×
Mobilā versija
+7.3°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
19. jūnijs, 2015
Drukāt

Latvijas grieķis: Grieķijai jāatstāj eirozona (16)

Foto -LETA/AFPFoto -LETA/AFP

Grieķijai ir jāpamet eirozona, tā par notikumiem dzimtenē “LNT Ziņām” vērtēja grieķis Panajotes Demas, kurš dzīvo Rīgā.

Viņaprāt, Grieķija nevar iet tādu pašu taupības ceļu kā Latvija, tāpēc grieķiem ar aizdevējiem vienoties neizdosies.

Jaunietis Rīgā dzīvo jau pusotru gadu un pašlaik studē informācijas tehnoloģijas Rīgas Tehniskajā universitātē. Viņš aktīvi seko līdzi notikumiem Grieķijā un notiekošo apspriež ar ģimeni un draugiem. Līdzīgi kā grieķu sabiedrība, arī viņa ģimenē valda divi pretēji viedokļi. Viņa tēvs ir pārliecināts, ka jādara viss, lai turētos pie eiro, bet mamma un arī pats Panajotes uzskata, ka Grieķijai ir jāatgriežas pie drahmām.

“Ja ir bankrots, tad konstitūcija paredz, ka parāds ir jāiesaldē, tas nenozīmē, ka mēs netaisāmies maksāt. Pēc pāris gadiem, kad Grieķija atgūsies, mēs varēsim sākt aizņēmuma atmaksu,” sprieda Panajotes.

Nevar atdot parādu, ja nav naudas. Panajotes pesimistiski prognozē, ka Grieķijas valdība nespēs panākt vienošanos par aizņēmuma atdošanu. Grieķijai ir jāiet citāds ceļš, uzskata Panajotes. Tāpat arī izslavēto Latvijas jostas savilkšanas ceļu grieķi nepieņems.

“Grieķijā ir citāda kultūra. Mēs visi esam Eiropā, bet tomēr atšķiramies. Kā jau [Grieķijas premjers Aleksis] Ciprs teica, ka nevar visās Eiropas valstīs problēmas risināt vienādi – Latvijā, Beļģijā un tāpat arī Grieķijā,” sprieda grieķis.

Nākotnē Panajotes raugās ar cerībām. Viņš apzinās, ka Grieķijai priekšā ir grūti laiki, taču tas nebūs uz ilgu. Viņš uzticas tagadējai valdībai, kas jau sākotnēji solīja, ka neies aizdevēju pavadā.

“Ceru, valdība ieliks labu pamatu izaugsmei un izskatās, ka šī valdība ir tam gatava. Grieķijai ir visi priekšnosacījumi, lai būtu ekonomiski plaukstoša valsts,” uzskata Panajotes.

Ja neaizdos Vācija, tad aizdos Krievija – Panajotes skaidro Grieķijas valdības vadītāja draudzību ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Tas ir tikai normāli, ja valdībai ekonomikas glābšanai ir plāns “B”, uzskata Rīgā dzīvojošais grieķis.

Nedz Grieķijas bankrots, nedz tās iespējamā izstāšanās no eirozonas negatīvi neietekmētu Latvijas ekonomiku, tā uzskata “LNT Ziņu” aptaujātie ekonomikas eksperti.

Viņi norāda, ka mūsu tautsaimniecības saistība ar šo valsti ir ļoti minimāla.

Ja Grieķija nepanāks vienošanos ar aizdevējiem un tai nepietiek naudas algu un pensiju izmaksai, Latvijas Banka ieskicē dažādus scenārijus. Tad jau bankrotējušās Grieķijas valdība maksājumus uz kādu laiku var atlikt vai naudas vietā daļu izmaksā valdības īstermiņa obligācijās.

Latvijas Bankas ekonomiste Ieva Skrīvere uzsver, ka Grieķijas bankrots vēl nenozīmē šīs valsts izstāšanos no eirozonas, kas amatpersonu sarunās ieguvusi saīsinājumu “Grexit”. Tā var būt maksātnespējīga, arī atrodoties eirozonā. Bet izstāšanās pēc pašreizējiem līgumiem iespējama, vien Grieķijai pieņemot lēmumu aiziet arī no Eiropas Savienības.

“Tīri teorētiski papīrs jau panes visu, un jebkurā brīdī var kko pierakstīt, bet pēc esošajiem līgumiem, kāda situācija ir šodien, nē, viņi nevar izstāties no eirozonas,” norāda Skrīvere.

Ja iestājas “x stunda” un Grieķija bankrotē, tad lielākie cietēji būtu paši grieķi, eirozonai šis satricinājums būtu izturams, bet Latviju tas skartu ļoti minimāli.

