Ekonomika
Bizness

“Latvijas Gāze” pārsūdzēs tiesas spriedumu par 2,2 miljonu eiro sodu 1

AS “Latvijas Gāze” pārsūdzēs Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, kas atzīst par pamatotu Konkurences padomes (KP) uzlikto 2,2 miljonu eiro naudas sodu uzņēmumam.

“Latvijas Gāzes” pārstāvis Vinsents Makaris aģentūrai LETA atzina, ka uzņēmuma valde vakar vienojusies šo lēmumu pārsūdzēt un patlaban tiek gatavoti visi nepieciešamie dokumenti.

LETA jau rakstīja, ka 2.septembrī Administratīvā apgabaltiesa pieņēma spriedumu, ar kuru atzīst, ka ir pareizs un pamatots KP 2013.gada lēmums AS “Latvijas Gāze” likt mainīt parādu atgūšanas praksi un piemērot naudas sodu 2,2 miljonu eiro apmērā par monopolstāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, liecina Administratīvās apgabaltiesas spriedums.

2013.gadā KP lēma, ka “Latvijas Gāze” ir pārkāpusi Konkurences likumu, atsakot dabasgāzes piegādes līguma noslēgšanu jauniem lietotājiem, pirms tie nav nomaksājuši iepriekšējo lietotāju parādus. Lietas izpētes laikā KP saņēma patērētāju un uzņēmumu iesniegumus par vairāk nekā 500 šādiem gadījumiem.

Savā lēmumā KP skaidroja, ka “Latvijas Gāze” ne vien radīja nepamatotus izdevumus jaunajiem klientiem, bet arī veicināja kopējā parādu apjoma palielināšanos, jo pašreizējie lietotāji, apzinoties, ka par parādiem atbildēs jaunais īpašnieks, nebija motivēti maksāt par pakalpojumu.

Izvērtējot KP lēmumu, tiesa atzinusi par pareiziem iestādes secinājumus. Tāpat tiesa ir uzsvērusi, ka KP bija tiesības vērtēt “Latvijas Gāzes” darbību atbilstību Konkurences likumam, neraugoties uz to, ka šis uzņēmums darbojas regulētā nozarē, jo tas nav attaisnojums tirgus varas ļaunprātīgai izmantošanai.

Tiesa savā spriedumā par pamatotu ir atzinusi arī KP uzlikto pienākumu “Latvijas Gāzei” pārtraukt netaisnīgo noteikumu piemērošanu. Tiesa skaidrojusi, ka gāzes tirgotājam nav konkurences spiediena, kas varētu likt novērst negodīgo praksi, un KP iejaukšanās ir nepieciešama.

Administratīvā apgabaltiesa lietu izskatīja pēc būtības. Tās spriedumu mēneša laikā iespējams kasācijas kārtībā pārsūdzēt Augstākajā tiesā.

Dabasgāzes lietotāji – gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi -, kas cietuši no “Latvijas Gāzes” ļaunprātīgās rīcības, joprojām var vērsties pie “Latvijas Gāzes”, lūdzot atmaksāt nepamatoti veikto svešo parādu apmaksu. Ja “Latvijas Gāze” atsaka atlīdzināt zaudējumus, cietušie lietotāji var vērsties ar prasību tiesā. Cietušie zaudējumu atlīdzības prasības varēja iesniegt uzreiz pēc KP lēmuma, kā arī var gaidīt tiesvedības noslēgumu, lai pārliecinātos, ka KP lēmums stāsies galīgā spēkā.

Jau ziņots, ka lietu pret “Latvijas Gāzi” KP ierosināja 2011.gada nogalē, balstoties uz namu apsaimniekošanas uzņēmuma iesniegumu. Tajā bija norādīts, ka enerģētikas koncerns savlaicīgi nevēršas pret parādniekiem, ļaujot parāda apjomam augt, un parādu liek nomaksāt telpu jaunajam īpašniekam vai īrniekam, dabasgāzes piegādi neatjaunojot līdz parāda segšanai.

Kopumā KP par “Latvijas Gāzes” negodīgu rīcību pret parādniekiem saņēma vairākus simtus iesniegumu. “Latvijas Gāze” noraidīja pārmetumus.

LA.lv