistikai, kuras ietvaros valsts akciju sabiedrības “Latvijas dzelzceļš” un citi šīs nozares uzņēmumu pārstāvji no Latvijas, Kazahstānas, Krievijas un citām valstīm smelsies cits no cita pieredzi un kopīgi spriedīs par sadarbību turpmāk. Latvijai šī nozares attīstība ļoti svarīga, ņemot vērā attīstīto dzelzceļu un trīs neaizsalstošās ostas.

Atklājot Latvijas nacionālo dienu, kā arī ievadot tranzītam un loģistikai veltīto nedēļu, Valsts prezidents savā uzrunā valsts valodā (viņa runa krieviski tika tulkota uz skatuves ekrāna) ļāva skaidri noprast, ka ekonomiskajām attiecībām ar Kazahstānu Latvija piešķir lielu nozīmi un ka ir par to, lai šīs attiecības nostiprinātos.
“Kazahstāna ir lielākais tirdzniecības partneris reģionā. Mēs redzam, kā pakāpeniski un stabili pieaug eksporta un importa apgrozījums starp mūsu valstīm,” sacīja Raimonds Vējonis. ”Ievērojama Kazahstānas priekšrocība ir attīstītā infrastruktūra, saikne ar Ķīnu un tās tuvākajām kaimiņvalstīm Centrālāzijā. Savukārt Latvija, ņemot vērā tās lielisko ģeogrāfisko novietojumu un augsti attīstīto infrastruktūru, ir tilts uz plašāku Ziemeļeiropas reģionu,” viņš uzsvēra.

Viņaprāt, Latvijas piedalīšanās “EXPO Astana 2017” ir nozīmīgs notikums mūsu valstij un jaunas iespējas mūsu uzņēmējiem – gan tiem, kuri starptautiskās izstādes ietvaros ir Astanā, gan tiem, kuri ar Latvijas uzņēmuma “Squalio” atbalstu – īpaši izveidotās mājas lapas www. Expolatvia.com palīdzību – var jebkurā brīdī uzrunāt savus potenciālos partnerus virtuāli no Latvijas. Cita starpā Valsts prezidents paslavēja Latvijas paviljona komisāru un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāju Jāni Endziņu, bez kura uzņēmības un diezin vai Latvija būtu piedalījusies šajā izstādē. Un kā nu ne – ar viņa neatlaidību uzņēmumi, tostarp “Latvijas Dzelzceļš”, paši sameta ap 800 000 eiro, lai izveidotu Latvijas paviljonu un piedalītos izstādē, kurā pavisam pārstāvētas 115 pasaules valstis.

Kazahstānas valdības vadītāja pirmais vietnieks Askars Mamins, uzrunādams klātesošos, atzina, ka ir ieinteresēti sadarbībā ar Latviju, ņemot vērā kravu pārvadājumus pa Latvijas dzelzceļu uz mūsu ostām.

Svinību nobeigumā uz skatuves kāpa latviešu mūziķi un dziedātāji – Māra Briežkalna kvintets, Intars Busulis un Dināra Rudāne, kurai lielu nākotni pareģojot Raimonds Pauls. Arī kazahu sabiedrībai nav gluži svešs Raimonda Paula vārds, tāpēc viņa sacerētās un Darīnas nodziedātās dziesmas publika uzņēma ar sajūsmu.

Kopā ar Kazahstānas valdības pārstāvi un viņa pavadoņiem Valsts prezidents Raimonds Vējonis, satiksmes ministrs Augulis, uzņēmuma “Latvijas Dzelzceļš” valdes priekšsēdētājs Edvīns Bērziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš un citi mūsu uzņēmumu pārstāvji vispirms apmeklēja Latvijas paviljonu. Bet pēc tam kopīgi devās apskatīt Kazahstānas paviljonu, kas izveidots izstādes teritorijas pašā centrā un kuras stiklotais lodveida kupols redzams jau no krietna attāluma un kurš ar savu iespaidīgo arhitektonisko risinājumu pat sit pušu citu izstādes dalībnieku veidotos.

UZZIŅA
EXPO: Astana 2017
• Starptautiskā izstāde “EXPO Astana 2017” būs atvērta līdz 10,septembrim.
• Izstādes vadmotīvs – “Enerģija ir mūsu dabā”.
• No Latvijas izstādē piedalās “Latvijas Dzelzceļš”, Rīgas Brīvostas pārvalde, Liepājas speciālā ekonomiskā zona un citi, kopskaitā vairāk nekā 30 uzņēmumu.

LA.lv