Foto – LETA/AFP

Latvijas hokeja izlase dramatisma pilnā mačā uzvar arī ASV izlasi 0

Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57

Latvijas hokeja valstsvienība dramatisma pilnā pasaules čempionāta spēlē ceturtdien ar rezultātu 6:5 (2:1, 1:2, 3:2) pieveica ASV izlasi.

Cīņas gaitā Latvijas izlase regulāri ieguva vadību, tomēr amerikāņi gandrīz katru reizi atspēlējās. Izšķirošo pārsvaru Latvijas hokejisti panāca pēdējās sešās minūtēs.

Latvijas komandā pa reizei precīzi meta Gints Meija, Miķelis Rēdlihs, Aleksandrs Ņiživijs, Kaspars Daugaviņš, Zemgus Girgensons un Herberts Vasiļjevs.

Spēli Latvijas izlase iesāka mierīgi, atdodot iniciatīvu pretiniekiem, turklāt jau ceturtajā minūtē Meija pirmoreiz atstāja komandu mazākumā. Kaut amerikāņi veica ievērojami vairāk metienu, neko bīstamu viņi nespēja izveidot, bet astotajā minūtē ļoti sekmīgi pretinieku zonā nospēlēja Herberts Vasiļjevs, nopelnot iespēju cīnīties vairākumā.

Turpinājumā Latvija tik viegli vairs nelaida amerikāņus savā zonā, spēlējot pacietīgi un uzmanību pievēršot pretuzbrukumiem. Pēc ilgāka ļoti mierīga spēles nogriežņa ar abpusējiem bīstamiem momentiem komandas apmainījās sešas minūtes pirms trešdaļas beigām. Savukārt četras minūtes pirms trešdaļas izskaņas Latvijas izlase atklāja rezultātu – ilgstoši izspēlēta aizturētā soda laikā Meija vārtu priekšā iestūma ripu aiz amerikāņu vārtsarga Tima Tomasa kājsargiem, panākot 1:0.

Tomēr jau pēc minūtes izlīdzinājumu 1:1 panāca Kreigs Smits, kurš izmantoja Latvijas izlases nomaiņu un izrāvās viens pret vārtiem. Latvijai gan vēl pirmajā trešdaļā izdevās atgūt vadību – ātrajā uzbrukumā Ronalda Ķēniņa metienu Tims Tomass atvairīja, bet ripa atlēca tieši uz Miķeļa Rēdliha nūjas lāpstiņas, kurš nekļūdījās. Līdz ar to pēc 20 spēlētām minūtēm Latvija atradās vadībā ar 2:1.

Otrās trešdaļas sākumā amerikāņi uzbruka ļoti aktīvi un jau otrajā minūtē Kristaps Sotnieks izsita ripu no tukšu vārtu priekšas. Aktīvā pretinieku spēle noslēdzās ar to, ka amerikāņi uz vairāk nekā minūti palika piecatā pret trim latviešiem, tomēr šo laiku viņi aizvadīja ļoti neveiksmīgi, vairākas reizes paši izmetot ripu no zonas.

Drīz pēc tam vairākumu ieguva arī Latvija, turklāt vēl pēc brīža amerikāņi nopelnīja vēl vienu noraidījumu, arī latviešiem iegūstot iespēju ilgāku laiku cīnīties piecatā pret trim pretiniekiem. Arī savā lielajā vairākumā Latvija neko ļoti bīstamu izveidot nespēja, tomēr sekojošās 40 “mazā vairākuma” sekundes jau ritēja sekmīgāk, un pēc veiksmīgas individuālās darbības Aleksandrs Ņiživijs izvirzīja Latviju vadībā ar 3:1.

Tomēr amerikāņiem ļoti ātri izdevās atspēlēties, realizējot divus vairākumus. Sākotnēji Jura Štāla noraidījumu pēc sekmīgas individuālās darbības realizēja Broks Nelsons, bet divas minūtes vēlāk Aleksandra Ņiživija noraidījuma laikā izcēlās Tailers Džonsons, panākot izlīdzinājumu 3:3.

