Foto LETA

Džeriņš priekšpēdējā minūtē izrauj Latvijas izlasei grūtu uzvaru pār Itāliju 2

Pateicoties diviem Andra Džeriņa vārtiem, Latvijas hokeja izlase otrdien pasaules čempionāta augstākās divīzijas trešajā mačā ar 2:1 (1:1, 0:0, 1:0) pārspēja Itāliju.

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 164

Līdz ar to Latvijas izlase turnīru iesākusi ar trim panākumiem trijos mačos un pirms spēlēm ar grupas grandiem joprojām atrodas līderpozīcijā.

Tieši Džeriņš tika nosaukts par šī mača labāko spēlētāju izlasē. Šajā cīņā Latvijas valstsvienība pirmās divas trešdaļas aizvadīja neizteiksmīgi, tomēr trešajā periodā komanda pilnībā pārņēma iniciatīvu, turklāt noslēdzošajās 20 minūtēs tā pa Itālijas vārtiem meta 13 reizes, kamēr pretinieki atbildēja tikai ar trim metieniem.

Tikmēr Itālijas labā vienīgos vārtus šajā mačā iemeta Marko Insams.

Latvijas hokejisti šo maču uzsāka no favorītu pozīcijām, ko apliecināja arī spēles sākums, – tā vairāk pieturēja ripu, bet Itālija sāncenšus sagaidīja no aizsardzības pozīcijām. Tiesa, jau ar pašu spēles sākumu pretinieki atbildēja ar pāris bīstamiem pretuzbrukumiem. Ja vienā no tiem itāļiem neizdevās pēdējā piespēle, tad neilgu brīdi pēc tam viņi atklāja rezultātu, kad ceturtajā minūtē izcēlās Insams, kurš izmantoja Kristapa Sotnieka kļūdu laukuma centrā un pēcāk tika līdz vārtiem, ripu raidot to devītniekā. Līdz ar to Latvijas izlase pirmo reizi šajā pasaules čempionātā bija nonākusi iedzinējos.

Kopumā laukumā aizritēja līdzvērtīga un aktīva cīņa no vieniem uz otriem vārtiem, taču Latvijai pirmajās minūtēs neizdevās nostiprināties pretinieku zonā, turklāt arī bīstami momenti netika radīti. Tikmēr Itālijas valstsvienības uzbrukumi bija krietni bīstamāki, tāpēc spēlē regulāri bija jāiesaistās Latvijas vārtsargam Elvim Merzļikinam. Cīņas 12.minūtē pirmo noraidījumu šajā mačā nopelnīja Itālija, bet Latvijai vairākuma izmantošanai bija nepieciešama tikai 21 sekunde, jo pēc Gunta Galviņa metiena Džeriņš pielaboja ripas lidojuma virzienu un panāca 1:1. Arī pēc šiem vārtiem spēles gaita būtiski nemainījās, jo laukumā ritēja līdzvērtīga cīņa, tomēr tik un tā Itālijas hokejistiem bija pāris labas izdevības no jauna izvirzīties vadībā. Noslēdzošajās pirmā perioda minūtēs neviena no komandām vairs neizcēlās, bet tiesneši neiedeva noraidījumu Itālijai, kad pie saviem vārtiem tika nogāzts Merzļikins.

Arī otrās trešdaļas sākums Latvijas izlases izpildījumā bija nedaudz pasīvs, kas pretiniekiem ļāva izdarīt pāris metienus pa vārtiem. Itālija joprojām turpināja izteikti spēlēt no aizsardzības, bet lieliska iespēja izvirzīt vadībā Latviju bija pirmo vārtu guvējam Džeriņam, tomēr Andreass Bernards glāba komandu no neveiksmes. 26.minūtē pie sava pirmā noraidījuma tika arī Latvija, kad pretinieku klupināja Miks Indrašis, taču mazākumu vienība izturēja, lai gan pēc vienas no epizodēm vienību no vārtu zaudējuma glāba Merzļikins. Pēc vairākuma iniciatīva joprojām piederēja itāļiem, bet Latvijas izlases vārtsargs bija modrs.

