Mobilā versija
+2.3°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
29. aprīlis, 2014
Drukāt

Latvijas gada monēta pērn – “Šūpuļa monēta”

Foto: Latvijas BankaFoto: Latvijas Banka

Sabiedrības balsojumā par “Latvijas gada monētu 2013” atzīta Anitas Paegles un Jāņa Strupuļa veidotā “Šūpuļa monēta”, liecina Latvijas Bankas paziņojums sociālajā vietnē “Twitter”.

Kā norāda Latvijas Bankā, kopumā balsojumā piedalījās gandrīz 6 200 cilvēku, bet par “Šūpuļa monētu” atdots aptuveni 1 700 balsu. Paegle veidojusi piemiņas monētas grafisko dizainu, bet Strupulis – ģipša modeli.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs māksliniekus sveica ar tradicionālo balvu – Teodora Zaļkalna savulaik veidoto un 2008. gadā zeltā kalto “Latvijas monētu”. Latvijas Bankas prezidents īpaši atzīmēja “Šūpuļa monētas” autoru veikumu, norādot, ka šī monēta ir ļoti skaista un mīļa, un prieks, ka to novērtējuši arī Latvijas iedzīvotāji.

“Šūpuļa monētas” priekšpusē centrā attēlots bērns šūpulī, ko knābī tur putns, lejā puslokā ir uzraksts “Latvijas Republika”. Savukārt monētas aizmugurē centrā ir pele ar pūralādi, bet lejā – uzraksts “1 lats”. “Šūpuļa monēta” ir Latvijas Bankas gādāta raudzību dāvana, kuras motivācija sakņojas vēlmē stiprināt ģimenes saites, jo bērni ir valsts un tautas eksistenciāls jautājums, teikts bankas mājaslapā.

Māksliniece Paegle svinīgās ceremonijas laikā pastāstīja, ka “Šūpuļa monētas” ideju lolojusi jau kopš bērnības, kad zīmēti sapņu putni. Šie motīvi pārceļojuši uz sudrabā kalto monētu, kas pēdējā gada laikā plaši iecienīta kā raudzību dāvana. “Tūkstošiem putnu ir aiznesuši šūpuļus pie tik daudzām ģimenēm. Un arī pele kaut ko aizvilkusi,” sacīja māksliniece.

Pasākuma laikā pasniegtas arī trīs speciālbalvas. Publisko bibliotēku attīstības projekta “Trešais tēvadēls” un “Lursoft” balvu saņēma “Šūpuļa monētas” mākslinieki, Latvijas kolekcionāru speciālbalvu – monēta “Ak, svētā Lestene!”, bet grāmatu nama “Valters & Rapa” balvu – Rūdolfam Blaumanim veltītā monēta.

Latvijas Bankā norāda, ka aptauja “Latvijas gada monēta” ir būtiskākais monētu mākslas gada notikums Latvijā, kas ļauj parādīt mākslinieku ieguldījumu šajā īpašajā mākslas žanrā un noskaidrot, kā sabiedrība vērtē paveikto un kādas tēmas, mākslinieciskie risinājumi tai šķiet vispievilcīgākie.

Jau vēstīts, ka Latvijas Banka gada sākumā iedzīvotājus aicināja izteikt savu viedokli, kura no 2013.gadā izdotajām monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. Balsošana norisinājās no 11. līdz 31. martam.

Kā iepriekš norādīja Latvijas Bankā, 2013.gads bija ražīgs Latvijas monētu mākslā. Kopumā klajā laistas septiņas dažādas kolekcijas monētas –”Sudraba lasis”, “Šūpuļa monēta”, monēta “Ak, svētā Lestene!”, “365”, Rūdolfam Blaumanim, Rihardam Vāgneram un Jāzepam Vītolam veltītās monētas.

Pievienot komentāru

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Sāk kriminālprocesu par cūku inficēšanos ar ĀCM Krimuldas saimniecībā (2)Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu par Krimuldas novada saimniecības "Rukas" audzēto cūku inficēšanos ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM).
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (18)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+