Latvijā
Politika

Latvijas finanšu iestādes pieņem Krievijas rubļus ar okupētās Krimas attēliem 16

Foto: ITAR-TASS/Scanpix/LETA

Latvijas finanšu iestādes pagaidām pieņems Krievijas jauno 200 rubļu banknoti, uz kuras attēlota okupētā Krimas teritorija, šodien vēsta LNT ziņas.

Tikmēr Latvijas politiķi banknotes parādīšanos raksturo kā Krievijas provokāciju un neizslēdz diskusijas nepieciešamību, lai šīs naudas zīmes apriti ierobežotu. “Krievija ļoti labi zina, ka nekur citur pasaulē neatzīst Krimu, ka Krima ir Krievijas sastāvdaļa. Un, ņemot vērā, ka varbūt tie noteikumi, kas ir saistīti ar naudas izdošanu, varbūt nav tik skaidri vai parasti nav politiski, tad viņi redzēja, ka bija izdevība to izmantot,” vērtē Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš (“Vienotība”).

Arī Ārlietu ministrija uzskata, ka tas ir ļoti simbolisks Krievijas vēstījums, bet tas nemaina Latvijas nostāju Krimas aneksijas un Ukrainas konflikta jautājumā. Vai būtu jāatbild šim solim, gan vajadzīga diskusija.

Bet vismaz pagaidām – pieņemt vai nepieņemt kritizētos rubļus – būs finanšu iestāžu lēmums, uzsver Latvijas Banka, tā kā privātos darījumos ikviens var izmantot tādu naudu, kādu viņš vēlas. “Katra banka un katrs valūtas maiņas punkts pats izšķiras, vai viņš pieņem šīs banknotes apmaiņai vai nepieņem,” skaidro Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

Bankas un valūtas maiņas punkti nevēlas savu darbību sasaistīt ar politiku, tāpēc komentē, ka pagaidām 200 rubļu banknoti pieņems. Tiesa, jaunās naudaszīmes Latvijā vēl pat nav redzētas.

Krievijas Centrālā banka, ignorējot daudzu valstu negatīvo attieksmi pret Krimas aneksiju, jaunu 200 Krievijas rubļa banknoti, uz kuras attēlotas Krimas vēsturiskās vietas, laidusi klajā pirms mēneša. Saskaņā ar Krievijas Bankas minēto, oktobrī jaunās banknotes saņēmuši Maskavas un Krimas iedzīvotāji, bet pārējie tās varētu sagaidīt decembrī.

LA.lv