Dabā
Medības

Latvijas ieroču veikalu populārāko medību ieroču Top 100

Foto: Shutterstock

Katram no mums, medniekiem, savs medību ierocis ir īpašs, tāpēc arī tā izvēle visbiežāk ir grūts uzdevums. Vienam noteicošais faktors ir ieroča marka, citam – dizains, izgatavošanā izmantotie materiāli, cena, vēl kādam citam palīdz izvēlēties kluba kolēģu, draugu pieredze.

Protams, ir svarīgi, vai izvēlēts tiek gludstobra vai vītņstobra ierocis. Aptaujājot medību ieroču tirgotājus Latvijā, centāmies gūt priekšstatu, kādus tad ieročus izvēlas mednieki.

Purnavu muiža

Pieprasītākais ieroču modelis ir karabīne Blaser R8. Ierocim iespējamas dažādas komplektācijas, cena – sākot no aptuveni 3000 eiro. Otrs pieprasītākais ierocis – karabīne Mauser M12, cenu kategorija – sākot no 1600 eiro. Topa līderi – vācu kompānijas – viennozīmīgi norāda, ka Latvijas mednieki izvēlas kvalitatīvus ieročus. 
Tālākajās vietās divi itāļi – gludstobra Bettinsoli X–Trail, cena nedaudz zem 1000 eiro, un pusautomātiskā gludstobra bise Benelli Vinci, cena atkarībā no modeļa no aptuveni 1800 eiro. Gludstobra ieroču kategorijā itāļu ražotāji piedāvā lielisku cenas un kvalitātes attiecību. Ne velti šie ieroči dominē visvairāk pirkto topā.

Kā nākamās seko Turcijas kompāniju Ata Arms pusautomātiskā bise NEO, cena – sākot no 590 eiro, un Yildiz gludstobra bise SPZ ME, cena – sākot no 600 eiro. Principā budžeta klases ieroči, kas varētu kalpot kā pirmie jaunajam medniekam. 
Purnavu muižas topā nākamās ir japāņu karabīne Howa M1500 un čehu CZ-557. Abas ir cenu grupā no 800 līdz 1000 eiro. Arī šīs varētu būt kā pirmās karabīnes, iesākot medību gaitas.
Nākamais topā vācu ekskluzīvā divstobru karabīne Krieghoff Classic. Cena ierindas medniekam grūti aptverama – 31 000 eiro. Šis drīzāk ir ierocis, kas apliecina stilu un stāvokli sabiedrībā. Maz ticams, ka, reiz iegādāts, tas piedzīvos grūtas dienas smagos medību apstākļos – Latvijas lietū, dubļos un sniegā. Ņemot vērā ieroča kalibru (9.3x74R), tas vairāk iederēsies trofeju medībās dienvidos.

Purnavu muižas topu noslēdz Anschutz mazkalibra karabīne (cena nepilni 1000 eiro). Lielisks ierocis treniņiem un arī sīkā medījuma medībām – kalibrs .22WMR.

9mm
Ieroču veikala 9mm topa augšgalā ir vācu ieroči – karabīnes Sauer 202 Classic, Sauer 303 Classic XT. Lieliskas vācu kvalitātes karabīnes, kuru cena ir virs 2000 eiro. Nākamās mazliet lētākās Sauer 101 Classic XT un Sauer 101 Classic. Cenu kategorija no 1500 eiro. Mēdz teikt, ka šie ieroči ir pārbaudīta vērtība jaunā izskatā, kas seko līdzi laikam un patērētāju vēlmēm.

Veikala topa viducī itāļu gludstobra bises Fabarm Elos B Field un Fabarm Elos Black Diamond. Lai iegādātos šos ieročus, arī jāiztērē aptuveni 1000 eiro. Nedaudz dārgāka ir pusautomātiskā Fabarm L4S. Arī ieroču veikala 9mm tops apliecina, ka itāļu gludstobra ieroči Latvijā ir pieprasītākie.
Tālākajās vietās karabīnes Sauer 202 Classic XT, Sauer 303 Synchro XT un Sauer 202 Elegance – lieliski vācu ieroči, kas neliks vilties, taču jārēķinās ar atbilstošiem tēriņiem.

Huberts
Veikalos Huberts visvairāk pieprasīto ieroču topa augšgalā ir vītņstobra karabīnes Browning A-Bolt3 (cena – sākot no 799 eiro) un Browning X-Bolt (cena – sākot no 1059 eiro). Abas ir lieliskas karabīnes, kas neliks vilties pat sarežģītā situācijā. 
Kā nākamā seko amerikāņu Winchester XPR – šā vītņstobra ieroča sākumcena 699 eiro, un vācu karabīne Haenel Jaeger 10. Tā gan ir divas reizes dārgāka un par vienkāršāko komplektāciju būs jāizdod 1120 eiro. Pirmo piecnieku noslēdz Mossberg 930 gludstobra pusautomāts. Šis amerikāņu ierocis nopērkams par nepilniem 600 eiro.
Tālākajās vietās austriešu vītņstobrs Rossler Titan 6. Cena – sākot no 990 eiro, gludstobra pusautomāts Winchester SX3/SX4 (no 840 eiro) un karabīnes Browning MARAL (no 2090 eiro) un Merkel RX Helix (no 2690 eiro).
Huberta topa desmitajā vietā ar vienādiem rezultātiem uzreiz trīs ieroči – gludstobra pusautomāti Browning A5 (no 1290) un Browning MAXUS (no 1150), kā arī vītņstobra pusautomāts Browning BAR MK3 (no 1650 eiro).

