Dabā

Latvijas dzinējsuns – apdraudēta šķirne2

Foto – LETA

2. aprīlī Zemkopības ministrija (ZM) rīko sanāksmi, lai spriestu par Latvijas dzinējsuņa šķirnes saglabāšanas un attīstības iespējām.

Latvijas Mednieku kinoloģiskā apvienība (LMKA) šķirni uzskata par apdraudētu, tās kartotēkā reģistrēti 270 suņi, taču ne visi saņēmuši nepieciešamos vērtējumus kvalitatīvai šķirnes turpināšanai. Nesenie grozījumi Ciltsdarba un dzīvnieku audzēšanas likumā Latvijas dzinējsuni ļauj uzskatīt par ģenētisko resursu, tas nozīmē, ka valsts to atzinusi par kultūrvēsturiski, zinātniski vai saimnieciski vērtīgu šķirni.

Pieprasījums pēc Latvijas dzinējsuņiem ir ievērojams, taču trūkst plānotā ciltsdarbā ieinteresētu audzētāju, atzīst LMKA valdes priekšsēdētājs Normunds Salmiņš. “Veiksmīgai šķirnes pavairošanai un attīstībai būtu nepieciešami vismaz desmit audzētāji,” viņš piebilst. Daudziem organizācijas kartotēkā reģistrētajiem suņiem trūkst eksterjera vērtējuma vai lauka pārbaudes, kas nepieciešami kvalitatīvai šķirnes turpināšanai. Šā iemesla dēļ LMKA pat rīko akciju “Glābsim Latvijas dzinējsuni” un aicina nokārtot vērtējumu vai pārbaudi bez maksas. Līdzšinējā nekoordinētā pārošana tikai ar diviem līdz trijiem labākajiem suņiem arī sašaurinājusi līniju izmantošanas iespējas.

Saistītie raksti

“Pašreiz pat īsti nezinām, vai nav jau pēdējais brīdis, lai saglābtu šķirni,” ir nobažījusies ZM Lauksaimniecības departamenta lopkopības un ciltsdarba nodaļas vadītāja Gita Jansone, cerot, ka situācija kļūs skaidrāka pēc sanāksmes, uz kuru aicinātas visas šķirnes saglabāšanā ieinteresētās personas. Valsts ir spērusi pirmo soli un atzinusi Latvijas dzinējsuni par ģenētiski nozīmīgu, par to tiks paziņots pārējām Eiropas valstīm, tālāk nepieciešams mērķtiecīgs darbs, kurā prioritāte ir reālie darba darītāji, atzīst G. Jansone.

LMKA vadītājs N. Salmiņš cer, ka šķirnes jaunais ģenētisko resursu statuss palīdzēs izveidot kvalitatīvu ciltsdarba pro­grammu, savukārt valsts sniegs nepieciešamo finansējumu administratīvajiem izdevumiem.

LA.lv