Pēc vārtu guvuma laukumā izcēlās asumi, un Sotnieks par sitienu pretiniekam pa seju saņēma noraidījumu uz 2+2 minūtēm, vēlreiz atstājot Latviju mazākumā. Šīs divas minūtes Latvija izturēja, tomēr pēc tam vienādos sastāvos paguva nospēlēt vien 13 sekundes un atkal palika mazākumā. Otrajā trešdaļā Latvija kopā nopelnīja 14 soda minūtes, bet tā noslēdzās ar neizšķirtu rezultātu 3:3.

Trešā trešdaļa ilgstoši ritēja ar ļoti maz bīstamu momentu, bet astoņas ar pusi minūtes pirms pamatlaika beigām Latvijai atkal izdevās atgūt vadību – ļoti lieliskā individuālajā gājienā no savas zonas ar vārtu guvumu izcēlās Daugaviņš. Uzreiz pēc vārtu guvuma Latvija izveidoja vēl divus ļoti bīstamus momentus, tomēr atkal ASV izlasei izdevās ātri atspēlēties, kad sešas ar pusi minūtes pirms pamatlaika beigām precīzi meta Sets Džounss.

Tomēr Latvija nepadevās un pēc 69 sekundēm pārņēma vadību jau ar 5:4. Lieliski individuāli nospēlēja Girgensons, kuru pretinieks neatļauti kavēja, bet pat kritienā latvietim izdevās pārspēt Tomasu. Savukārt vēl pēc trim minūtēm pēc Mārtiņa Cipuļa piespēles teicami pret pretinieku vārtiem izskrēja Herberts Vasiļjevs, jau panākot 6:4.
Amerikāņi mainīja Tomasu pret sesto laukuma spēlētāju un vienus vārtus atguva, kad labu piespēli vārtu priekšā saņēma Nelsons, precīzi metot otro reizi. Tomēr atlikušajā pusotrā minūtē Latvija nospēlēja pārliecinoši, noturot vēl vienu ļoti grūtu uzvaru.

Par labāko spēlētāju Latvijas izlasē tika atzīts Girgensons.

Latvijas izlase amerikāņus pasaules čempionātā uzvarējusi pirmoreiz kopš 2001.gada, pārtraucot sešu neveiksmju sēriju.

Kā ziņots, čempionātu pagājušajā sestdienā Latvijas izlase iesāka ar ļoti pārliecinošu sniegumu, ar rezultātu 3:2 pieveicot Somiju. Līdz ar to Latvija pirmo reizi pēc neatkarības atgūšanas uzvarēja pasaules čempionāta pirmajā mačā, kā arī pirmoreiz pasaules čempionāta cīņās uzveica Somiju, tomēr dienu vēlāk ar 2:3 tika piedzīvots ļoti sāpīgs zaudējums pret Vāciju. Pēc tam otrdien Latvijas izlasei sekoja svarīga cīņa pret Kazahstānu, kurā izcīnītā smagā uzvara ar 5:4 ļāvusi komandai pamatoti cerēt uz vietu ceturtdaļfinālā.

Uz maču ar ASV spēlētāju virknējumi Latvijas izlasei bija palikuši nemainīgi, bet vārtsargu pozīcijā turpinājās rotācija, tāpēc šoreiz laukumā devās Kristers Gudļevskis.

Savukārt ASV izlase čempionātu sāka, ar 6:1 sagraujot mājiniekus baltkrievus. Pēc tam amerikāņi ar 3:2 uzvarēja pērnā čempionāta sudraba medaļu ieguvēju Šveici, bet trešajā cīņā ar 1:6 kapitulēja Krievijas priekšā.
Līdz ar to abas komandas pirms savstarpējās spēles trīs mačos bija iekrājušas identisku statistiku – divas uzvaras, seši punkti, desmit gūti vārti un deviņas ielaistas ripas.

ASV izlase pasaules čempionātā pie medaļām pēdējo reizi tikusi 2004.gadā, kad izcīnīja bronzu. Iepriekšējie divi čempionāti tai bijuši pagalam nesekmīgi, ieņemot attiecīgi 13. un astoto vietu.