“Eksports mums uz Grieķiju ir aptuveni 0,1% no kopējā, un tas ir ļoti maz. Netiešā ietekme caur tirdzniecību arī ir relatīvi maza, Grieķija ir 2% no eirozonas kopējā iekšzemes kopprodukta, arī tur tiešā ietekme ir maz. Un arī attiecībā uz finanšu sektoru, tātad, mēs neesam aizdevuši Grieķijai tieši mēs kā valdība. Un otrkārt, arī Latvijas komercbankām nav ievērojams apjoms Grieķijas obligācijas,” skaidroja eksperte.

Latvijas Banka kā pamata scenāriju izskata variantu, ka vienošanās tiks panākta.

Tikmēr investīciju baņķieris Ģirts Rungainis pauda viedokli, ka Grieķiju vajadzētu izmest no eirozonas, jo tas pašu eirozonu un Latviju ietekmētu pozitīvi. Un pat būtu labi, ja tas notiktu tagad – tas būtu Latvijas prezidentūras augstākais punkts.

“Pašreizējā Grieķijas atrašanās tādā stāvoklī un mēģināšana graut Eiropas vienotību ar šantāžas palīdzību, ar ultimātiem samazina eiro vērtību un apgrūtina visu Eiropas funkcionēšanu. Grieķijai nevajadzēja būt eirozonā, viņa ir parādījusi nespēju tajā funkcionēt un šobrīd viņa mēģina šo zonu sagraut, kas ir izdevīgi tikai eiro un Eiropas ienaidniekiem. Pirmkārt, mēs redzam Krievijas atbalstu,” norādīja Rungainis.

Viņš arī uzskata, ka Latvijai, kas 2008.gadā pati veica sāpīgas reformas, būtu nepieņemami, ka tās kaut viens samaksātais cents nonāktu pie Grieķijas pensionāriem, kas pensionējas 50 gadu vecumā ar augstākām pensijām nekā Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Премьер-министр Греции Алексис Ципрас @atsipras сообщил о проведении 5 июля референдума, на котором граждане страны должны будут решить, принимать ли предложения международных кредиторов по продолжению политики жёсткой экономии. Отрицательный ответ будет фактически означать выход из зоны евро. #edvin #NAK #suverenitate

 2. Vispār izbrīna – vai tie kas komentējuši ir latvieši vai tomēr kūdītāji un provokatori? Ja tie ir latvieši, tad acīmredzami savākušies visinfantīlākie mazohisti un marasmātiķi, kas nesaprot neko no ekonomikas un kas savas un savas tautas intereses stāda zemāk par kaut kādu aizdevēju-baņķieru diktātu. Krievija grieķiem neko neapdraud – turki ir lielāki ienaidnieki un ja krievi ir tik stulbi un viņiem joprojām ir lieka nauda, lai tak viņi met viņu laukā – latviešiem tikai labāk, bet nē – paskatieties uz savu sūdu čupu kas ir sadarīts Latvijā – ārzemnieki par naudu Latvijā ir vērtīgāki par pašiem latviešiem. Visādi krievi, kazahi, ķīnieši spēj pirkt par naudu nekustamo īpašumu no Saeimas un valstvīru nekustamā īpašuma firmām un parastajiem letiņiem pasviests Grieķijas kauls. Suņi. Cui būdā! Nometieties četrāpus…

  Nospļauties par kaut kādiem parādiem – tas ir aizdevēju risks kādreiz arī naudu zaudēt un neiegūt tos ātros procentus, kas izspiesti ar citu sviedriem un asinīm. Jebkuŗā gadījumā Grieķijā ir daudz labākas iespējas nopelnīt un atdot parādu, nekā mazajā Latvijā, kurā nav nekādas aktivitātes. Atšķirībā no Grieķijas tai nav pat savas privāto kompāniju flotes(ir valsts un tā pati – kā visas lielās valsts kompānijas ir korumpēta). Grieķijai pieder viena no lielākajām kuģu flotēm pasaulē un tā ir loģistika pašu precēm. Latvijai pat ja tā kaut ko sāktu pati ražot nav tādas loģistikas ķēdes – tā ir mūsdienu ekonomikas pamatā.

  Grieķijai ir jārisina kārtējās ES birokrātijas radītās imigrācijas problēmas, ar ko pilnīgi nepalīdz ES valstis – tās ir birokrātiski ieinteresētas šo problēmu atrisināt matemātiski sadalot pa galviņām un uzgrūžot pat Latvijai veselu gūzmu ar kārtējiem migrantiem, kas radīs jaunas problēmas papildus esošajai sovaku kolonistu šovinistu revanšisma kustībai. Un Latvijas birokrāti ir pirmajā vietā, kas metas izpildīt ES direktīvas no Briseles – tāpat kā savu laiku visiem pa priekšu metās izpildīt norādes no Maskavas. Kas vispār tā par sērgu? Stulbai tautai pat ienaidniekus nevajag.

