Latvia’s players (L) fight with their Swiss opponents during a preliminary round group B game Latvia vs Switzerland of the IIHF International Ice Hockey World Championship in Minsk on May 20, 2014.   AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV
Latvia’s players (L) fight with their Swiss opponents during a preliminary round group B game Latvia vs Switzerland of the IIHF International Ice Hockey World Championship in Minsk on May 20, 2014. AFP PHOTO / ALEXANDER NEMENOV

Latvijas hokeja izlase pēc otrās trešdaļas ar rezultātu 1:3 zaudē Šveicei (+FOTO) 1

Latvijas hokeja valstsvienība izšķirošajā mačā par vietu pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā pēc otrās trešdaļas ar rezultātu 1:3 zaudē pagājušā gada finālistei Šveicei.

8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm

Spēli tiešraidē pārraida kanāli TV3, TV5, “Viasat Sport Baltic” un virszemes bezmaksas kanāls OTV.

Latvijas izlases rindās vārtus guvis Koba Jass, savukārt Šveices valstsvienības labā atzīmējušies Damjēns Bruners, Dominiks Šlumfs un Janiks Vēbers.

Mača pirmās minūtes abu vienību izpildījumā iesākās līdzvērtīgi, tomēr haotiski, valstsvienībām nespējot nostāties pretinieku zonā, kā arī regulāri kļūdoties saspēlē. Pirmo reālo vārtu gūšanas iespēju izveidoja Šveices hokejisti, kad cīņas otrajā minūtē Kristers Gudļevskis tikai ar pūlēm atvairīja sāncenšu metienu. Turpmākajās minūtēs manāmi pieauga Šveices izlases ofensīva, Latvijas valstsvienībai uzbrukumus veidojot no aizsardzības. Spēles sestajā minūtē Guntis Galviņš Latvijas izlasei nopelnīja pirmo skaitlisko vairākumu cīņā. Vairākuma pirmajās sekundēs lielisku iespēju izvirzīt Latviju vadībā neizmantoja Herberts Vasiļjevs, kurš no tuvas distances ripu meta virsū pretinieku vārtsargam Reto Berram. Pēc divām minūtēm rezultāts joprojām bija nemainīgs.

Spēles devītajā minūtē vadībā izvirzījās Šveice, kad savus trešos vārtus čempionātā no vārtu priekšas guva uzbrucējs Bruners. Pēcāk Šveice turpināja radīt bīstamas epizodes pie Gudļevska sargātajiem vārtiem, bet 11.minūtē tā spēja panākt jau divu vārtu pārsvaru. No labas pozīcijas neviena nepiesegts precīzi meta aizsargs Šlumfs. Pēc otrajiem zaudētajiem vārtiem Latvija nopelnīja iespēju otro reizi mačā aizvadīt skaitlisko vairākumu, taču arī šoreiz sāncenšu vārtsargs Berra netika pārspēts. Brīdi vēlāk noteikumi tika pārkāpti pret Miku Indraši, kā rezultātā Latvijas hokejisti aizvadīja trešo vairākumu, tomēr tieši šveiciešiem divu minūšu laikā radās labākā epizode gūt vārtus, kad viens no metieniem trāpīja pa Latvijas vārtu konstrukciju. Trešdaļas izskaņā variēt ar spēlētāju virknējumiem sāka Latvijas valstsvienības galvenais treneris Teds Nolans, dažbrīd laukumā laižot šajā čempionātā vēl neiespēlētas maiņas. Trešdaļas noslēdzošajās sekundēs Gudļevskis ar lielisku reakciju glāba izlasi no trešo vārtu zaudējuma.

Otrās trešdaļas pirmajā minūtē Šveices spēlētāji vēlreiz sarūgtināja Gudļevski, kad kārtējo Latvijas izlases robu aizsardzībā šajā duelī izmantoja Vēbers. Tomēr minūti vēlāk Latvijas izlase atjaunoja izredzes uz pozitīvu iznākumu cīņā – precīzi no distances meta Koba Jass. Ar rezultatīvām piespēlēm šeit atzīmējās Artūrs Kulda un Andris Džeriņš. Gūtie vārti pēcāk manāmi atraisīja gan latviešus laukumā, gan valstsvienības līdzjutējus tribīnēs. Mača 28.minūtē iespēju samazināt rezultāta deficītu līdz minimumam neizmantoja Mārtiņš Cipulis, kurš izslidoja vienatnē pret Berru, taču savu iespēju nerealizēja. Savukārt brīdi vēlāk noteikumus pārkāpa Māris Jass, ļaujot Šveicei aizvadīt skaitlisko vairākumu.

Trešdaļas noslēdzošajās minūtēs Latvijas hokejisti uzsāka pamatīgu ofensīvu šveiciešu aizsardzības zonā, regulāri izpildot bīstamus metienus par Berras sargātajiem vārtiem, kā arī ilgāku laiku pieturot ripu sāncenšu laukuma pusē. 37.minūtē Kaspars Daugaviņš nonāca lieliskā vārtu gūšanas pozīcijā, bet latvietis tika apstādināts ar noteikumu pārkāpumu. Arī šoreiz Latvijas izlase nespēja izmantot skaitlisko vairākumu.

Ja Latvijas izlase uzvarēs, tā ieņems ceturto vietu grupā un nodrošinās dalību ceturtdaļfinālā, kur pretiniekos būs Kanāda. Zīmīgi, ka arī Soču olimpiskajās spēlēs februārī Latvija izšķirošo maču par vietu ceturtdaļfinālā aizvadīja ar Šveici, kad spēja pretiniekus uzveikt ar 3:1, kaut pirms tam turnīra gaitā reizi arī piekāpās pretiniekiem.