B apakšgrupas kopvērtējumā pirmo vietu ar 12 punktiem četrās spēlēs ieņem Krievija, bet tai ar deviņiem punktiem seko Latvija. ASV un Baltkrievijas izlasēm ir pa sešiem punktiem, piektā ar pieciem punktiem ir Vācija, Somijai un

Šveicei ir trīs punkti, bet Kazahstānas kontā viens punkts.

Pēdējā ceturtās kārtas mačā ceturtdienas vakarā Somija tiksies ar Baltkrieviju.

Latvija nākamo reizi laukumā dosies sestdien, kad spēkosies ar Krieviju, bet pēc tam gaidāmi mači arī pret Baltkrieviju un Šveici.

Pasaules čempionātā 16 izlases sadalītas divās apakšgrupās, pa astoņām katrā, četrām labākajām kvalificējoties ceturtdaļfinālam.

Komandām, kuras grupās ieņems 5.-7.vietu, čempionāts būs noslēdzies, savukārt katras apakšgrupas vājākā komanda pametīs augstāko divīziju un nākamgad spēlēs pirmās divīzijas A grupā. Šo komandu vietas nākamgad ieņems Austrija un Slovēnija, kas abas spēcīgākajā līgā atgriezīsies pēc gada pārtraukuma.

Sacensības Minskā ilgs līdz 25.maijam.

Latvijas hokeja izlases sastāvs spēlei ar ASV:
vārtsargi – Edgars Masaļskis (“Poprad”, Slovākija), Kristers Gudļevskis (Tampabejas “Lightning”, NHL);
aizsargi – Guntis Galviņš (bez kluba), Rodrigo Laviņš, Jēkabs Rēdlihs, Georgijs Pujacs, Kristaps Sotnieks (visi – Rīgas “Dinamo”), Māris Jass (Homutovas “Pirati”, Čehija), Artūrs Kulda (Ufas “Salavat Julajev”, KHL);
uzbrucēji – Gints Meija, Andris Džeriņš, Mārtiņš Cipulis, Aleksandrs Ņiživijs, Miks Indrašis (visi – Rīgas “Dinamo”), Juris Štāls (“Poprad”), Armands Bērziņš (Atirau “Beibaris”, Kazahstāna), Herberts Vasiļjevs (Krēfeldes “Pinguine”, Vācija), Ronalds Ķēniņš (Cīrihes “ZSC Lions”, Šveice), Miķelis Rēdlihs (Jaroslavļas “Lokomotiv”, KHL), Zemgus Girgensons (Bufalo “Sabres”, NHL), Roberts Lipsbergs (Sietlas “Thunderbirds”, WHL), Kaspars Daugaviņš (Maskavas “Dinamo”, KHL).

ASV hokeja izlases sastāvs spēlei ar Latviju:
vārtsargi – Tims Tomass (Dalasas “Stars”), Devids Ledžio (Hēršijas “Bears”, AHL);
aizsargi – Mets Donovans (Ņujorkas “Islanders”), Džeiks Gārdiners (Toronto “Maple Leafs”), Sets Džounss (Nešvilas “Predators”), Džeiks Makeibs (Bufalo “Sabres”), Džefs Petrijs (Edmontonas “Oilers”), Džeikobs Truba (Vinipegas “Jets”), Denijs Dekeijsers (Detroitas “Red Wings”);
uzbrucēji – Džimijs Heizs, Drū Šors, Vinss Tročeks (visi – Floridas “Panthers”), Kevins Heizs (Bostonas koledža, NCAA), Pīters Mjullers (Klotenes “Flyers”, Šveice), Broks Nelsons, Kolins Makdonalds (abi – “Islanders”), Kreigs Smits (“Predators”), Tims Stepltons (Kazaņas “Ak Bars”, KHL), Džastins Abdelkeiders (“Red Wings”), Džonijs Gudro (Kalgari “Flames”), Tailers Džonsons (Tampabejas “Lightning”), Tomijs Vingelss (Sanhosē “Harks”).