 3. Jo ātrāk tos zagļus patrieks, jo pārējām valstīm labāk

 4. Ja neaizdos Vācija, tad aizdos Krievija – Panajotes skaidro Grieķijas valdības vadītāja draudzību ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
  —————
  Nu tad stulbais Panajotes varēs visu mūžu bučot kremļa zābaku…

 5. Grieķiem ir tik skaista daba un viņi negrib lauzt trīs maiņās, kā vacieši, taja laikā lai baudītu dabas skaistumu. Negrib arī maksāt īpašumu nodokļus un komunālos pakalpojumus. Be tomēr, ņemot vērā to, ka no grieķiem sākās Eiropas kultūra, (zinātnē lielākā daļa terminu nāk no grieķu valodas, zinātniekiem obligāti bija jāpārvalda grieķu valodu. Savā laikā pat tāds izcils astonoms un matemātiķis Bessels bijis spiests atstāt universitāti grieķu valodas deļ) Eiropa varētu bišķi vairāk uzmanības veltīt šai zemei izveidot to, kā aizsargājumo zonu un nav ko kaulēties. Nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, lai krievs un krievu pareizticīgie iebāž tur savus pirkstus. Par to jau viņi cīnās simtiem gadu. Šodien Itālijai un Spānijai vel lielāki parādi. Tad jau atkal izpeldēs tas Berluskoņi, tam arī neder savilkta josta.

 6. prihvatizētāji aprej Grieķiju, Rungainis baida ar krieviju …
  IT KĀ tie smerdeļi paši nebūtu piedalījušies Latvijas iztīrīšanā ?

 7. Krievija ka maitas putns Atbildēt

  Siekalo pec Griekijas ka gardu kumosu savom zombeto zonam. Pat piedavas dasnu palidzibu un tad grieki vares baudit savu jauno laimas zemes paradizi.

 8. To Grieķijā nav Dombrovska Atbildēt

  Grieķija jostas nesavilks un bērnu pabalstus turpinās maksāt, tikai kur ņems naudu, ja pirmdien vispār naudas šīs valsts kasē nebūs? Varbūt Lembergs iedos savu vietējo valūtu, vai arī tu aizsūtīsi dažus simtus
  miljonus eiro? Muldēt mēs visi mākam, bet naudu saprātīgi tērēt valsts līmenī prot tikai retais.

 9. Grieķijā nav Dombrovska Atbildēt

  Tādēļ izslavēto Latvijas jostas savilkšanas ceļu Grieķija nepieņems un bērnu pabalstus nesamazinās!

 10. Latviju taču nav ietekmējusi ne Grieķijas 6,8% PVN likme ikdienas pārtikai,ne arī Grieķijas bezmaksas augstākā izglītība visiem ES valstu pilsoņiem!

 11. Tur vēl kāds grieķis Ušakova bērnu dārzā neiet, kam LA varētu iztaujāt gudras domas?

 12. Grieķijā esot cita kultūra, nekā Latvijā. Pareizi: cita naudas tērēšanas kultūra – var aizņemties un pēc tam neatdot, prasīt, lai parādu noraksta vai atliek uz nenoteiktu laiku, tā ir kultūra dzīvot uz nenopelnītas naudas rēķina! Dzīvojot eirozonā grieķu zemnieki saņēma augstākos platību maksājumus Eiropā – pat 600 eiro/ha. Grieķu ievēlētā kreisā marksistu valdība ar saviem ultimātiem grauj visu Eiropas kārtību. Redzēsim, cik viņiem maksās pašu valdība, kas viņi vairs nebūs ES. Bez ES naudas grieķi vispār būs zem ūdens! Tas ir politiskais avantūrisms, kas raksturīgs marksistiem – novest valsti līdz kliņķim un tad izrēķināties ar pārtikušāko valsts iedzīvotāju daļu, ieviešot totalitārismu.

 13. Tikmēr investīciju baņķieris Ģirts Rungainis pauda viedokli, ka Grieķiju vajadzētu izmest no eirozonas, jo tas pašu eirozonu un Latviju ietekmētu pozitīvi. Un pat būtu labi, ja tas notiktu tagad – tas būtu Latvijas prezidentūras augstākais punkts.
  pilnīgi piekrītu, jo ar šo uzdzīvotāju par Eiropas naudu nav pa ceļam un lai naudas problēma ir arī tiem, kuri bezatbildīgi deva…Arī Latvijai nevajadzēja dot, lai segtu banku blēžu parādus un zelta taciņu Godmanim…

 14. Tirgu ar demokrātiju neapvienot – , visas tās runas par solidaritāti, sociālo taisnīgumu u.c. Eiropas labumiem – tās visas reāli ir bulšits.

 15. visiem jāatstāj N€irozona!

Draugiem Facebook Twitter Google+