Foto – AFP/LETA

Latvijas izlasei vēl viens zaudējums, elite karājas mata galā 0

Latvijas hokeja valstsvienība pasaules čempionāta piektajā spēlē sestdien ar rezultātu 0:2 (0:0, 0:1, 0:1) piekāpās Vācijas valstsvienībai.

Notriektā tautumeita 6

Šī neveiksme Latvijas hokeja izlasei pasliktināja izredzes saglabāt vietu augstākajā divīzijā, tomēr vēl jāaizvada divi mači – pirmdien ar Franciju un otrdien ar Somiju.

Cīņas rezultātu 29.minūtē atklāja Kristofs Ūlmans, bet trešās trešdaļas trešajā minūtē jau 2:0 Vācijai panāca Patriks Hāgers.

Jau septītajā sekundē Lauris Dārziņš izdarīja metienu uz vāciešu vārtsarga Roba Zepa vārtiem, cerot atkārtot iepriekšējā mača sasniegumu, kad latvieši vārtus guva superātri. Savukārt pirmā iespēja vāciešiem atklāt rezultātu bija ceturtajā minūtē, taču veiksmīgi vārtos darbojās Kristers Gudļevskis, kurš Latvijas izlases vārtus sargā jau otrajā mačā pēc kārtas.

Latvijas izlase maču iesāka ļoti agresīvi un bieži vien pēc iemetieniem sākās grūstīšanās. Tāpat latvieši cīnījās līdz galam katrā epizodē. Lai gan Latvijas izlase pirmajās spēles minūtēs izskatījās aktīvāki, mača turpinājumā Vācijas izlase lēnām pārņēma iniciatīvu, bet latvieši lielākoties devās pretuzbrukumos.

Pēc gandrīz diviem vienlaicīgiem vāciešu noraidījumiem, mača 11.minūtē Latvija ieguva tiesības spēlēt trijatā pret pieciem gandrīz divas minūtes. Taču jau pēc minūtes noraidījumu nopelnīja Mārtiņš Cipulis. Nevienu no šiem vairākumiem komandas neizmantoja. 16.minūtē ļoti bīstamā epizodē Latvijas izlasi glāba Gudļevskis, kurš neitralizēja pretinieka izgājienu viens pret vienu.

Vācijas izlase turpināja uzbrukt vairāk, tomēr priekšpēdējā minūtē lieliska epizode radās Mikam Indrašim, kurš pretuzbrukumā izgāja viens pret vārtiem. Šī izgājiena laikā pret Indraši tika pārkāpti noteikumi un Latvija otro reizi cīņā ieguva iespēju spēlēt vairākumā. Tomēr pirmajā trešdaļā rezultāts tā arī netika atklāts.

Otro periodu mūsējie iesāka vairākumā, taču pusminūtes laikā latvieši neko bīstamu neizveidoja. Lai arī vairākums netika izmantots, latvieši cīņu pēc lielā pārtraukuma atsāka aktīvāk, liekot pasvīst pretinieku vārtsargam.

Tomēr vācieši centās mainīt cīņas gaitu un mēģināja doties pretuzubrukumos, lai novērstu spēli uz Latvijas izlases aizsardzības zonu. Taču latviešu vārtos veiksmīgi darbojās Gudļevskis. Sākoties mača 29.minūtei, Latvijas izlase nonāca iedzinējos ar 0:1, jo vāciešu labā vārtus guva Ūlmans, kurš apslidoja vārtus un pārspēja Gudļevski.

Pateicoties vārtu guvumam, vācieši kļuva krietni aktīvāki, radot vairākas bīstamas situācijas pie Latvijas izlases vārtiem. Latvijai radās iespēja samazināt Vācijas apgriezienus un radīt bīstamas situācijas pie pretinieku vārtiem, kad vācieši nopelnīja noraidījumu. Latvijas izlasei izdevās gandrīz visu vairākumu pavadīt Vācijas izlases aizsardzības zonā, taču vārtus gūt neizdevās.