Otrā perioda vidū Latvijai izdevās vairāki sekmīgi uzbrukumi un tā bija pārņēmusi spēles grožus savās rokās. Vienā no epizodēm Džeriņš no nulles leņķa viltīgi raidīja ripu uz vārtiem, turklāt tā gandrīz atrada ceļu vārtos. Ilglaicīgāki uzbrukumi izdevās abām komandām, tomēr vairākas minūtes otrā perioda noslēgumā neko bīstamu neizveidoja. Beidzamajās minūtēs vairāk uzbruka Latvija, taču Itālija atbildēja ar pretuzbrukumu trīs pret divi, bet no vārtu zaudējuma glāba Merzļikins. Tiesa, otrajā trešdaļā neviena no izlasēm vārtus tā arī neguva.

Arī trešajā trešdaļā Itālija centās slāpēt spēles tempu, neļaujot Latvijas hokejistiem atraisīties. Perioda sākumā bīstami vārtiem garām meta Roberts Bukarts, bet kopumā Latvijas valstsvienība centās salauzt pretinieku aizsardzību, taču itāļi spēlēja disciplinēti, turklāt nepārkāpa arī noteikumus. Cīņas 47.minūtē noraidījumu par pretinieka turēšanu saņēma Teodors Bļugers, taču Itālija vairākumā neko nopietnu nepaveica, lai gan tā izskaņā pretiniekiem bija laba iespēja izcelties, bet atkal noslēdzošā piespēle nebija precīza. Itāļi pa šo laiku pa Latvijas vārtiem tā arī neizpildīja nevienu metienu. Pēc mazākuma izturēšanas Latvijas valstsvienība ilgu laiku netika pie ripas, bet pēc tam pamazām pārņēma iniciatīvu.

Noslēdzošās pamatlaika minūtēs Latvijas izlase pilnībā kontrolēja ripu, itāļiem vien retu reizi tiekot tālāk par centra līniju. Tomēr par spīti spiedienam bīstamu metienu nebija, bet vajadzīgajos brīžos labi vārtos darbojās Bernards. Cīņas izskaņā Latvijas izlases treneri bija nedaudz izmainījuši virknējumus un pārgājuši uz spēli trīs maiņās, tomēr nekādi neizdevās uzlauzt sāncenšu vārtus. Komandai piederēja milzīgs pārsvars, bet minūti un 19 sekundes līdz pamatlaika beigām tas vainagojās panākumiem, jo Džeriņš no pāris metru attāluma raidīja ripu starp Itālijas vārtsarga kājsargiem.

Uzreiz pēc šāda pavērsiena Itālija nomainīja vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju, turklāt pēdējās sekundēs divu minūšu noraidījumu par klupināšanu nopelnīja Ronalds Ķēniņš. Tomēr Itālija neatdeva ripu Latvijai, tāpēc spēle tika apturēta vien piecas minūtes līdz pamatlaika beigām. Itālija vēl reizi meta pa vārtiem, bet Merzļikins ar metienu tika galā.

Salīdzinot ar iepriekšējiem diviem čempionāta mačiem, Latvijas izlases sastāvā nebija notikušas būtiskas izmaiņas – kā septītais aizsargs cīņai bija pieteikts Kristofers Bindulis, kurš stājās Jāņa Jaka vietā. Tikmēr valstsvienības vārtus atkal sargāja Merzļikins.

Sākotnēji bija bažas, vai aizsargs Artūrs Kulda varēs piedalīties šajā mačā, tomēr pret Itāliju viņš devās laukumā.

Pēc uzvaras pār Itālijas izlasi Latvija ir atguvusi A apakšgrupas līderes godu, jo ieguvusi maksimāli iespējamos deviņus punktus trijās spēlēs, bet tai ar astoņiem punktiem seko Krievija. Seši punkti ir ASV, savukārt ceturtā ar četriem punktiem ir Zviedrija, kamēr ar trim punktiem seko Vācija. Tikmēr divi punkti ir Slovākijai, kamēr viens – Itālijai, bet Dānija punktus vēl nav ieguvusi.

Kā vēstīts, Latvijas izlase pasaules čempionātu bija iesākusi ar divām uzvarām. Vispirms komanda ar 3:0 uzveica Dāniju un ar 3:1 arī Slovākiju. Šī ir pirmā reize, kad Latvijas izlasei planētas meistarsacīkstes izdevies uzsākusi ar vismaz divām uzvarām. Pirms tam vienīgo reizi tā pasaules čempionātu ar panākumu bija sākusi 2014.gadā Minskā, taču toreiz otrajā mačā tika piedzīvota neveiksme.

Tikmēr Itālija pirmajā mačā parādīja sīvu pretestību Slovākijai, pagarinājumā piekāpjoties ar 2:3, bet otrajā spēlē tika ciests smags fiasko 1:10 pret Krieviju.

