×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.9°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
17. oktobris, 2017
Drukāt

Ilmārs Stūriška: Latvijas futbols un Indriksona blefs (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidents Guntis Indriksons pirms pāris gadiem bija sev netipiski optimistisks – vēl mazliet, un izlase atkal cīnīsies ar Eiropas lielajiem. Realitātē vektors pagriezās uz otru pusi, un esam nolaidušies līdz punduru līmenim, par ko patiesībā nav jābrīnās.

Var jau būt, ka Indriksons tobrīd vienkārši blefoja, jo tuvojās federācijas prezidenta vēlēšanas un it kā negribot viņš atkal kļuva par pirmo cilvēku. Un tā jau kopš 1996. gada, tāpēc ir grūti atrast kādu citu atbildīgo par to, kāpēc Latvijas valstsvienība nokļuvusi visu laiku zemākajā punktā (pasaules rangā 148. vieta). Latvijas futbolā vienīgais, kas puslīdz kotējas Eiropā, ir tiesnesis Andris Treimanis. Neviena spēlētāja, neviena trenera… Līdz ar to arī nevaram uzvarēt valsti, kur aitu ir vairāk nekā iedzīvotāju.

Mest ar akmeņiem futbolistiem nav pareizi – viņi cenšas no visas sirds un spēlē, kā māk. Vai – kā liek treneris. Aleksandra Starkova trešā atgriešanās pie izlases stūres nav radījusi optimismu. Ikdienā vairākus gadus futbolā būdams vairāk teorētiski nekā praktiski, rūdītais vilks zaudējis tvērienu. Vai atgūs – retorisks jautājums.

Var jau vainot krīzi, valdību un pašvaldības, bet tas, ka valstī ir tikai divas slēgtās halles (abas Rīgā), kur trenēties gada aukstajos mēnešos, lielā mērā ir federācijas vadības atbildība vai vismaz spēja politiskā līmenī lobēt sev svarīgus jautājumus. LFF ar septiņu miljonu eiro gada budžetu ir viena no valsts bagātākajām sabiedriskajām organizācijām, tāpēc sūdzēties par naudas trūkumu ir grūti, lai gan, protams, visu programmu realizēšanai vajag daudz. No otras puses – federācija iztērēja vairāk nekā miljonu (!) Krišjāņa Barona ielas stadiona projekta izstrādāšanā, kas beidzās ar to, ka nevienu pāli neiedzina un šobrīd tur izveidots rotaļu laukums bērniem. Izrādījās, ka stadiona celtniecība tomēr izmaksās daudz vairāk, nekā plānots. Bet iztērēto miljonu nosauca par vērtīgu pieredzi! Tāda deja vu sajūta, ja padomā, kādas tik vēl nejēdzības Latvijā nav notikušas.

Par to naudu būtu sanākusi puse no halles vai vismaz pūslis, kurā desmit gadus trenēties daudziem simtiem bērnu. Ķeizarmežā tāds agrāk bija, bet nu tur no futbola nav gandrīz ne vēsts, toties ir lepnas privātmājas. Barona ielā celt mazas ietilpības stadionu bija tīri Indriksona iegriba, lai gan pūles un resursus varēja veltīt tam, lai ministriju līmenī vienotos, ka pēc rekonstrukcijas augstākā līmeņa prasībām atbilstu stadions “Daugava”.

Nevar noliegt, ka Latvijas izlases regresu veicinājušas arī traumas, kuru dēļ jau divus kvalifikācijas ciklus ne reizi nav izdevies sapulcināt labāko sastāvu. Mūsu vienīgo spēlētāju ar meistarības ziņā pilnu “futbola paketi” Aleksandru Cauņu nu jau vairākus gadus tikai nosacīti var uzskatīt par futbolistu, Artjoms Rudņevs izlasē parādījās tikai epizodiski, traumas sāka mocīt Kasparu Dubru, Denisu Rakelu, Artūru Zjuzinu un Jāni Ikaunieku. Tie faktiski visi ir līderi, spēlētāji, kas māk apieties ar bumbu, un tieši tādu mums akūti trūkst.

Skaidrs, ka pēc pusgada, kad Guntis Indriksons atdos savu vietu kādam citam, un tas, visticamākais, būs līdzšinējais valstsvienības kapteinis Kaspars Gorkšs, nekas strauji nemainīsies. Būtisks progress iespējams, tikai plānveidīgi strādājot, bet Latvijas izlasei, lai atgūtu cieņu, varbūt nemaz nevajag piecus brazīliešus. To pierādīja nu jau aizpagājušais cikls, kad Mariana Pahara vadībā, lai arī nebija spilgtu uzvaru, tomēr futbola valstīm pabojājām noskaņojumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Nez’, vai Motoru muzejā ir kāda “Melnā Berta”? Vajadzētu aizripināt līdz Indriksonam, pa ceļam savācot “Sadales tīklu” vadību, mūsu tiesas izcilniekus, dažādas hūtes un kepkas, arodbiedrību līderus un, protams, gandrīz visus dārgos “ārzemju investorus”- vergturus. Latvijā jau vairs nedrīkst ieslēgt gaismu nevienā tiesībsargājošā institūcijā, jo uzreiz uzpeld Krievijas, Āfrikas vai Latīņamerikas rokraksts.
  Mana meita (viņa jau ļoti ilgus gadus dzīvo ASV) saka: “Kā pie mums dzīvo, tā var tikai cilvēki bez goda un bez savas zemes mīlestības. Kaut vai Rīgas (lidostas) takši- kauns kāpt iekšā pie šiem aziātiem, kuru jau pirmais vārds ir meli un galvā tikai apčakarēšana!” Šie aziāti nenojauš, ka iekāpusi ir rīdziniece, kas lieliski orientējas vietā, laikā un cenās.
  Futbols diemžēl nebūt nav izņēmums. Varbūt, ka jāuzaicina kādas futbola lielvalsts (Islandes, Fēru salu) funkcionārs, lai ieved kultūru, kārtību un izstrādā attīstības plānu?

 2. vai nevar vispār bez federācijām, jo ir tikai projekti,naudas šķerdēšana bez reālas atdeves.

 3. Ilmār, kāpēc tāda pārliecība, ka nākamais būs Gorkšs (pagaidām nepiemērots kandidāts amatam, arī bez pieredzes)?

  Pats Indriksons pa kluso jau atradis citu.

  Tā pat galvenais kandidāts, manuprāt, ir trešais ar reālu darbu pieredzi (jau tagad)!

  Protams, laiks rādīs!!!

 4. Lai arī labi strādā PR mašīna ir grūti saprast žurnālistu apsēstību ar Gorkšu. Ne izglītības, ne pieredzes administratīvā darbā. Laukumā jau labu laiku pavisam švaks, bet laikam ir grūtības objektīvi novērtēt savas spējas – ko žurnālisti tikai veicina…..

  • ilmārs ir faņķiks, ne profesionāls žurnālsts. protams, ir *irsā futbola saimniecība. vadība jau sen bija jāmaina un nav normāli, ja viens cilvēks galvenajā krēslā sēž vairāk par diviem cikliem. bet šis raksts ir piņņāšana, kas ilmāram vislabāk padodas.

  • Viņa tevs kādreiz strādāja pie Indriksona.

 5. Neesmu speciālists futbolā, bet grūti nepiekrist rakstā paustajam viedoklim un izklāstītajiem faktiem. Tomēr interesanti būtu arī palasīt, piemēram, paša Indriksona viedokli par visu šo – tikai bez ierastās lielības/lecīguma un padomju laiku apšaubāmās pieredzes plivināšanas.

Draugiem Facebook Twitter Google+