Andris Vaņins
Foto – Juris Kalniņš

Latvijas futbola izlasei cienīga spēle pret Šveici: zaudēti vieni vārti 0

Latvijas futbola izlase 2018.gada Pasaules kausa kvalifikācijas Eiropas zonas B apakšgrupas mačā sestdien cienīgā mačā ar 0:1 (0:0) piekāpās pērnā gada Eiropas čempionāta finālturnīra astotdaļfināla dalībniecei Šveicei.

TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12

Vienīgos vārtus Šveice iesita 66.minūtē, kad pēc centrējuma izcēlās brīdi iepriekš laukumā uz maiņu iznākušais Josips Drmičs.

Kopumā mačā gan Šveicei bija izteikts pārsvars, tomēr Latvijas izlase pašaizliedzīgi cīnījās aizsardzībā, bet vārtos perfekts bija Šveices futbolu ļoti labi pazīstošais Andris Vaņins. Kaut arī Latvija pretuzbrukumos spēja izveidot pāris bīstamus momentus, visā mačā tā veica tikai vienu sitienu vārtu četrstūrī, turklāt arī tas bija pilnīgi nekaitīgā epizodē.

Spēles pirmajās minūtēs krietni vairāk bumbu kontrolēja mājinieki, taču neko bīstamu pie Andra Vaņina sargātajiem vārtiem izveidot nespēja, savukārt pirmais bīstamākais moments bija pie Šveices vārtiem, kad pēc stūra sitiena mājinieku vārtsargam Janam Zommeram augstā lēcienā nācās izsist bumbu no soda laukuma.
Pēc šīs epizodes Šveices futbolisti sāka spēlēt krietni aktīvāk. Vispirms Želsons Fernandešs no soda laukuma līnijas sita garām, bet pēc tam pāri vārtiem bumbu ar galvu raidīja Blerims Džemaili. Savukārt 18.minūtē lieliski nospēlēja Vaņins, kurš vispirms atsita Admira Memedi sitienu, bet uzreiz pēc tam nodemonstrēja lielisku reakciju un tvēra Harisa Seferoviča sisto bumbu, glābjot viesus no droša vārtu zaudējuma.

Šveices izlase turpināja spiedienu uz Latvijas vārtiem, tiekot pie diviem stūra sitieniem pēc kārtas. Pirmajā atkal nevainojams bija Vaņins, atvairot Fransuā Mubandži sitienu, bet pēc tam uzdevumu augstumos bija aizsargi. Latvijas izlases futbolisti pie bumbas tika reti, vēl retāk paviesojoties pretinieku laukuma pusē.

Cīņas 28.minūtē laukuma vidū rupji pret Granitu Džaku nospēlēja Artis Lazdiņš, nopelnot dzelteno kartīti. Viesiem labs uzbrukums gan izdevās 34.minūtē, kad teicamu piespēli ar galvu izdarīja Valērijs Šabala, to uz kreiso malu adresējot Dāvim Ikauniekam. Tomēr līdz sitienam kuldīdznieks netika, jo Šveices izlases aizsargs Fabians Šērs paguva bumbu izsist aiz gala līnijas.

Pirmajā puslaikā rezultāts tā arī netika atklāts, vēl reizi izlases debitantam Aleksandram Solovjovam bumbu raidot augstu virs pretinieku vārtu pārliktņa.

Otrā puslaika ievadā Šveice turpināja uzbrukt – Džerdana Šaķiri sitiens atmuguriskā lēcienā lidoja garām, bet brīdi vēlāk Vaņins atvairīja Šaķiri sitienu no pāris metru attāluma. Kaut Latvija gandrīz tikai aizstāvējās, brīžos, kad tā centās doties uz priekšu, pretinieki pamanījās īsā laikā nopelnīt divus brīdinājumus.

57.minūtē vēlreiz droši nospēlēja Vaņins, atvairot Admira Memedi sitienu, bet 64.minūtē laukumā izgāja Drmičs un šī maiņa kļuva par izšķirošu, jo jau divas minūtes vēlāk ar savu pirmo pieskārienu bumbai tieši Menhengladbahas “Borussia” komandas uzbrucējs atklāja rezultātu – pēc stūra sitiena Latvijai neizdevās bumbu aizsist tālu no vārtiem, tāpēc sekoja vēl viens centrējums, kurā sekmīgākais bija tieši Drmičs un pēc ilgiem Šveices pūliņiem beidzot atklāja rezultātu.

Latvijas izlase pirmo sitienu pa vārtiem veica vien 78.minūtē, tomēr arī tas nebija bīstams, Valērijam Šabalam ātrajā uzbrukumā sitot no ļoti asa leņķa un pretinieku vārtsargs Jans Zommers tvēra ļoti viegli. Mača izskaņā jau Latvija vairāk kontrolēja bumbu, bet Šveice atbildēja ar prettriecieniem, tomēr rezultāts vairs nemainījās, mājiniekiem 25 000 skatītāju klātbūtnē tiekot pie grūta panākuma.

Zīmīgi, ka mača galvenais tiesnesis Vladislavs Bezborodovs no Krievijas spēlētāja karjeras laikā trīs gadus pavadīja Latvijas vienībā “Ventspils”.

Latvijas izlase maču iesāka ar pieciem aizsargiem, četriem pussargiem un Šabalu kā vienīgo izvirzīto uzbrucēju. Savukārt Solovjovam šī bija debija valstsvienībā – aizsargs, kurš ikdienā pārstāv RFS komandu, starp kandidātiem tika iekļauts vien citu futbolistu traumu dēļ.

Ar šo maču Latvijas izlase noslēdza atlases cikla pirmo apli. Tajā tā guva tikai vienu uzvaru, kad ar 1:0 pārspēja Andoru. Turpinājumā mājās tika zaudēts 0:2 Fēru salām, ar tādu pašu rezultātu arī Ungārijai, bet ar 1:4 pašreizējai Eiropas čempionei Portugālei.

Tikmēr šveicieši sestdien tika pie piektā panākuma piecās cīņās. Vispirms ar 2:0 tika uzvarēta Portugāle, pēc tam oktobrī sekoja divas uzvaras viesos 3:2 un 2:1 pār attiecīgi Ungāriju un Andoru, bet novembrī savā laukumā ar 2:0 tika pārspēti Fēru salu futbolisti.