Latvijas hokejisti ar itāļiem augstākajā divīzijā tagad tikušies septiņas reizes, izcīnot četras uzvaras, ciešot divus zaudējumus un reizi nospēlējot neizšķirti. Iepriekšējā tikšanās bija pirms pieciem gadiem, kad itāļi tika sagrauti ar 5:0.

Pretinieku komandā lielākā daļa hokejisti ir no vietējām vienībām, turklāt Tomaso Traversa un Simons Kostners šosezon bija Jāņa Sprukta komandas biedri “Ritten Sport” rindās, turklāt šīs vienības rindās viņi kļuva par Itālijas čempioniem.

Vēl otrdien A apakšgrupas ietvaros plkst.21.15 Slovākija spēkosies ar Dāniju.

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm, kas ilgs līdz 16.maijam, katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas būs spiestas pamest augstāko divīziju.

Viņu vietā nākamajā gadā nāks Austrija un Dienvidkoreja, kuras ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā, piedevām korejieši nākamgad elites grupā spēlēs pirmo reizi vēsturē.

Iepriekšējos divos pasaules čempionātos, kad Latviju attiecīgi 2015.gadā vadīja Aleksandrs Beļavskis, bet pērn Leonīds Beresņevs, tā ieņēma 13.vietu. Vēl pirms tam trijos čempionātos Teda Nolana vadībā Latvija 2012.gadā bija desmitā, savukārt nākamajos divos gados ieņēma 11.pozīciju.

Latvijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

vārtsargi – Jānis Kalniņš (Rīgas “Dinamo”), Ivars Punnenovs (Langnau “Tigers”, Šveice), Elvis Merzļikins (“Lugano”, Šveice);

aizsargi – Oskars Cibuļskis, Guntis Galviņš, Ralfs Freibergs, Uvis Balinskis (visi – Rīgas “Dinamo”), Artūrs Kulda (Helsinku “Jokerit”, Somija), Kristofers Bindulis (Augšezera Universitātes komanda “Lakers”, NCAA), Jānis Jaks (Amerikas Starptautiskā koledža, NCAA), Kristaps Sotnieks (Toljati “Lada”, Krievija);

uzbrucēji – Gints Meija, Māris Bičevskis, Miks Indrašis, Gunārs Skvorcovs, Vitālijs Pavlovs (visi – Rīgas “Dinamo”), Frenks Razgals (“Rīga”), Kaspars Daugaviņš (Ņižņijnovgorodas “Torpedo”, Krievija), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes “ZSC Lions”, Šveice), Roberts Bukarts (“Zlīn”, Čehija), Rihards Bukarts (Springfīldas “Thunderbirds”, AHL), Andris Džeriņš (Hradeckrālovas “Mountfield”, Čehija), Jānis Sprukts (“Ritten Sport”, Itālija), Zemgus Girgensons (Bufalo “Sabres”, NHL), Teodors Bļugers (Vilksbāres/Skrentonas “Penguins”, AHL).

Itālijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionātam:

vārtsargi – Andreass Bernards (Pori “Assat”, Somija), Frederiks Klutjē (“Asiago”, Itālija), Džanluka Vallīni (Selvas “Gherdeina valgardena.it”, Itālija);

aizsargi – Armīns Hofers, Armīns Helfers (abi – Bruniko “Pustertal Wolfe”, Itālija), Enriko Migljoranci, Stefāno Marčeti (abi – “Asiago”, Itālija), Aleksanders Egers, Daniēle Glira (abi – Bolcāno “Foxes”, Itālija), Tomass Larkins (Manheimas “Adler”, Vācija), Luka Dzanata (Martiņī “Red Ice”, Šveice);

uzbrucēji – Marko Insams, Antons Bernards, Luka Frigo, Markuss Ganders, Daniēle Franks (visi – Bolcāno “Foxes”, Itālija), Džulio Skandella (“Asiago”), Džovanni Morīni (“Lugano”, Šveice), Rafaēle Andergasens (Bruniko “Pustertal Wolfe”, Itālija), Djego Kostners (“Ambri-Piotta”, Šveice), Tomaso Traversa, Simons Kostners (abi – “Ritten Sport”, Itālija), Tomaso Džoi (Bjaskas “Ticino Rockets”, Šveice), Alekss Lambakers (Hannoveres “Indians”, Vācija).