Latvijas futbola izlase pārbaudes spēlē sagrauj Gibraltāru 1

Latvijas futbola izlase otrdien pretinieku laukumā ar nospiedošu pārsvaru otrajā puslaikā pārbaudes spēlē ar 5:0 (0:0) sagrāva Gibraltāru, pēc 13 maču pārtraukuma atkal tiekot pie uzvaras un gūstot vienu no pārliecinošākajām uzvarām komandas vēsturē.
Mariana Pahara trenētās komandas labā divus vārtus guva Jānis Ikaunieks, bet pa reizei precīzi bija Kaspars Dubra, Valērijs Šabala un Aleksejs Višņakovs. Ikauniekam un Dubram šie bija pirmie precīzie sitieni valstsvienības rindās, kamēr Šabala un Višņakovs izlasē nu ir iesituši pa deviņiem vārtiem katrs.
Latvijas izlase kādu pretiniekus ar piecu vārtu pārsvaru līdz šim vienīgo reizi bija pārspējusi 1935.gada, kad ar 6:1 pieveica Lietuvu.
Viesu komandas sākumsastāvā salīdzinājumā ar iepriekšējo spēli, kas piektdien notika Bratislavā pret Slovākiju, kurā arī netika gūti vārti, bija notikušas divas izmaiņas, jo laukumā no mača sākuma tika Oļegs Laizāns un Valērijs Šabala, šoreiz malā paliekot Artim Lazdiņam un Artūram Zjuzinam.
Diemžēl spēle Latvijas izlasei sākās neveiksmīgi, jo jau trešajā minūtē nevainīgā epizodē pie sānu līnijas traumu sadursmē ar pretinieku guva Roberts Savaļnieks, kurš laukumā vairs neatgriezās, bet pēc vairākām minūtēm piespiedu maiņas rezultātā viņu aizstāja Aleksejs Višņakovs. Neskatoties uz neplānotajām izmaiņām, Latvija no pirmajām minūtēm kontrolēja notikumus laukumā, veidojot bīstamus uzbrukumus.
Pirmais reālais moments pie mājinieku vārtiem tika izveidots pēc stūra sitiena, taču Kaspars Dubra sita virsū vārtsargam. Savukārt 16.minūtē labu izdevību neizmantoja uzreiz divi Latvijas izlases uzbrucēji, jo pēc centrējuma Šabala no tuvas distances netrāpīja pa bumbu, bet Artjoms Rudņevs to aizskāra, taču bumba no pretinieka aizlidoja garām vārtiem.
Arī pēc tam Latvija regulāri veidoja momentus un pēc Laizāna piespēles Vladislavs Gabovs nokļuva viens pret vārtsargu, tomēr iespēju neizmantoja. Savukārt pie Vaņina vārtiem bīstamākais moments bija, kad Latvijas futbolisti pieļāva kļūdu atspēlējot vārtsargam bumbu. Savukārt ap spēles 40.minūti Gibraltāra futbolisti izdarīja arī pirmo sitienu pa Latvijas vārtiem, taču Vaņinam tas problēmas nesagādāja.
Pēc pārtraukuma, kurā Pahars veica divas maiņas, laukumā laižot Lazdiņu un Zjuzinu, Latvijas izlasei uzreiz izdevās atklāt rezultātu, jo Zjuzins uz vārtiem izvirzīja Ikaunieku, kurš beidzot spēja pārspēt Gibraltāra izlases vārtsargu Džordanu Peresu. Latvijas izlase samierināties ar vieniem vārtiem nedomāja un septiņas minūtes vēlāk Dubra pēc stūra sitiena, kad bumbu vārtu virzienā no soda laukuma centra raidīja Kaspars Gorkšs, pārsvaru dubultoja.
Gibraltāra izlase pēc otrajiem vārtiem pilnībā salūza un Latvijas izlasei piederēja nospiedošs pārsvars. Ja pirmajā puslaikā viesi pa pretinieku vārtiem sita četras reizes, tad otrā puslaika pirmo 15 minūšu laikā Latvijas futbolisti izdarīja desmit sitienus. Pēc viena no tiem, kad sitienu izdarīja Rudņevs, vārtsargs atvairīja bumbu, taču tā nonāca pie Šabalas, kurš no tuvas distances 57.minūtē panāca 3:0.
