Kokteilis
Ceļo

Latvijas dižvieta – Tērvete
 – īpaši gaida ģimenes ar bērniem 0

Foto-LETA

Šogad Tērvetes dabas parks svin savu 55. dzimšanas dienu. Šajā laikā tas ļoti mainījies, ik pa brīdim te top kaut kas jauns un interesants. Akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” daudz dara, lai izveidotu vietas, kur cilvēkiem atpūsties dabā, bet ar Tērvetes dabas parku, kurš jau otro reizi atzīts par ģimenei draudzīgāko vietu, parka apsaimniekotāji lepojas īpaši. 


 

Meža māti var sastapt Rūķu ielā

Ne velti zemgaļi jau 1. gadu tūkstotī p.m.ē. Tērveti izvēlējās savai apmetnei. Te slavenā senvēsture un kultūrvēsture tik cieši savijusies ar gleznaino apkārtni un cilvēku roku iekopto skaistumu, ka šķiet – Sprīdīša meklētā Laimes zeme atrodas tieši šeit.

Nevar ne saskaitīt, cik bērnu un pieaugušo, kas pasaulē prot skatīties ar brīnumu gaidošām bērna acīm, šajos gados ir pavadījuši kaut vienu laimīgu dienu Tērvetes dabas parkā, meža klusumā smeļoties iedvesmu un jaunus spēkus. Te vides gidu pavadībā var iepazīt augu un dzīvnieku pasauli, var tikties ar Meža māti, Raganiņu, Rūķu māmiņu, Rūķu tēti, princesi Zeltīti, Sīkstuli un viņa kalponi, Sprīdīti, Lutausi un citiem pasaku tēliem, kas viesošanos parkā dara neaizmirstamu.

Par Tērvetes dabas parka simbolu jau pašā parka veidošanas sākumā kļuva dažādu mākslinieku kokā darināti pasaku tēli.

Jūs taču atceraties Sprīdīti, milzi Lutausi, Anneli un mazās ogotājas saules pielietajā Iršu dārzā? Tas bija sākums, tagad šīm koka skulptūrām pievienojušās daudzas citas, nu jau to skaits pārsniedzis simtu, padarot Tērvetes dabas parku par īstu pasaku pasauli.

Parks ir tik liels un daudzveidīgs, ka tajā ikviens var atrast sev tīkamu stūrīti. Viena no bērnu iecienītākajām vietām ir Rūķīšu mežs. Ejot pa Rūķu ielu, var ielūkoties mazajos namiņos, pasēdēt pie Rūķu galdiem, pagulēt viņu gultiņās, aplūkot čaklo darboņu dzelzceļu, gateri, dzirnavas. Jaunuzceltajā Rūķu sētā Rūķu tēvs demonstrē dažādus neparastus galdniecības instrumentus, māca zāģēt, strādāt ar āmuru un naglām, bet Rūķu māmiņas vadībā var atpazīt zāļu tējas un arī pagaršot, jo lielais tējas katls Tērvetē allaž kūp, lai sasildītu nosalušos.

 

Lutauša trase un vella milti

Mazliet tālāk aiz lielā sēņu meža Pasaku pasaulē valda Meža ķēniņš, velni un raganas. Meža mātes valstībā viss vedina lasīt dabas grāmatu, te māca pazīt kokus, puķes, dzīvniekus un putnus. Raganu silā apmetušies Sila ļaudis – visi tie, kas citu ļaužu vidū lāga neiederas. Te ir labās sila Raganiņas, Vilkača un Sumpurnīša mitekļi, bet Vecais vells ar saviem astoņiem bērniem dzirnavās maļ vella miltus.

Tiesa, vienā dienā visus brīnumus būs grūti aplūkot, pat tad, ja brauc ar Pasaku bānīti vai velosipēdu. Plašāku priekšstatu par parku var gūt, uzkāpjot jaunajā, gandrīz 40 metru augstajā skatu tornī, kur iespējams nosvinēt arī kādu īpašu jubileju. Jāuzkāpj arī nesen atjaunotajā sešus metrus augstajā tornī Tērvetes upes krastā un stiklotajā dzīvnieku naktsdzīves vērošanas tornītī.

Sportiskāku atrakciju cienītāji labprāt izmēģina daudzos jaunā Atrakciju laukuma piedāvājumus, viņiem patīk Sprīdīša un Lutauša trase, Piedzīvojumu koka pils, kur savus spēkus šķēršļu pārvarēšanā var izmēģināt gan lieli, gan mazi.

Esat izsalkuši? Nu, protams, pēc tādas pastaigas svaigā gaisā noderēs jaunās kafejnīcas piedāvātie gardumi. Bet varbūt labāk sarīkot savu pikniku pie milzīgā āra kamīna “Lutauša midzenis”?

Esat noguruši? Tik ļoti, ka negribas atgriezties pilsētā? Varat uzsliet savu telti vai 
pārgulēt kādā no romantiskajiem koka namiņiem pie Tērvetes ūdenskrātuves, lai rīts atnāk ar putnu dziesmām un ūdens čalošanu.

Tērvetes dabas parks

* aizņem 1366 ha lielu platību Tērvetes upes senlejā un izcilo, trīssimt gadu veco Tērvetes priežu silā;

* 2009. gada EDEN titula ieguvējs – Eiropas izcilākais tūristu galamērķis dabas aizsargājamās teritorijās Latvijā;

* iekļauts „Latvijas dižvietu mājas kartē”;

* divas reizes atzīts par vienu no desmit atraktīvākajām un ģimenei draudzīgākajām vietām Latvijā, 2012. gadā parku apmeklēja 96 tūkstoši viesu.

 

Tērvetes sils, Tērvetes pagasts, Tērvetes novads, tālrunis 63726212, www.mammadaba.lv

Tērvete–Rīga 70 km

Tērvete–Jelgava 30 km

Tērvete–Dobele 20 km

 

LA.lv