Foto-LETA

Latvijas iedzīvotāji sieru ēd biežāk nekā lietuvieši un igauņi 0

Baltijas valstu iedzīvotāju aptaujā par siera lietošanas paradumiem noskaidrots, ka visbiežāk šo piena produktu lieto tieši Latvijā, aģentūru LETA informēja “Maxima Latvija” preses sekretārs Ivars Andiņš. Lietuvā un Igaunijā sieru teju katru dienu uzturā lieto katrs trešais aptaujātais, savukārt Latvijā savu ikdienas maltīti bez tā nevar iedomāties vairāk nekā puse jeb 54% respondentu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Savukārt izvēloties sieru, visu trīs valstu iedzīvotāji ir vienisprātis, ka garšas īpašības tomēr esot svarīgākas par produkta cenu. Aptaujā noskaidrots, ka garšas īpašības par svarīgāko faktoru siera izvēlē nosauc 65% Latvijas, 60% Lietuvas un puse aptaujāto Igaunijas iedzīvotāju. Tikmēr produkta cenu kā būtisku faktoru min 31% Latvijas, 35% Igaunijas, kā arī katrs piektais Lietuvas iedzīvotājs.

Aptaujājot Baltijas iedzīvotājus, atklāts, ka arī siera izvēles ziņā baltieši ir lieli patrioti, dodot priekšroku tieši savā valstī ražotajam sieram, norāda Andiņš. Vietējo sieru kā savu iecienītāko nosauc 69% Latvijas un 61% Lietuvas iedzīvotāju, savukārt Igaunijā ražotu sieru par savu iecienītāko atzīst 75% igauņu. Otrajā vietā Baltijas mērogā ierindojies Francijā ražots siers, taču teju trešdaļa aptaujāto Baltijas iedzīvotāju atzinuši, ka nezina, kurā valstī ir ražots viņu iemīļotais siers.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aicināti nosaukt trīs savas iecienītākās siera šķirnes, aptaujātie Latvijas iedzīvotāji visbiežāk minējuši Krievijas (45%), Holandes (39%) un “Mozzarella” sieru (25%). Pavisam tuvu pirmajam trijniekam nokļuvis arī kausētais siers – to kā savu iecienītāko nosaukuši 24% respondentu. Tāpat populāri ir “Dor Blue” un “Danablu” jeb zilie sieri ar pelējumu, kā arī siers “Talsu ritulis”.

Lietuviešu iecienītākais siers ir “Mozzarella” un “Parmesan” – par šiem abiem itāļu sieriem savas balsis atdevuši 18% aptaujāto lietuviešu. Kā trešo iecienītāko Lietuvas iedzīvotāji nosaukuši Francijas izcelsmes sieru “Brie”. Savukārt Igaunijā pirmajā vietā ir siers “Edam”, par kuru savas balsis atdevuši vairāk nekā trešdaļa respondentu. Katrs desmitais igaunis par savu iecienītāko sieru dēvē “Mozzarellu”, trešo vietu ieņemot sieram “Feta”.

Taujāti par to, kā Baltijas iedzīvotāji visbiežāk ēd sieru, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas siera mīļotāji ir vienisprātis – tas vislabāk garšo uz sviestmaizēm, stāsta Andiņš. To atzīst vairāk nekā puse jeb 52% aptaujāto Latvijas, 66% Igaunijas un 36% Lietuvas respondentu. Katrs ceturtais respondents Latvijā arī norāda, ka sieru labprāt bauda vienu pašu, 10% aptaujāto Latvijas sieru visbiežāk lieto kā piedevu ēdieniem, piemēram, pie pastas vai dažādos salātos, savukārt 7% aptaujāto no siera gatavo dažādus ēdienus – siera salātus, siera kūku u.c.

Sviestmaižu pagatavošanai Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāji visbiežāk izmanto puscietos sierus, kā arī kausētos sierus.

“Maxima” aptaujā noskaidrots, ka Baltijas iedzīvotāji sieru izvēlē priekšroku dod sieriem ar maigu garšu – tos par saviem iecienītākajiem atzīst 38% aptaujāto Latvijas, 26% Lietuvas un 58% Igaunijas iedzīvotāju. Savukārt Latvijā, salīdzinot ar abām pārējām Baltijas valstīm, ir arī visvairāk pikantu un asu garšu cienītāju – vairāk nekā trešdaļai Latvijas iedzīvotāju garšo pikants un ass siers, savukārt 13% respondentu Latvijā dod priekšroku sieram ar noteiktu garšu, piemēram, diļļu, paprikas utt.

Reklāma
Reklāma

Vairāk nekā ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju priekšroku dod pašmājās ražotajiem klasiskajiem sieriem, bet 22% aptaujāto garšo Jāņu siers, savukārt katrs piektais aptaujātais norāda, ka vislabāk pie sirds iet siers ar garšvielām.

“Maxima” Baltijas iedzīvotāju interneta aptaujas tika veiktas no 9. līdz 23.aprīlim, tajās piedaloties kopumā 4080 Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotājiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.