Mobilā versija
+4.0°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
31. maijs, 2016
Drukāt

Latvijas IKP pirmajā ceturksnī pieaug par 2,1%

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pirmajā ceturksnī, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās pieaudzis par 2,1%, salīdzinot ar 2015.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, Latvijas IKP šogad pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada pirmo ceturksni ir palielinājies par 1,5%.

Tāpat statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2016.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2015.gada ceturto ceturksni, IKP salīdzināmajās cenās, pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, ir palielinājies par 0,1%.

2016.gada pirmajā ceturksnī Latvijas IKP faktiskajās cenās bija 5,467 miljardi eiro.

Statistikas pārvaldē norādīja, ka no ražošanas aspekta (salīdzināmajās cenās, sezonāli neizlīdzināti dati) 2016.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2015.gada pirmo ceturksni, apstrādes rūpniecība augusi par 0,5%. Lielākie pieaugumi bija vērojami tekstilizstrādājumu ražošanā – par 12%, koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 9%, kā arī nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 8%. Savukārt samazinājums bija pārtikas produktu ražošanā – par 1,5%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 4% un apģērbu ražošanā – par 6%.

Būvniecības produkcijas apmērs minētajā laika periodā samazinājās par 19%. Lielākie kritumi bija dzīvojamo ēku būvniecībā – par 25%, kā arī autoceļu, šoseju, ielu, ceļu un dzelzceļu līniju būvniecībā – par 26%. Pieaugums bija vietējās nozīmes cauruļvadu un kabeļu būvniecībā – par 49% un viesnīcu būvē – 2,1 reizi.

Mazumtirdzniecība minētajā laika periodā palielinājās par 1%, tajā skaitā par 2% pieauga pārtikas un par 1% – nepārtikas preču tirdzniecība. Vairumtirdzniecība šajā laika periodā pieauga par 6%.

2016.gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada pirmo ceturksni transportā bija pieaugums par 2%, tajā skaitā pasažieru pārvadājumi auga par 6%, bet kravu apgrozība – par 1%.

Savukārt izklaides un atpūtas pakalpojumu apmērs palielinājies par 6%, tajā skaitā azartspēļu nozarē pieaugums bijis par 9%.

IKP pieaugumu veicināja arī produktu nodokļi (pievienotās vērtības, akcīzes un muitas nodokļi), kas 2016.gada pirmajā ceturksnī pieauga par 6%.

Tāpat statistikas pārvaldē atzīmēja, ka no izlietojuma aspekta (salīdzināmajās cenās, sezonāli neizlīdzināti dati) šogad pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada pirmo ceturksni privātais galapatēriņš pieauga par 4%. Privātajā galapatēriņā mājsaimniecību izdevumi pārtikai palielinājās par 5%, transportam (izdevumi sabiedriskajam transportam, transporta līdzekļu iegāde un ekspluatācija) – par 9%, atpūtai un kultūrai – par 3%, bet izdevumi mājokļa uzturēšanai saglabājās iepriekšējā gada līmenī. Mājsaimniecību galapatēriņu ietekmēja patēriņa cenu kritums un mājsaimniecību ienākumu palielināšanās.

Valdības galapatēriņš minētajā laika periodā palielinājās par 2%.

Savukārt bruto pamatkapitāla veidošana samazinājusies par 16 %. Ieguldījumi iekārtās un mašīnās sarukuši par 10%, intelektuālajā īpašumā – par 15%, bet mājokļos un citās ēkās un būvēs – par 24%.

Eksports minētajā laikā samazinājies par 3%, bet importa apmēri auguši par 5%.

2015.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2014.gada pirmo ceturksni, Latvijas IKP, pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, pieauga par 1,8%.

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+