Belarus’ forward Mikhail Grabovski celebrates scoring a goal during a preliminary round group B match between Latvia and Belarus of the IIHF International Ice Hockey World Championship in Minsk on May 19, 2014.   AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV
Belarus’ forward Mikhail Grabovski celebrates scoring a goal during a preliminary round group B match between Latvia and Belarus of the IIHF International Ice Hockey World Championship in Minsk on May 19, 2014. AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV

Latvijas hokeja izlase ļoti svarīgā spēlē zaudē Baltkrievijai 11

Latvijas hokeja izlase ļoti svarīgā Minskā notiekošā pasaules čempionāta spēlē par iekļūšanu ceturtdaļfinālā ar rezultātu 1:3 (0:2, 1:0, 0:1) pirmdien piekāpās vietējai Baltkrievijas valstsvienībai.

“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41

Līdz ar to Baltkrievija garantēja vietu sacensību ceturtdaļfinālā, bet Latvijai, lai to paveiktu, pēdējā mačā otrdien obligāti jāuzvar pašreizējā pasaules vicečempione Šveice.

Baltkrievijas izlase pirmos divus vārtus guva 33 sekunžu laikā, kad izcēlās Džefs Plets un Mihails Grabovskis. Otrajā trešdaļā Latvijai vienus vārtus izdevās atgūt, kad lielo vairākumu izmantoja Artūrs Kulda.

Spēles pēdējā minūtē Kaspars Daugaviņš guva vārtus, tomēr tiesneši ļoti strīdīgā epizodē vārtu guvumu neieskaitīja, bet pēc tam pēdējā sekundē Baltkrievijai trešos vārtus guva Sergejs Kosticins.

Kaut cīņas sākumā pārsvars piederēja Baltkrievijas izlasei, Latvija daudz neatpalika un arī veica vairākus bīstamus uzbrukumus. Tomēr devītajā minūtē naturalizētais Džefs Plets ļāva uzgavilēt halles tribīnēm, jo viņš pēc iemetiena bija precīzs ar spēcīgu plaukstas metienu tieši no vārtu priekšas, atklājot rezultātu. Savukārt jau pēc 33 sekundēm Baltkrievija guva arī otros vārtus – Mihails Grabovskis saņēma ripu labā ātrumā, apspēlēja vairākus Latvijas hokejistus un meta precīzi.

Straujais notikumu pavērsiens lika Latvijai ņemt 30 sekunžu pārtraukumu, tomēr turpmākās dažas minūtes baltkrievi pēc inerces joprojām uzbruka ļoti aktīvi. Astoņas minūtes pirms trešdaļas beigām Baltkrievijas izlases vārtsargs Kevins Lalands vien ar lielām grūtībām atsita Gunta Galviņa metienu, bet divas minūtes vēlāk uz noraidīto soliņa devās Mārtiņš Cipulis, Latvijai pirmoreiz paliekot mazākumā. Šajās divās minūtēs Latvijas hokejisti darbojās veiksmīgi, bet drīz vien noteikumi tika pārkāpti pret vārtsargu Edgaru Masaļski un arī Latvija tika pie iespējas cīnīties vairākumā.

Savā vairākumā Latvijas izlase nedarbojās daudz veiksmīgāk un arī atlikušajā pirmās trešdaļas daļā rezultāts vairs nemainījās, Latvijai atrodoties iedzinējos ar rezultātu 0:2.

Otrās trešdaļas sākumā Latvija divreiz īsā laikā palika mazākumā, bet tie tika izturēti un trešdaļas vidū pēc vēl viena pārkāpuma pret Masaļski izcēlās kautiņš, kurā iesaistījās visi desmit abu komandu laukuma spēlētāji. Incidents noslēdzās ar divām vairākuma minūtēm Latvijas izlasei, tomēr vairākums, pateicoties aktīvai aizsardzībai, atkal aizritēja praktiski bez bīstamiem momentiem.

Cīņa turpinājās ar daudziem noraidījumiem. Sākotnēji Latvijas izlase izturēja vēl vienu mazākumu, bet pēc tam Baltkrievija 15 sekunžu laikā nopelnīja divus noraidījumus. Lielo vairākumu Latvija izmantoja jau pēc 20 sekundēm, kad ar spēcīgu metienu precīzs bija Kulda, samazinot deficītu līdz 1:2. Trešdaļas beigās Latvijas izlase ilgstoši spēja iespiest baltkrievus savā zonā, tomēr rezultāts nemainījās un pirms pēdējām 20 minūtēm Latvija joprojām atradās iedzinējos.

Trešo trešdaļu Latvija iesāka vairākumā, bet tā laikā izveidoja tikai vienu bīstamu momentu, kad vārtu priekšā ar ripu nokļuva Kaspars Daugaviņš. Kopumā trešo trešdaļu Baltkrievijas izlase aizvadīja piesardzīgi, bet tās vidū Latvija kārtējo reizi nokļuva mazākumā.

Trešdaļas otrajā pusē Baltkrievijas izlase vairākkārt izvēlējās nemaz neuzbrukt, visus pūliņus veltot aizsardzībā. Sešas ar pusi minūtes pirms trešdaļas beigām baltkrievus mazākumā atstāja Aleksandrs Kitarovs, bet divas minūtes pirms pamatlaika beigām pie noraidījuma tika arī Vladimirs Deņisovs. Pēdējās minūtēs Latvija darbojās ļoti pārliecinoši un 36 sekundes pirms pamatlaika beigām arī guva vārtus, kad precīzi meta Kaspars Daugaviņš. Tomēr tiesneši šo vārtu guvumu neieskaitīja, jo uzskatīja, ka Gints Meija atradies vārtsarga laukumā.

