Latvijas futbola izlase mazākumā atzīst Islandes pārākumu 0

Savainojumiem nomocītā Latvijas futbola izlase 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra otrajā mačā piektdien savā laukumā ar rezultātu 0:3 (0:0) zaudēja pēdējos gados progresējušajai un daudziem talantiem bagātajai Islandes valstsvienībai, teju visu otro puslaiku aizvadot mazākumā.

“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 13

Pirms tam Latvijas izlase četrās spēlēs pēc kārtas savus vārtus bija atstājusi neieņemtus. Šo atlases ciklu tā sākusi ar vienu punktu divos mačos.

Spēles 66.minūtē Islandes izlases labā vārtus guva tās līderis Gilfi Sigurdsons, bet 77.minūtē otros vārtus guva Ārons Gunnarsons. Spēles 90.minūtē gala rezultātu panāca Rūriks Gīslasons.

Latvijas izlase maču sāka ar pieredzējušo pussargu Viktoru Morozu sākumsastāvā, viņam tādējādi piedaloties pirmajā valstsvienības spēlē pēc septiņu gadu pārtraukuma, kā arī ar aizsargu Kasparu Dubru ierindā, kuram šī bija vien trešā spēle izlasē. Mačs sākās bez kādas komandas izteikta teritoriālā pārsvara, islandiešiem pēc vairākiem centrējumiem reālus draudus Aleksandra Koļinko sargātajiem vārtiem neradot, bet Valērijam Šabalam pēc Vladislava Gabova centrējuma ar galvu sitot vārtiem pāri. Mazliet vēlāk Šabala centās vārtus apdraudēt arī no distances, tomēr mērķi nesasniedza. Otrā laukuma galā pirmo vārtu gūšanas iespēju viesiem radīja Sigurdsons, kurš no patālas distance sita vien nedaudz gar mājinieku vārtiem. Spēles 16.minūtē Sigurdsons no tālas distances sita vēlreiz, taču arī šoreiz garām vārtiem.

Teritoriālais pārsvars pamazām pārgāja Islandes izlases pusē, bet labāko vārtu gūšanas iespēju neizmantoja Emils Halfredsons, spēcīgi ar galvu sitot gar vārtiem. Viesi piekopa piesardzīgu spēles stilu, bet Latvijas izlase aizsardzībā darbojās pārliecinoši, lūkojot pretiniekus pārsteigt pretuzbrukumos. Vienā no šādām epizodēm Artjoms Rudņevs centās soda laukumā ar bumbu apgādāt Šabalu, tomēr bumba savu adresātu nesasniedza. Islandes izlasei pāris reizes izdevās radīt apjukumu mājinieku soda laukuma tuvumā, tomēr Latvijas futbolistiem allaž izdevās briesmas likvidēt. Kopumā Latvijas izlase savus pienākumus aizsardzībā veica ļoti pārliecinoši, bet islandieši robus tajā atrast nespēja. Pēdējās puslaika minūtēs dzelteno kartīti saņēma Rudņevs.

Otrā puslaika pirmajās minūtēs Latvijas izlase izcēlās ar bīstamu centrējumu soda laukumā, kamēr Islandes komandai padevās divi ātri uzbrukumi, kuros līdz sitieniem futbolisti gan netika. Mazliet vēlāk no ļoti bīstamas pozīcijas netraucēts sita Jons Bedvarsons, tomēr bumba lidoja vārtiem secen. Islandes izlase turpināja kontrolēt bumbu, bet 55.minūtē par sitienu ar elkoni otro dzelteno kartīti saņēma Rudņevs, tādējādi tiekot noraidīts no laukuma un atstājot vienību mazākumā. Viesi gan nespēja viena vīra pārsvaru laukumā tūdaļ pārvērst rezultātā, jo latvieši spēja pārorientēties izteiktai spēlei aizsardzībā. Laukumā devās aizsargs Gints Freimanis, piedaloties vien savā otrajā izlases spēlē karjerā, tomēr 66.minūtē teicami nospēlēja Sigurdsons, kurš saņēma bumbu uz soda laukuma robežas, ļoti ātri apgriezās ap savu asi un bez minstināšanās trieca bumbu vārtos.

Pēcāk spēle uz ilgāku laiku tika pārtraukta, jo traumas dēļ to nevarēja turpināt galvenais tiesnesis, bet pēc cīņas atsākšanas Islande guva otros vārtus, kad centrējumu ar precīzu sitienu “otrajā stāvā” noslēdza Gunnarsons. Pēc šī pavērsiena iniciatīva pilnībā pārgāja Latvijas izlases pusē, kas viesu soda laukumā radīja vairākas bīstamas epizodes. Pēc stūra sitiena izspēles islandieši izraidīja bumbu no savas vārtu līnijas, bet pretinieku vārtu virzienā lidoja vēl vairāki nesekmīgi sitieni. Daudzie mājinieku uzbrukumi gan noveda vien pie trešajiem zaudētājiem vārtiem, kad no asa leņķa ļoti precīzi sita laukumā uz maiņu nākušais Gīslasons.

Tiesneša likstas dēļ mača kompensācijas laiku veidoja astoņas minūtes, kuru laikā katra no komandām izveidoja pa vienam bīstamam uzbrukumam.

Kamēr Latvijas izlase pasaules rangā ieņem 99.vietu, Islande atrodas 34.pozīcijā un iepriekšējā atlases ciklā palika vien soļa attālumā no dalības Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā.

Latvijas izlasei šajā mačā nepalīdzēja traumētie vārtsargs Andris Vaņins, aizsargs Vitālijs Maksimenko, pussargi Aleksandrs Cauņa, Artis Lazdiņš un Oļegs Laizāns, kā arī uzbrucējs Edgars Gauračs. Tāpat dienu pirms spēles angīnas dēļ bez iespējas piedalīties šajā mačā palika pussargs Artūrs Zjuzins.

Uz izlasi pirmoreiz izsaukts 19 gadus vecais pussargs Jānis Ikaunieks, kurš ar 21 vārta guvumu ir Latvijas “SMScredit.lv Virslīgas” futbola čempionāta rezultatīvākais spēlētājs, bet pēc ilgāka pārtraukuma ar to kopā ir arī uzbrucējs Deniss Rakels un Morozs.

Islandes izlases lielākā zvaigzne ir Anglijas premjerlīgas klubā Svonsī “City” spēlējošais pussargs Sigurdsons, bet komandas rindās ir arī Itālijas, Krievijas, Nīderlandes un Spānijas augstāko līgu klubu pārstāvji. Vietējo čempionātu vienībā pārstāv vien trīs futbolisti, no kuriem divi ir vārtsargi.

Citās šīs grupas spēlēs piektdien Nīderlande savā laukumā ar 3:1 (0:1) uzvarēja Kazahstānu, bet Čehija viesos ar 2:1 (1:1) pārspēja Turciju.

Pēc divām kārtām A grupā pa sešiem punktiem ir Čehijai un Islandei, Nīderlande iekrājusi trīs punktus, pa vienam punktam ir Latvijai un Kazahstānai, bet bez punktiem cīnās Turcija.

Latvijas valstsvienība Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā mačā septembrī izbraukumā cīnījās 0:0 ar Kazahstānu, bet Islande negaidīti savā laukumā ar 3:0 uzvarēja Turciju.

Ar Turciju Latvija šajā atlases ciklā aizvadīs nākamo cīņu, pirmdien ar šo valstsvienību tiekoties “Skonto” stadionā.