×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
1. oktobris, 2016
Drukāt

Latvijas iedzīvotāju lielākais sapnis – privātmāja (11)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju sapņo reiz īpašumā iegūt tikko celtu, vismaz 100 m2 plašu privātmāju ar 3 līdz 5 istabām. Pavisam ideāli, ja šāda māja atrastos tuvu dabai, un tai būtu terase, balkons un garāža. Šādas sapņu mājokļa iezīmes atklāj “DNB bankas” īstenotās aptaujas rezultāti, kas turklāt iezīme visai kardinālas atšķirības starp sieviešu un vīriešu ideāliem.

Pieprasījums pēc mājokļa piepilsētā un laukos gūst pārsvaru vīriešu vidū, savukārt īpašuma novietojums klusajā centrā vai mazpilsētā dominē aptaujāto sieviešu vidū. Ideālā mājokļa atrašanās vieta respondentiem dažādās vecuma grupās mainās līdz ar vecumu – aptaujātajiem vecumā līdz 45 gadiem pārsvarā vēlme ir pēc mājokļiem piepilsētās, bet vecāka gadagājuma cilvēkiem – laukos.

Rindu mājas gan abu dzimumu, gan visu aptaujāto vecuma grupu starpā negūst lielu popularitāti, augstāko rādītāju (2%) sasniedzot 56-65 gadu vecuma grupā.

Jautātas par vēlamo dzīvojamo platību, sievietes galvenokārt pauž vēlmi pēc mājokļiem 151-200 kvadrātmetru robežās (28%), kamēr vīriešu vidū atzinību gūst nedaudz mazāka platība – 101-150m2 (29%). Sekojot līdzi vecuma grupu augšupejai, strauji pieaug arī vēlamā mājokļa platība – 36-45 gadu grupā 151-200m2 platību izvēlētos 36% respondentu.

Vairākums respondentu izvēlas privātmājas ar 2 stāviem, taču vienstāva ēku pieprasījums uzsāk augšupeju ar 4% 18-25 gadu vecuma grupā, nonākot līdz 34% 56-65 gadu vecuma grupā.

Dabai pietuvināts īpašums, tai skaitā meža, parka vai ūdenstilpnes tuvums ir vienlīdz svarīgi abu dzimumu pārstāvjiem, mēreni pieaugot to nozīmei vecuma grupu augšupejā. Arī tādi elementi kā balkons, terase un augstie griesti ir vadošā izvēle abās dzimuma un visās vecuma grupās.

Ēku vecuma izvēlē priekšroku gūst pavisam jauni mājokļi, kur respondents būtu pirmais iemītnieks. Ēkas, kas nav vecākas par 10 gadiem, ir populāras jauniešiem, taču ēkas ar vismaz 100 gadu vēsturi ir pieprasītākas pieaugušu un pusmūža vecuma cilvēku vidū.

“Aptauja liecina, ka vairāk nekā 80% Latvijas iedzīvotāju labprātāk izvēlētos dzīvot privātmājās, bet dzīvokļos – salīdzinoši tikai 12% respondentu. Tiesa, šī ir aptauja par sapņu mājokli, jo realitātē iezīmējas cita aina. Aptaujas rezultāti ir cilvēciski ļoti saprotami, jo mūsdienu steidzīgajā dienas ritmā vēlme pēc ārpuspilsētas miera, savrupmājas privātuma un vairākām paaudzēm piemērota īpašuma ir tikai pieaugoša,” komentējusi Anita Bērziņa, DNB bankas viceprezidente un valdes locekle.

Pēc DNB bankas pasūtījuma aptauja veikta no 13. līdz 23. septembrim, kopumā apjautājot 505 respondentu visā Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

  1. vecis ar alus bundžu pie TV Atbildēt

    Sievietes galvenokārt paužot vēlmi pēc mājokļiem 151-200 m2 robežās, kamēr vīriešus apmierina 101-150 m2. Tad lai arī nepukst, ka grūti izberst tos 200 m2.

  2. Jā, kādreiz tā bija laba doma. Tagad vairs nē. Kopš daudzi pensionāri ir spiesti izvākties no savas, visu darba mūžu celtas mājiņas, jo nespēj samaksāt to ko no viņiem valsts prasa, šo domu esmu jau atmetis. Jo Latvijā privātīpašuma nav, jebko tev var atņemt, ja nespēj maksāt noteikto nodokli – nomas maksu. Tādēļ, ja jāceļ pašam, tad šī doma jāatmet, ja esi bagāts – vari celt un kādu laiku dzīvot, teiksim līdz pensijai, un tad – kā nu sanāk.

  3. Lai banka pie pirmas iespejas atnemtu ha,,,,,ha,,,ha,,,ha

  4. Protams, protams, banciņas tā domā un tik pūš burbulīšus!!!

  5. māja-laba lieta,tikai visu mūžu jāiegulda-remonti,dārzs..,tas tev nav pēc darba uz dīvāna ar pulti.Jāgādā malka,jāpļauj zāle,jāstāda,jāravē,jānovāc raža,jātīra skursteņi,jālabo jumti,jāmaina logi,jācīnās ar kurmjiem,žurkām,mežacūkām u.t.t.Tā ka skaistajās terasītēs vai nojumēs-atliek vien pāris reižu sezonā pasēdēt un par visu papriecāties…

  6. man pilnīgi pietiek ar dzīvoklīti, lai to apsaimniekotu un sakoptu

  7. skaisti,,sapnis privatmaja ,,lai dzivotu tada ,tur ir vajadzigs darznieks,majas uzkopeja vismaz 1 reizi menesi , tads noteikti nav mans sapnis ,ja butu miljonare,biznesmene ,tad ir cita runa,,dzivoju privatmaja ,ja ar to ir jatiek gala oh ,tas nemaz nav tik viegli -tas nav ka ieiet dzivokli novilkt apavus un teikt mana darba diena beigusies ,kautgan ari dzivoklis prasa savu ,bet ne tik daudz…

  8. Normāla, bet nerealizējama vēlme, ja nav māja jau mantota.

Draugiem Facebook Twitter Google+