×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. aprīlis, 2016
Drukāt

Latvijas iedzīvotāji atkal gatavi ņemt kredītus (1)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ienākumu palielināšanās un pozitīvāks nākotnes vērtējums sekmējis pieprasījuma palielināšanos pēc mājokļa un patēriņa kredītiem, izpētījuši “SEB bankas” eksperti.

2015.gadā no jauna izsniegto mājokļu kredītu apjoms salīdzinājumā ar 2014.gadu Lietuvā palielinājies par 21%, Igaunijā par 15%, bet Latvijā par 9%.

“SEB bankas” sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis skaidroja, ka Latvijā pozitīva ietekme uz mājokļu kreditēšanas tirgu pērn bija valsts atbalsta programmai mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, jo līdz ar šīs programmas īstenošanu mājokļu kredīti kļuvuši pieejamāki.

“Tomēr no jauna izsniegto mājokļu kredītu kopējais apjoms, kas pērn bija 271 miljons eiro, joprojām ir mazāks nekā atmaksātās summas par iepriekš ņemtajiem kredītiem, tāpēc kopējais banku izsniegto mājokļu kredītu apjoms turpināja samazināties,” sacīja Rudzītis.

Arī patēriņa un citu privātpersonām izsniegto kredītu jomā Lietuvā un Igaunijā vērojams lielāks pieprasījums un kreditēšanas apjomu pieaugums. Lietuvā patēriņa un citu kredītu portfelis pērn pieaudzis par 6,3%, savukārt Igaunijā par 1,8%.

Neskatoties uz to, ka arī Latvijā mājsaimniecības sākušas vairāk izmantot patēriņa kredītus, patēriņa kredītu kopējais portfelis uzrādījis kritumu, iedzīvotājiem vairāk atmaksājot iepriekš ņemtos kredītus salīdzinājumā ar jaunajiem patēriņa kredītiem.

“SEB bankas” mājsaimniecības finanšu apskatā secināts, ka Igaunijā un Lietuvā mājokļu tirgus pieaugums bijis straujāks nekā iepriekš, tomēr tas atpaliek no algu vai noguldījumu pieauguma tempa. Ņemot vērā ienākumu un mājokļu cenu izmaiņas, mājsaimniecībām Latvijā un Lietuvā ir labākas iespējas iegādāties mājokli nekā 2010.gadā. Savukārt Igaunijā mājokļu cenas pēdējo piecu gadu laikā augušas straujāk nekā mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi.

“SEB bankas” eksperti izpētījuši, ka Igaunijā mājokļu kredītu vidējās summas vislielākās ir 25-34 gadus veciem kredītņēmējiem, turpretī Lietuvā un Latvijā lielākie mājokļu kredīti ir 35-44 gadus veciem kredītņēmējiem. Iedzīvotāji vecumā virs 45 gadiem aizņemas mazāk – šajā vecuma grupā vidējais aizņēmums Lietuvā ir trešdaļa, Latvijā divas trešdaļas un Igaunijā puse no vidējās kredītu summas, kas izsniegta gados jaunākiem kredītņēmējiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nepūš Pīlītes! Iegrābties kredītos ir Nelaime! Jo nav zināms, kas notiks rīt? Vienkārši cilvēki nekad nebūs spējīgi samaksāt! Vidēja līmeņa cilvēki, kuri arī dzīvo pieticīgi, kuram ir saprāts, kuri nelido sapņos, tie apjēdz, apjēgs, ka tas ir Milzīgs risks, ielīsts šajā verdzībā! Dzīvot un strādāt tikai lai samaksātu parādus! Un es domāju liels daudzums cilvēku vēl maksā, ar Milzīgu nepatiku, Riebīgumu tās Milzīgās kļūdas! Vēl pirms Burbuļa gadiem! Man/manai ģimenei, pamatā es pelnu un gandrīz visu atdodu maksājumos, man vēl 10 gadi jāvergo, lai beigtos šī Katorga! Bet ar šiem kredītiem, Nekustamā īpašuma kredīts – ir sabojāta dzīve! Situācija traģiska! Tā bija un citas, bija Milzīga kļūda! Jo neviens no Mums nevarēja iedomāties, ka tik slikti attīstīsies Ekonomiskā situācija Latvijā! neviens no Mums nevarēja iedomāties, ka Ģimenes būs spiestas dzīvot šķirti! Tālu prom viens no otra! Pat sliktākajos sapņos nerādījās, ka kādreiz piedzimušais Latviešu bērniņš, būs vienīgais bērns Latviešu Ģimenē! Mēs esam Nelaimīgi! Jo Latvijā nekas netika pēdējos 25 gados izdarīts, lai Latvieši justu Labklājību! Lai Latviešiem nevajadzētu pamest savas mājas! Dēļ šiem Nolādētajiem maksājumiem! Un ja nebūtu šie entiem simtiem maksājumi, tad dzīvošana uz 500 -700 euro mēnesī, Latvijā ir Pilnīgā, Pelēkā Eksistence! Un ar algām 500-700 euro nevar sev kaklā uzlikt striķi un iegrābties Nelaimē/Nekustamā īpašuma kredītos! Tā ir Nelaime, kura izposta dzīvi!

Draugiem Facebook Twitter Google+