Savukārt vēl graujošāku rezultātu Latvija panāca mača beigu daļā, kad 82. un 84.minūtē izcēlās Višņakovs un otro reizi Ikaunieks. Abos vārtu guvumos viņiem rezultatīvas piespēles izdarīja Artūrs Karašausks, kurš laukumā bija devies vien pirms dažām minūtēm.
Šī bija pirmā oficiālā spēlē starp Latvijas un Gibraltāra izlasēm.
Latvijas izlase nebija uzvarējusi 13 spēlēs pēc kārtas. Valstsvienība iepriekšējo panākumu guva 2014.gada septembrī, kad savā laukumā ar 2:0 pārbaudes mačā izdevās uzveikt Armēniju.
Savukārt Gibraltāra izlase uzvaru nav guvusi nu jau 13 mačos pēc kārtas, turklāt šajā laikā piedzīvoti 12 zaudējumi. Iepriekšējo maču Gibraltāra izlase aizvadīja pagājušajā trešdienā, savā laukumā cīnoties neizšķirti 0:0 pret Lihtenšteinu.
Gibraltāra Futbola asociācija šobrīd iekļauta tikai Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA) valstu saimē, bet uz Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) atzinību tā vēl tikai pretendē, tādējādi ceļš uz 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīru šobrīd Gibraltāra futbolistiem ir slēgts. Tas nozīmē, ka Gibraltārs tuvākos divus gadus aizvadīs tikai un vienīgi pārbaudes spēles.
Jau ziņots, ka Latvijas izlase piektdien pretinieku laukumā pārbaudes mačā cīnījās neizšķirti 0:0 ar Slovākijas valstsvienību. Šajā mačā valstsvienības rindās debitēja 23 gadus vecais “Riga” komandas pussargs Savaļnieks, kurš arī otrdien devās pamatsastāvā, taču ātri vien spēli traumas dēļ pameta.
Latvijas izlases rindās treniņnometni pagājušās nedēļas pirmdienā Spānijā iesāka 22 futbolisti, taču sestdien sastāvu papildināja futbola kluba “Jelgava” 18 gadus vecais aizsargs Valdislavs Sorokins, kurš izsaukumu uz valstsvienību izpelnījies pirmo reizi.
Savainojuma dēļ Latvijas izlasei nav pievienojušies Krievijas kluba Maskavas CSKA pussargs Aleksandrs Cauņa un Anglijas pēc spēka otrās līgas jeb “Championship” uzbrucējs Deniss Rakels. Viņu vietā uz izlasi tika izsaukti Savaļnieks un “Jelgavas” pussargs Andrejs Kovaļovs.
Pirmo reizi izsaukumu uz Latvijas valstsvienību saņēmis patlaban 24 gadus vecais aizsargs Mārcis Ošs, kurš februārī debitēja Polijas augstākās līgas komandā Zabžes “Gornik”, pirmo reizi spēlējot klubā ārpus Latvijas.
Jūnija sākumā Baltijas kausa izcīņā Latvija tiksies ar Lietuvu un Igauniju, savukārt rudenī Mariana Pahara trenētā valstsvienība sāks 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīru. Latvijas izlase kvalifikācijā spēlēs vienā grupā ar Portugāli, Šveici, Ungāriju, Farēru salām un Andoru.
Latvijas izlase šī gada Eiropas čempionāta kvalifikācijā savā grupā palika pēdējā, sestajā, vietā, desmit mačos četras reizes cīnoties neizšķirti un piedzīvojot sešus zaudējumus. Valstsvienība spēlēja vienā grupā ar Čehiju, Islandi, Turciju, Nīderlandi un Kazahstānu.
Latvijas futbola izlases sastāvs spēlē pret Gibraltāru: Andris Vaņins, Kaspars Gorkšs (Vitālijs Jagodinskis, 76.min.), Kaspars Dubra, Vladislavs Gabovs, Vitālijs Maksimenko (Antons Kurakins, 79.min.), Oļegs Laizāns (Artis Lazdiņš, 46.min.), Jānis Ikaunieks, Igors Tarasovs (Artūrs Zjuzins, 46.min.), Valērijs Šabala (Artūrs Karašausks, 81.min.), Artjoms Rudņevs, Roberts Savaļnieks (Aleksejs Višņakovs, 11.min.).