Šajā mačā Latvijas izlases sastāvā atgriezies diskvalifikāciju izcietušais uzbrucējs Zemgus Girgensons, bet vietu vārtos ieņēmis Gudļevskis. Spēlei nav pieteikti aizsargs Jānis Jaks un uzbrucējs Roberts Lipsbergs.

Iepriekšējo reizi pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā Latvijas izlase piedalījās 2009.gadā, kad Šveicē atkārtoja savu visu laiku labāko rezultātu un ierindojās septītajā vietā. Šāds sasniegums Latvijas izlasei padevies arī 1997. un 2004.gadā. Iepriekšējos četros čempionātos labākais sasniegums ir desmitā vieta, kas iegūta 2012.gadā, bet pērn valstsvienība turnīru noslēdza 11.pozīcijā.

Kā ziņots, čempionātu Latvijas izlase iesāka ar ļoti pārliecinošu sniegumu, ar rezultātu 3:2 pieveicot Somiju. Līdz ar to Latvija pirmo reizi pēc neatkarības atgūšanas uzvarēja pasaules čempionāta pirmajā mačā, kā arī pirmoreiz pasaules čempionāta cīņās uzveica Somiju, tomēr otrajā spēlē ar 2:3 tika piedzīvots ļoti sāpīgs zaudējums pret Vāciju. Pēc tam Latvijas izlasei sekoja svarīga cīņa pret Kazahstānu, kurā tika izcīnīta smaga uzvara ar 5:4.

Savas izredzes pacīnīties par vietu ceturtdaļfinālā Latvijas izlase uzlaboja pagājušajā ceturtdienā, kad pirmoreiz kopš 2001.gada uzvarēja ASV izlasi, dramatisma bagātā cīņā esot pārāka ar 6:5. Savukārt sestdien Latvija ar 1:4 piekāpās ļoti pārliecinošu sniegumu rādošajai Krievijas valstsvienībai, ko vada Latvijas izlases bijušie treneri Oļegs Znaroks un Harijs Vītoliņš.

Savu iepriekšējo maču Latvija aizvadīja vien pirmdienas vakarā, kad ar 1:3 piekāpās sacensību saimniecei Baltkrievijai, pēdējā minūtē tiesnešiem strīdīgā epizodē neieskaitot Kaspara Daugaviņa vārtu guvumu.

Savukārt Šveices izlase čempionātu sāka ar zaudējumiem Krievijai (0:5), ASV (2:3) un Baltkrievijai (3:4), tomēr pēc tam sniegumu uzlaboja, pieveicot Vāciju (3:2). Turpinājumā ar 2:3 tika zaudēts arī Somijai, bet iepriekšējā mačā šveicieši ar 6:2 sestdien sagrāva Kazahstānu.

Šveice pērn pirmoreiz kopš 1935.gada iekļuva pasaules čempionāta finālā, kurā piekāpās Zviedrijai, bet šogad tā ceturtdaļfinālā nepiedalīsies.

B apakšgrupā pirmo vietu ar maksimāli iespējamiem 18 punktiem sešās spēlēs ieņem Krievija, bet ASV ar 14 punktiem septiņos mačos ieņem otro vietu. Tai ar 12 punktiem sešās spēlēs seko Baltkrievija, bet 11 punkti septiņās cīņās ir Somijai. Latvijai ir deviņi punkti sešās spēlēs, kas dod piekto vietu, Šveices kontā ir septiņi punkti, septītā ar pieciem punktiem septiņos mačos ir Vācija, bet Kazahstāna sacensības jau noslēgusi ar diviem punktiem.

Pasaules čempionātā 16 izlases sadalītas divās apakšgrupās, pa astoņām katrā, četrām labākajām kvalificējoties ceturtdaļfinālam.

Komandām, kuras grupās ieņems 5.-7.vietu, čempionāts būs noslēdzies, savukārt katras apakšgrupas vājākā komanda pametīs augstāko divīziju un nākamgad spēlēs pirmās divīzijas A grupā. Šo komandu vietas nākamgad ieņems Austrija un Slovēnija, kas abas spēcīgākajā līgā atgriezīsies pēc gada pārtraukuma.

Sacensības Minskā ilgs līdz 25.maijam.

Latvijas hokeja izlases sastāvs dalībai pasaules čempionātā:

vārtsargi – Edgars Masaļskis (“Poprad”, Slovākija), Ivars Punnenovs (Rapersvīles “Jona Lakers”, Šveice), Kristers Gudļevskis (Tampabejas “Lightning”, NHL);

aizsargi – Guntis Galviņš (bez kluba), Rodrigo Laviņš, Jēkabs Rēdlihs, Georgijs Pujacs, Kristaps Sotnieks (visi – Rīgas “Dinamo”), Jānis Jaks (“Rīga”), Māris Jass (Homutovas “Pirati”, Čehija), Artūrs Kulda (Ufas “Salavat Julajev”, KHL);

uzbrucēji – Gints Meija, Andris Džeriņš, Mārtiņš Cipulis, Aleksandrs Ņiživijs, Miks Indrašis (visi – Rīgas “Dinamo”), Juris Štāls (“Poprad”), Koba Jass (Liberecas “Bili Tygri”, Čehija), Armands Bērziņš (Atirau “Beibaris”, Kazahstāna), Herberts Vasiļjevs (Krēfeldes “Pinguine”, Vācija), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes “ZSC Lions”, Šveice), Miķelis Rēdlihs (Jaroslavļas “Lokomotiv”, KHL), Zemgus Girgensons (Bufalo “Sabres”, NHL), Roberts Lipsbergs (Sietlas “Thunderbirds”, WHL), Kaspars Daugaviņš (Maskavas “Dinamo”, KHL).