foto – Edijs Pālens/LETA

Latvijas futbola izlase Eiropas čempionāta ciklu noslēdz ar zaudējumu un pēdējo vietu grupā 0

Latvijas futbola izlase otrdien 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra noslēdzošajā spēlē savās mājās ar 0:1 (0:0) piekāpās Kazahstānas vienībai.
Vienīgos vārtus šajā mačā guva Islambeks Kjats, izcīnot savai komandai piekto vietu apakšghrupā, bet Latviju atstājot pēdējā, sestajā, pozīcijā.
Līdzīgi kā iepriekšējā abu komandu savstarpējā spēlē, maču aktīvāk iesāka mājinieki, kas šoreiz bija Latvijas futbolisti. Tieši Latvijas izlase izveidoja pirmos bīstamos momentus pie pretinieku vārtiem. 11.minūtē pēc labas kombinācijas Artūrs Zjuzins gandrīz nonāca viens pret vienu pret Kazahstānas vārtsargu, taču pēdējā piespēle bija nedaudz par spēcīgu.
Turpinājumā bīstami uzbruka tieši Kazahstānas spēlētāji, izdarot vairākus bīstamus momentus uz Andra Vaņina sargātajiem vārtiem. Nākamajās minūtēs labs uzbrukums pēc Vitālija Maksimenko kļūdas padevās viesu spēlētājiem, taču Latvijas aizsargam izdevās ne tikai labot savu kļūdu, bet arī izveidot bīstamu pretuzbrukumu, kurš, tiesa, noslēdzās bez gūtiem vārtiem.
Pēc tam spēle mazliet izlīdzinājās, līdz Kazahstāna izveidoja vēl vienu bīstamu uzbrukumu uz Latvijas sargātajiem vārtiem, kurā mazu savainojumu guva Vaņins. Spēlē iestājās maza pauze, līdz Vaņins spēja turpināt maču. Dažas minūtes vēlāk bīstamu sitienu izdarīja Deniss Rakels, tomēr bumba lidoja tieši virsū Kazahstānas vārtsargam.
Puslaika atlikušajās minūtēs nevienai komandai neizdevās atklāt mača rezultātu, lai arī labus sitienus uz Kazahstānas vārtiem izdarīja gan Maksimenko, gan Aleksejs Višņakovs.
Otro spēles daļu Latvija iesāka aktīvāk, nopelnot arī divus stūra sitienus. Lai arī tie netika izpildīti veiksmīgi, mājinieki ilgstoši atradās pretinieku laukuma pusē. 57.minūtē Latvija veica pirmo spēlētāju maiņu, Alekseju Višņakovu, nomainot Artūram Karašauskam. Zīmīgi, ka uz maiņu nākušais spēlētājs jau no pirmajām minūtēm bīstami apdraudēja Kazahstānas vārtus.
Nākamajās minūtēs spēle izlīdzinājās, nevienai komandai neradot bīstamus momentus, līdz 65.minūtē mača rezultātu atklāja Islambeks Kjats. Uzreiz pēc gūtajiem vārtiem viesu komanda veica spēlētāju maiņu, Timura Dosmagambetova vietā nākot Ulanam Konisbajevam. Nākamajās minūtēs iniciatīvu pārņēma tieši Kazahstānas spēlētāji, veicot vēl dažus bīstamus sitienus uz Latvijas izlases vārtiem un izprovocējot mājiniekus uz pārkāpumiem – dzelteno kartīti nopelnīja Karašausks.
Turpinājumā Latvija veica vēl divas spēlētāju maiņas – Aleksandra Cauņas vietā nāca Eduards Višņakovs, bet Jānis Ikaunieks nomainīja Zjuzinu. Tāpat vienu maiņu izdarīja Kazahstāna, laukumā laižot Marku Gormanu, bet uz rezervistu soliņu dodoties Tanatam Nuserbajevam. Šajās minūtēs Latvija izveidoja vienu bīstamu momentu pie pretinieku vārtiem, kad labs izgājiens izdevās Rakelam. Tiesa, viņš nonāca pārāk tuvu gala līnijai, tāpēc sitiens nesekoja.
Pamatlaika pēdējās minūtēs Latvijas futbolisti centās aktīvāk uzbrukt uz pretinieku vārtiem, taču visi sitieni lidoja garām vārtiem. Kazahstāna centās mazināt spēles tempu, veicot trešo spēlētāju maiņu. Sergeja Hižņičenko vietā nāca Aleksejs Ščetkins. Atlikušajā laikā Latvijai neizdevās panākt izlīdzinājumu, līdz ar to apakšgrupā ieņemot pēdējo vietu.
Latvijas un Kazahstānas futbola izlases līdz šim savā starpā bija tikušās četras reizes. Pirmās trīs reizes abas komandas tikās pārbaudes spēlēs – 2002.gada 17.aprīlī Ventspilī Latvijas izlase izcīnīja uzvaru ar rezultātu 2:1, vārtus gūstot Mihailam Zemļinskim un Andrejam Štolceram. Nepilnus divus gadus vēlāk 2004.gada 18.februārī Kiprā Latvijas izlase izcīnīja uzvaru ar rezultātu 3:1, vienus vārtus gūstot pašreizējam valstsvienības galvenajam trenerim Marianam Paharam, bet divus – Jurijam Laizānam. Savukārt 2012.gada 29.februārī Turcijā notikusī spēle noslēdzās ar 0:0. Šajā spēlē debiju valstsvienības rindās piedzīvoja pussargs Artūrs Zjuzins.
Zīmīgi, ka abu komandu iepriekšējā savstarpējā spēle bija pirmā šajā Eiropas čempionāta atlases ciklā. Mačs pērn 9.septembrī notika Astanā, bet noslēdzās neizšķirti 0:0.
Kā zināms, Latvijas izlase sestdien izbraukumā atspēlēja divu vārtu deficītu, nospēlējot 2:2 ar Islandi, bet Kazahstāna šajā pat dienā savā laukumā ar 1:2 piekāpās Nīderlandei.
Neviena no abām komandām šajā atlases turnīrā pirms šī dueļa nebija izcīnījusi panākumu, Latvijai piecas reizes cīnoties neizšķirti, bet Kazahstānai – divreiz. Šis bija pirmais panākums Kazahstānai šajā kvalifikācijas turnīrā.
Pēdējo reizi Latvija uzvaru oficiālajos mačos izcīnījusi pērnā gada maijā, kad Baltijas kausa izcīņā ar 1:0 pārspējusi Lietuvas izlasi. Savukārt pēdējais panākums Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīros izcīnīts 2011.gada oktobrī, kad ar 2:0 tika pārspēta Malta.