Latvijas futbola izlase varonīgi cīnās neizšķirti ar Turciju 0

Latvijas futbola valstsvienība 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra trešajā spēlē savā laukumā cīnījās neizšķirti 1:1 (0:0) ar principiālo pretinieci Turciju.

VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144

Vienīgos vārtus Latvijas valstsvienības labā ar 11 metru soda sitienu guva Valērijs Šabala, bet Turcijai izcēlās Bilals Kisa.

Pašā mača sākumā Turcijas izlases vārtsarga Volkana Babakana modrību pārbaudīja Valērijs Šabala, kura sitiens no distances lidoja vairākus metrus garām vārtiem. Astotajā minūtē Turcijai bija pirmā reālā iespēja atklāt cīņas rezultātu, jo astotajā minūtē Umuts Buluts no soda laukuma sita tikai nedaudz garām vārtiem labajam vārtu stabam. Turpinājumā Turcijai piederēja ļoti liels teritoriālais pārsvars, bet 18.minūtē pēc Olsaja Šahana sitiena jau glāba Aleksandrs Koļinko.

Jau divas minūtes vēlāk vēlreiz Buluts nonāca izcilā vārtu gūšanas situācijā, taču viņa sitienu no soda laukuma atkal atvairīja Koļinko. Tikmēr arvien biežāk Latvijas izlases uzbrukuma smailē bija redzams talantīgais debitants Jānis Ikaunieks, kurš 24.minūtē kritienā izdarīja neprecīzu sitienu uz Turcijas vārtiem. Pēcāk raidījumu uz turku vārtiem veica arī Vladislavs Gabovs, kas gan lidoja pāris metrus garām vārtiem. Puslaikam tuvojoties pirmā puslaika izskaņai, Turcijai bija vēl vairākas labas iespējas gūt vārtus, vienā no tām iesaistoties arī Koļinko, taču divus bīstamus sitienus tikai nedaudz garām vārtiem izdarīja Kaners Erkins un Arda Turans.

Pirms tam gan duelī ar pretinieku galvas savainojumā iedzīvojās Šabala, taču pēc galvas apsaitēšanas viņš bija gatavs apgriezties laukumā.

Divas minūtes pirms pārtraukuma pirmo reizi pa īstam spēlē bija jāiesaistās Turcijas izlases vārtsargam Babakanam, kurš atvairīja spēcīgu Ikaunieka sitienu.

Jau divas minūtes pēc otrā puslaika sākuma lielisku tālsitienu ar augstu trajektoriju veica pirmajā puslaikā uz maiņu uznākušais Bilals Kisa, kurš acīgi pārspēja nedaudz par tālu no vārtiem iznākušo Koļinko, tādejādi izvirzot Turcijas valstsvienību vadībā. Pēc tam starp abām komandām turpinājās nervus kutinoša spēle, kurā tiesnesis nekautrējās parādīt arī dzeltenās kartītes, turklāt viena no tām tika parādīta Gohanam Torē, kurš 53.minūtē savā soda laukumā no izklupienā no kājām notrieca Alekseju Višņakovu. Līdz ar to uz viesu vārtiem tika nozīmēts 11 metru soda sitiens, ko aukstasinīgi realizēja Valērijs Šabala.

Lai gan teritoriālais pārsvars šajā mačā piederēja Turcijai, Latvija aizsargājās prasmīgi un ik pa laikam devās pretuzbrukumā, un vienā no tiem 65.minūtē Eduards Višņakovs pēc gara sprinta izdarīja spēcīgu sitienu pa pretinieku vārtiem, ko gan atvairīja Babakans. Viesiem dueļa turpinājumā nekādi neizdevās atslēgt Latvijas vārtus, bet 85.minūtē Turans pēc partnera centrējuma veica bīstamu sitienu ar galvu, kas gan bija garām vārtiem.

Pēdējās minūtēs Turcija centās izdarīt arvien lielāku spiedienu uz mājinieku vārtiem, bet 88.minūtē ļoti bīstams brīvsitiens tika nozīmēts uz Latvijas vārtiem, ko gan Kaners Erkins nerealizēja, sitot garām vārtiem. Jau kompensācijas laikā lieliska iespēja gūt vārtus bija Kasparam Dubram, taču viņa sitienu no tuvas distances pēc Ikaunieka centrējuma atvairīja pretinieku vārtsargs, glābjot komandu no zaudējuma. Pēc tam otro dzelteno kartīti un līdz ar to arī sarkano nopelnīja Jānis Freimanis.

Jau vēstīts, ka Latvijas izlasē debiju šajā mačā piedzīvoja talantīgais uzbrūkošais pussargs Jānis Ikaunieks, bet sastāvā atgriezās pussargs Artūrs Zjuzins, kamēr diskvalificēto Artjomu Rudņevu uzbrukumā aizstāja Eduards Višņakovs.

Šī abām valstsvienībām bija principiāla spēle, jo tās ne tikai atrodas viena otrai blakus turnīra tabulā, bet vēl 2003.gadā Latvijas izlase Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra izslēgšanas spēlēs sensacionāli divu maču summā pieveica potenciālo pāra favorīti Turciju, nodrošinot sev vietu 2004.gada finālturnīrā Portugālē.

