×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
8. maijs, 2013
Drukāt

“Latvijas dzelzceļš” desmit gadus skolās organizē Drošības stundas


Foto - Ilze PētersoneFoto - Ilze Pētersone

Viena lokomotīve sver apmēram tikpat, cik 100 ziloņu, bet kopā ar vagoniem – sešus tūkstošus tonnu. Iespaidīgi. Šis bija tikai viens no faktiem, kas izskanēja valsts akciju sabiedrības “Latvijas dzelzceļš” (turpmāk – “LDz”) vakar rīkotajā jubilejas pasākumā Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, lai pievērstu uzmanību drošībai sliežu ceļu tuvumā.

 

“LDz” jau desmito gadu rīko apmācības Latvijas skolās, izglītojot bērnus un jauniešus satiksmes noteikumu ievērošanai dzelzceļa tuvumā. Sarīkojumā tika atzīmēta arī Dzelzceļa pārbrauktuvju drošas šķērsošanas diena.

 

Vislabākās ir filmiņas

Vilciens ir gan stiprs, gan bīstams – sprieda “LDz” jubilejas Drošības stundas sarīkojuma ciemiņi – pirmklasnieki no Rīgas Teikas vidusskolas. Viņi šodien bija notikuma galvenie varoņi – atbildēja uz pasākuma vadītājas jautājumiem par dzelzceļa drošību, skatījās filmu studijas “Animācijas brigāde” filmiņas, gāja rotaļās, spēlēja spēles un garšoja lielisko jubilejas torti. Gan skolēni, gan viņu audzinātājas par saistošāko un iedarbīgāko mācību līdzekli atzina animācijas filmiņas, kas rosina apgūt drošības jautājumus.

“Par drošību ar bērniem tiek runāts ļoti daudz, var teikt, ka teorētiskās zināšanas viņiem ir, taču vēl vairāk jāpiedomā par praktisko pielietojumu, piemēram, atbilstošu rotaļu un spēļu veidā,” rosināja skolotāja Māra Laganovska.

Savukārt viņas kolēģe Zanda Pētersone piebilda, ka ne mazāk svarīga ir vecāku loma: “Ja vecāki ar bērniem pārrunā satiksmes drošības jautājumus ikdienas situācijās, tas dod saikni ar realitāti. Skola, kā arī šādas akcijas vēl dod papildu informāciju.”

Turpmākās nedēļas laikā lielāka uzmanība tiks pievērsta tieši dzelzceļa pārbrauktuvēm, solīja Valsts policijas Satiksmes uzraudzības biroja priekšniece Vineta Mistre. Policijas darbinieki biežāk būs redzami pārbrauktuvju tuvumā un sekos līdzi, kā tiek ievēroti noteikumi, nepieciešamības gadījumā atgādinot par drošības pasākumiem. Bērniem un jauniešiem esot raksturīgi nenovērtēt situācijas nopietnību – viņi mēdz būt izklaidīgi, visai bieži uzmanību novērš arī skaļa mūzika austiņās, tāpēc viņiem jāpievērš īpaša vērība.

Savukārt autobraucējiem kā atgādinājums būt uzmanīgiem uz dzelzceļa pārbrauktuves būs “Statoil” degvielas uzpildes stacijās dāvinātais auto gaisa atsvaidzinātājs.

“LDz” viceprezidents Edvīns Bērziņš savā uzrunā atgādināja, ka vilciens ir īpašs satiksmes dalībnieks, jo nevar strauji nobremzēt vai manevrēt un apbraukt tos, kas atrodas uz sliedēm, tāpēc vilcienam tā ceļā vienmēr ir priekšroka.

 

Sadursmēs ar 
vilcienu – 50% 
letāls iznākums

Pēc Starptautiskās dzelzceļu savienības ierosinājuma Dzelzceļa pārbrauktuvju drošas šķērsošanas diena 7. maijā Latvijā un vēl 42 pasaules valstīs tiek atzīmēta jau piekto gadu.

Eiropas dzelzceļa aģentūras dati liecina, ka 2011. gadā uz pārbrauktuvēm gājuši bojā 304 cilvēki. 98% situāciju dzelzceļa negadījumus izraisa gājēji vai transporta līdzekļu vadītāji, kas neievēro ceļa zīmes vai signālus. Sadursmes ar vilcienu apmēram pusē gadījumos beidzas letāli, izpētījuši Francijas dzelzceļa infrastruktūras uzturētāji.

Latvijā līdzīgi kā citur Eiropā gadījumu apraksti liecina, ka bērni un jaunieši dzelzceļa negadījumos cieš neuzmanības dēļ, tāpēc valsts akciju sabiedrība “Latvijas dzelzceļš” jau desmito gadu Latvijas skolās rīko Drošības stundas – ar dzelzceļu saistītās drošības apmācības. Nodarbībās ar animācijas filmu, rotaļu un konkursu palīdzību skolēni uzzina, kā pareizi šķērsot dzelzceļu, uzvesties uz perona vai vilcienā un arī daudz interesanta par dzelzceļu un vilcieniem. Pērn “LDz” drošības speciālisti apciemoja 90 klases 39 skolās.

Kā liecina statistikas dati, pērn uz dzelzceļa nav ievainots vai gājis bojā neviens bērns līdz 15 gadu vecumam.

 

“Latvijas dzelzceļa” Drošības stundas

* 1998. gadā izdota pirmā izglītojošā grāmata bērniem par dzelzceļa drošības jautājumiem.

* 2003. gadā iesākta apmācības programma skolēniem.

* Par dzelzceļa drošību izveidotas 14 tematiskas animācijas filmas sadarbībā ar filmu studiju “Animācijas brigāde”.

* Piecos gados novadītas 155 Drošības stundas, kurās apmācīti 20 tūkstoši bērnu.

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar AS “Latvijas dzelzceļš”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+