×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. decembris, 2013
Drukāt

Gunārs Nāgels: Politiskais cirks un apsūdzības pirms faktu noskaidrošanas 
 (3)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Zolitūdes traģēdija turpina dominēt ziņās, bet tagad ar to jau sacenšas gaidāmais cirks ap jaunās valdības sastādīšanu. Tikai laiks parādīs, cik tas novērsīs uzmanību no izskaidrojumu meklēšanas un iespējamo vainīgo sodīšanas.

Premjers atkāpies, un līdz ar to valdība kritusi. Premjers atkāpās, uzņemoties politisko atbildību par notikušo. Nebija tā, ka Saeima būtu izteikusi neuzticību valdībai. Vēl novembra sākumā budžets tika pieņemts ar 55 “par” balsīm un 38 “pret” balsīm. Vēl svarīgāk, vienīgās pārmaiņas kopš pēdējās Dombrovska valdības veidošanas ir tādas, ka “Saskaņas centram” un Nacionālai apvienībai ir katram par vienu deputātu mazāk un līdz ar to ir divi pie frakcijām nepiederošie deputāti vairāk.

Austrālijā samērā neilgi pirms šā gada vēlēšanām valdošā Leiboristu partija mainīja savu vadītāju, ministru prezidenti, un līdz ar to valdība krita. Kaut arī tā bija mazākumvaldība, Austrālijas gubernatore bez kavēšanās par ministru prezidentu iecēla jauno Leiboristu partijas vadītāju.

Bet Latvijā nākamais valdības vadītājs jau tiek meklēts ārpus partijām. Prezidents bija izvēlējies vispirms apspriesties ar eirokomisāru Andri Piebalgu, kurš varētu veidot valdību ar maksimāli plašu koalīciju. Kaut arī pats Andris Piebalgs šo aicinājumu noraidījis, tomēr jāatceras, ka Piebalga pēdējā politiskā piederība bija “Latvijas ceļš”, kas vēlāk pārtapa par LPP/”LC” un neieguva nevienu deputāta mandātu pēdējās Saeimas vēlēšanās. Tātad balsotāji bija nepārprotami izteikuši savu attieksmi.

Bez dīvainās politikas Latvijā arī ir dīvaina attieksme pret apsūdzību publisku izplatīšanu pirms faktu noskaidrošanas un tiesas sprieduma izsludināšanas. Cilvēcīgi ir pilnīgi saprotami valsts augstākās amatpersonas izteicieni par “neaizsargātu cilvēku slepkavību”, bet citās zemēs tie būtu uzskatīti par nepieļaujamu iejaukšanos kriminālizmeklēšanas un tiesas procesā. Vai patiešām bija domāts, ka iespējamie vainīgie bija tīšām nolēmuši cilvēkus nogalināt? Jo Latvijas Krimināllikums 116. pantā definē: “… citas personas tīšu prettiesisku nonāvēšanu (slepkavību)”.

Ja trūkst šā elementa “tīšu”, tad vairs nav nekādas “slepkavības”, un atliek tikai Krimināllikuma 123. pantā minētā “nonāvēšana aiz neuzmanības”. Ja aiz neuzmanības nonāvētas divas vai vairākas personas, tad “soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu”. Protams, tikai tādā gadījumā, ja ir kāds vainīgais, kuru spēj notiesāt.

Ja arī pārrunājam politisko cirku un juridisko atbildību, tad tomēr nekad nedrīkst aizmirst brūkošā jumta šausmas un to, kā tās ir ietekmējušas gan cietušos, gan viņu piederīgos, gan mūs visus.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Visnepiedodamākā ir Bērziņa diagnoze: notikusi masveida slepkavība. Slepkavība parasti notiek ar iepriekšēju nodomu. Vai Bērziņam ir zināms, ka tas tā notika? Kāpēc tad klusē?
  Ar tādiem vārdiem nemētājas, vēl jo vairāk to nedrīkst prezidents. Ko lai par tādu valsti domā ārzemnieks, kas te vēlas investēt?
  Tā jau ir: kas atļauts Jupiteram, nav atļauts vērsim.

 2. Zigurds Mežavilks Atbildēt

  Prezidenta pils ir nodedzināta, Pats prezidents savu varu un ietekmi svešā mājā necienīgi izmantojis, nesaprotot, ka aiz viņa neatraujoties velkās komunista , kolaborācijas un negodīguma ēnas.

 3. Tā gan… bet negrūd pilnīgu muļķi, muļķīgi ir prasīt no A. Bērziņa adekvātu reakciju un civilizēta politiķa domu gājienu un izteikumus, bet nemēģini mums iestāstīt absolūtas blēņas un „noburt” mūs.
  Vēl krimināli skandalozāki ir tā saucamā Rīgas Mēra Nila Ušakova un viņa vietnieka vietas izpildītāja Amerika „Nevainības zvēresti, Būvvaldes izslēgšana no aizdomās turamo loka, Memoriālu ierīkošanas afēras vēl pirms bojāgājušo mirstīgās atliekas bija izvāktas, pabalstu solījumi, kas nu pārvērtušies par trīs mēnešalgu prēmijām sev un glābējiem, nezināmā virzienā pazudusī Ziedojumu nauda – ap 500 000 Ls. , solījumi izveidot „meža kapos Ušakova vārdā nosaukto kapu aleju traģēdijas upuriem”, par to vairs neviens nerunā… Traģiska Klaunāde uz Latvijas un Krievijas pilsoņu un Rīgas iedzīvotāju „kauliem”. Ir 54 bojāgājušie un ap simtu fiziski cietušo un miljoniem cilvēku pasaulē, kas ieejot veikalā pēta veikala arhitektūras inženiertehnisko izpildījumu, un griestu izveides konfigurāciju, pirms iepirkuma grozā novieto „maizes kukuli”.
  Ģenerālprokurora Kalnmeiera Kriminālā Mantra – vainīgo nav, aizdomās turamo nav, pētām dokumentus. Celtniekus, menedžerus, inženierus utt. nepratinām, lai tie pārlieku neizpļāpājas, kamēr neesam atraduši veidus kā „varēsim lietu izbeigt, bez vainīgo meklēšanas un atrašanas” …, veicam kratīšanas (kur? kāpēc gan?, ja aizdomās turamo nav?). Meklējot iespēju „lietu neizmeklēt” nomainīti jau trīs atbildīgie Prokurori…
  Vai tas viss ir „O.K.”?

Draugiem Facebook Twitter Google+