Atlikušajā laikā Latvija izpildīja vēl divus bīstamus momentus, tomēr tie bija nesekmīgi un pēdējā sekundē jau mājinieki iemeta arī trešo ripu.

Par labāko spēlētāju Latvijas izlasē tika atzīts Kulda.

Šajā mačā tika sasniegts čempionāta apmeklētības rekords – 14 532 skatītāji.

B apakšgrupā tagad pirmo vietu ar maksimāli iespējamiem 18 punktiem sešās spēlēs ieņem Krievija, bet Baltkrievija ar 12 punktiem pakāpusies uz otro vietu. Tai ar 11 punktiem attiecīgi sešās un septiņās spēlēs seko ASV un Somija, bet Latvijai ir deviņi punkti. Šveices kontā ir septiņi punkti, sestā ar pieciem punktiem ir Vācija, kas uz ceturtdaļfinālu vairs nepretendē, bet Kazahstāna sacensības jau noslēgusi ar diviem punktiem.

Šajā mačā Latvijas izlasei bija jāiztiek bez Zemgus Girgensona, kurš saņēma vienas spēles diskvalifikāciju. Līdz ar to mainījās trīs no četriem Latvijas uzbrucēju virknējumiem.

Tikmēr Latvijas izlases vārtos atgriezās Edgars Masaļskis un spēlēt atkal varēja arī aizsargs Artūrs Kulda.

Savukārt Baltkrievijai nepalīdzēja Nikolajs Stasenko, kurš diskvalificēts uz diviem mačiem, bet turnīrs traumas dēļ priekšlaicīgi noslēdzies Konstantīnam Koļcovam.

Pasaules čempionātā 16 izlases sadalītas divās apakšgrupās, pa astoņām katrā, četrām labākajām kvalificējoties ceturtdaļfinālam.

Komandām, kuras grupās ieņems 5.-7.vietu, čempionāts būs noslēdzies, savukārt katras apakšgrupas vājākā komanda pametīs augstāko divīziju un nākamgad spēlēs pirmās divīzijas A grupā. Šo komandu vietas nākamgad ieņems Austrija un Slovēnija, kas abas spēcīgākajā līgā atgriezīsies pēc gada pārtraukuma.

Sacensības Minskā ilgs līdz 25.maijam.

Latvijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionāta spēlē ar Baltkrieviju:

vārtsargi – Edgars Masaļskis (“Poprad”, Slovākija), Kristers Gudļevskis (Tampabejas “Lightning”, NHL);

aizsargi – Guntis Galviņš (bez kluba), Rodrigo Laviņš, Jēkabs Rēdlihs, Georgijs Pujacs, Kristaps Sotnieks (visi – Rīgas “Dinamo”), Jānis Jaks (“Rīga”), Māris Jass (Homutovas “Pirati”, Čehija), Artūrs Kulda (Ufas “Salavat Julajev”, KHL);

uzbrucēji – Gints Meija, Andris Džeriņš, Mārtiņš Cipulis, Aleksandrs Ņiživijs, Miks Indrašis (visi – Rīgas “Dinamo”), Juris Štāls (“Poprad”), Koba Jass (Liberecas “Bili Tygri”, Čehija), Armands Bērziņš (Atirau “Beibaris”, Kazahstāna), Herberts Vasiļjevs (Krēfeldes “Pinguine”, Vācija), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes “ZSC Lions”, Šveice), Miķelis Rēdlihs (Jaroslavļas “Lokomotiv”, KHL), Kaspars Daugaviņš (Maskavas “Dinamo”, KHL).

Baltkrievijas hokeja izlases sastāvs pasaules čempionāta spēlē ar Latviju:

vārtsargi – Vitālijs Kovaļs (Ņižņijnovgorodas “Torpedo”, KHL), Kevins Lalands (Minskas “Dinamo”, KHL);

aizsargi – Kirils Gotovecs (Milvoki “Admirals”, AHL), Romāns Graborenko (Olbani “Devils”, AHL), Vladimirs Deņisovs (“Torpedo”), Oļegs Jevenko (Masačūsetsas Universitāte, NCAA), Andrejs Karevs (Minskas “Junostj”), Dmitrijs Korobovs (Sirakjūsas “Crunch”), Ivans Usenko (Minskas “Dinamo”);

uzbrucēji – Aleksejs Jefimenko, Aleksejs Kaļužnijs, Aleksandrs Kitarovs, Andrejs Stass (visi – Minskas “Dinamo”), Artjoms Volkovs (“Junostj”), Mihails Grabovskis (Vašingtonas “Capitals”, NHL), Jevgēņijs Koviršins (“Severstaļ”), Andrejs Kosticins (Čeļabinskas “Traktor”, KHL), Sergejs Kosticins (“Avangard”), Ņikita Osipovs (Žlobinas “Metallurg”), Džefs Plets (Jaroslavļas “Lokomotiv”, KHL), Andrejs Stepanovs (Habarovskas “Amur”, KHL), Aleksejs Ugarovs (Vladivostokas “Admiral”, KHL).