Jau vēstīts, ka abas komandas iepriekšējās Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēles aizvadīja piektdien. Latvija savā laukumā mazākumā ar 0:3 piekāpās Islandei, bet Turcija ar 1:2 savās mājās atzina Čehijas pārspēku.

Pēc trim kārtām A grupā pa sešiem punktiem ir Čehijai un Islandei, Nīderlande iekrājusi trīs punktus, pa vienam punktam ir Latvijai un Kazahstānai, bet bez punktiem cīnās Turcija.

Kamēr Latvijas izlase pasaules rangā ieņem 99.vietu, Turcija atrodas 38.pozīcijā.

Latvijas izlasei šajā mačā vēl joprojām nepalīdzēja traumētie vārtsargs Andris Vaņins, aizsargs Vitālijs Maksimenko, pussargi Aleksandrs Cauņa, Artis Lazdiņš un Oļegs Laizāns, kā arī uzbrucējs Edgars Gauračs.

Tāpat Latvijai duelī pret Turciju nepalīdzēja uzbrucējs Artjoms Rudņevs, kurš piektdienas spēlē pret Islandi nopelnīja divas dzeltenās kartītes un līdz ar to arī noraidījumu no laukuma, kam seko diskvalifikācija.

Uz Latvijas izlasi pirmoreiz tika izsaukts 19 gadus vecais pussargs Jānis Ikaunieks, kurš ar 21 vārta guvumu ir Latvijas “SMScredit.lv Virslīgas” futbola čempionāta rezultatīvākais spēlētājs, bet pēc ilgāka pārtraukuma ar to kopā bija arī uzbrucējs Deniss Rakels un pieredzējušais pussargs Viktors Morozs.

Praktiski visi no šobrīd Turcijas sastāvā esošajiem futbolistiem pārstāv vietējā čempionāta komandas, taču izlasē spēlē Madrides “Atletico” pussargs Arda Turans, kurš lielā mērā palīdzēja vienībai iepriekšējā sezonā kļūt par Spānijas čempioni un spēlēt UEFA Čempionu līgas finālā.

Neilgi pirms šomēnes gaidāmajām atlases spēlēm Turcijas izlasei atteica aizsargs Omērs Topraks un uzbrūkošais pussargs Hakans Kalhanoglu, kuri abi pārstāv Vācijas bundeslīgas vienību Leverkūzenes “Bayer”, jo viņi baidās no sava partnera Gokana Tores. Pašlaik Stambulas “Bešiktaš” komandu pārstāvošais Tore 2013.gada oktobrī pēc Pasaules kausa kvalifikācijas spēles ar Nīderlandi saviem izlases partneriem Toprakam un Kalhanoglu viesnīcā draudējis ar ieroci.

Tikmēr Turcijas izlases treniņnometni papildināja bijušais Eiropas grandu Minhenes “Bayern” un Madrides “Real” pussargs Hamits Altintops, kurš pašlaik spēlē Stambulas “Galatasaray” rindās.

Bez Topraka un Kalhanoglu oktobra mačos Turcijai diska trūces dēļ nepalīdzēja vārtsargs Volkans Demirels, pēdas savainojumā iedzīvojās uzbrucējs Buraks Jilmazs, kamēr vēl viens priekšējās līnijas futbolists Mustafa Pektemeks no kandidātu loka tika svītrots muskuļa plīsuma dēļ, bet aizsargs Kāns Ajhans nevarēja spēlēt pirksta traumas dēļ.

Latvijas valstsvienība Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā mačā septembrī izbraukumā cīnījās 0:0 ar Kazahstānu, bet Turcija izbraukumā ar 0:3 negaidīti piekāpās Islandei.

Latvija kvalifikācijas turnīrā startē A apakšgrupā kopā ar Nīderlandi, Čehiju, Turciju, Islandi un Kazahstānu. Turpinājumā Latvija novembra vidū izbraukumā sacentīsies ar spēcīgo Nīderlandi.

Latvijas Futbola federācijas (LFF) valde uzdevusi izlasei iekļūt labāko trijniekā.

Pēc divu apļu grupu turnīra finālsacensībās iekļūs katras grupas divas labākās komandas un labākā no trešajā vietā palikušajām izlasēm. Pārējās astoņas trešo vietu ieguvējas spēkosies “play-off” pāros par četrām atlikušajām ceļazīmēm.

Finālturnīrs 2016.gadā notiks Francijā. Šis būs pirmais Eiropas čempionāts, kurā līdzšinējo 16 komandu vietā startēs 24 izlases.

Latvijas futbola izlases sastāvs: Aleksandrs Koļinko, Kaspars Dubra, Vladislavs Gabovs (Gints Freimanis, 38.min.), Kaspars Gorkšs, Antons Kurakins, Aleksejs Višņakovs, Jānis Ikaunieks, Artūrs Zjuzins (Viktors Morozs, 83.min.), Aleksandrs Fertovs, Valērijs Šabala, Eduards Višņakovs (Deniss Rakels, 80.min.).

Turcijas futbola izlases sastāvs: Volkans Babakans, Semihs Kaja, Gohans Gonūls, Ozans Tufans, Arda Turans, Gohans Torē (Hamits Altintops, 70.min.), Oguzans Ozjakups (Bilals Kisa, 40.min.), Mehmets Topals, Kaners Erkins, Umuts Buluts, Olsajs Šahans (Bujuks Adems, 59.min.).