SIA Ieroči
SIA Ieroči veikalos visvairāk pārdotā ir karabīne CZ 557 LUX. Čehijā ražotā ieroča cena – aptuveni 1000 eiro. Pieprasīta ir arī karabīne Browning Maral, tās cena nedaudz virs 2000 eiro. Nākamā pieprasītākā – Steyr Mannlicher. Arī šis ierocis ir vairāk nekā 2000 eiro vērts. Nākamajās pozīcijās ir CZ 527 Thumbhole, Tikka T3X Hunter (1290 eiro).

Otro piecnieku atklāj Browning Zenith – lieliska pusautomātiskā karabīne. Tās cena – nepilni 2000 eiro. Nākamajā pozīcijā vēl viena pusautomātiskā karabīne – Winchester SXR Vulcan. Tās cena nedaudz virs 1300 eiro. Kā nākamā seko CZ 455 Thumbhole – aptuveni 600 eiro vērts mazkalibra ierocis. 
Topu noslēdz Krievijā ražotie gludstobra ieroči – MP 27 EM-1C un MP 18 EM M Monte Carlo.

Artemida
Ieroču veikala Artemida topa galvgalī divi amerikāņi – Savage Axis II xp un Savage Axis xp. Praktiski un izturīgi ASV ražoti ieroči cenu kategorijā līdz 700 eiro. Tiem ir plastikāta laides, kam nav bīstami skrāpējumi. Arī šie ir budžeta klases ieroči, kas piemēroti jaunajiem medniekiem.

Godpilnajā trešajā vietā Tikka T3x Hunter. Šķiet, somu karabīnēm īpaši komentāri ir lieki – tā ir tēmas klasika, kas pārliecinoši uzrunā ar kvalitāti, ergonomiku un ziemeļniecisku precizitāti. Cena – 1100 eiro. Nākamajās topa vietās atkal ASV izgatavotie Savage Axis SR (620 eiro) un Savage Mark II XP (495 eiro), Tikka T3x Lite (1000 eiro).

Itāļi prot izgatavot ne tikai lieliskus gludstobra ieročus, bet arī karabīnes. Ne velti Artemidas topā iekļuvusi karabīne Antonio Zoli Taiga. Šim ierocim piemīt īpašs dienvidniecisks šarms un elegance. Cena – nepilni 1500 eiro. 
Topu turpina karabīne Tikka T3x Forest (1200 eiro) un itāļu pusautomātiskā gludstobra bise Benelli Vinci, kas maksā nedaudz vairāk kā 1800 eiro. 
Topu noslēdz lieliskā itāļu Zoli Kronos, kas noderēs ne tikai medībām, bet arī sportinga sacensībās. Cena 3500 eiro. Vai tā ir augsta – diezin vai, ja par to tiek iegūta lieliska divstobru bise, ko, visticamāk, varēs atstāt mantojumā nākamajai mednieku paaudzei.

Gunmarket EU
Gunmarket EU veikalā pieprasītākais ir Winchester SX3 Big Game combo gludstobra pusautomātiskais ierocis ar diviem stobriem komplektā: klasiskais gludstobrs – aprīkots ar 6 mm platu ventilējamu sliedi un maināmiem čokiem, vītņotais gludstobrs – paredzēts precīzai šaušanai ar lodēm līdz 150 m. Šis ierocis izmaksās nedaudz vairāk par 1500 eiro. Otrs populārākais – Winchester SXP – pumpja bise, kas nopērkama, sākot ar 465 eiro. Arī nākamais pieprasītākais ierocis ir pumpja bise – Fabarm STF12 Compact. Šis ierocis nopērkams par 1180 eiro.

Nākamajās topa vietās karabīnes Browning A-Bolt 3 Composite (780 eiro), Winchester XPR (no 630 eiro) un Browning Maral (2390 eiro). Tālāk seko trīs gludstobra pusautomātiskie ieroči – Fabarm L4S (1195 eiro), Winchester SX4 (860 eiro) un Fabarm XLR Composite (1100 eiro).

Savukārt Top 10 noslēdz Krievijā ražotā karabīne SKS (Simonov) par 590 eiro. Krievijā šo ieroci plaši izmanto mednieki tieši lielās patronu ietilpības dēļ. Taču patronas jauda un ieroča precizitāte nav augsta.

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”

LA.lv