Līdz ar to pēc otrās trešdaļas Latvija atradās iedzinējos ar rezultātu 0:1.

Latvijas izlase pēdējo trešdaļu uzsāka mazākumā, taču tas netraucēja izdarīt metienus pa pretinieku vārtiem un pārbaudīt Roba Zepa modrību. Savukārt 44.minūtē vācieši panāca divu vārtu pārsvaru, kad Gudļevski pārspēja Patriks Hāgers, kurš raidīja ripu vārtu augšējā stūrī.

Tomēr latvieši nebija mierā ar vārtu zaudējumu un metās atgūt kaut vienus vārtus. Pateicoties Latvijas izlases vēlmei atspēlēties, spēle kļuva krietni aktīvāka – straujā tempā spēlētāji metās no viena laukuma gala uz otru. Laukumā ļoti redzams bija aizsargs Māris Jass, kurš aktīvi pieslēdzās uzbrukumiem. Taču, redzot, ka Latvija ļoti vēlas atspēlēties, Vācija lielāku uzmanību pievērsa aizsardzībai un cerēja izveidot pretuzbrukumus.

Tomēr Latvijas izlasei tikai retu reizi izdevās izveidot kādu bīstamu situāciju pie pretinieku vārtiem – traucēja pašu kļūdas un vāciešu labā aizsardzība. Perioda vidū vācieši vienkārši raidīja ripu ārā no savas zonas, lai latviešus sagaidītu jau vidējā zonā un aizsargātos. Tuvojoties spēles beigām, aktīvāki kļuva arī vācieši – vairākas reizes spēlē iesaistījās Gudļevskis.

Kad līdz spēles beigām bija atlikušas 11 sekundes, Mārtiņš Cipulis nopelnīja 5+20 minūšu noraidījumu, jo rupji pārkāpa noteikumus pret pretinieku spēlētāju un arī pēc spēles beigu signāla izvērtās kārtējie asumi, bet tas rezultātu vairs nemainījās un Latvija cieta neveiksmi ar 0:2.

Zīmīgi, ka Vācijas izlases vārtsargs Zeps aizvadīja otro “sauso” spēli pēc kārtas.

Par labāko spēlētāju Latvijas izlasē tika atzīts Gudļevskis, bet Vācijā par tādu kļuva Franks Hērdlers.

Šajā mačā Latvijas izlases vārtus atkal sargāja Kristers Gudļevskis. Diskvalifikācijas dēļ nevarēja spēlēt Zemgus Girgensons, tāpēc tagad otrajā maiņā centrs bija Andris Džeriņš, bet pa malām spēlēja Miks Indrašis un Gints Meija. Tāpat traumu dēļ mačam nebija pieteikti Agris Saviels un Georgijs Pujacs.

Pēc neatkarības atjaunošanas Latvija ar Vāciju pasaules čempionātos savā starpā iepriekš bija tikušās sešas reizes. Pirmajos divos turnīros 1997. un 1998.gadā Latvija tika pie graujošiem panākumiem ar 8:0 un 5:0, bet jau trešajā tikšanās reizē 2002.gadā tika ciesta neveiksme ar 2:3.

2004.gadā abas valstsvienības savā starpā cīnījās neizšķirti 1:1, 2008.gadā Latvija atzina pretinieku pārākumu ar 3:5, bet pagājušajā gadā Latvija pārtrauca neveiksmju sēriju un pieveica Vāciju ar 3:2.

Kā ziņots, šī pasaules čempionāta pirmajā mačā Latvijas izlase sestdien ar 0:6 kapitulēja pašreizējai pasaules čempionvienībai Krievijai, bet ar 1:4 piekāpās ASV hokejistiem, bet trešajā mačā otrdien ar 3:5 kapitulēja arī Austrijai, apdraudot izredzes palikt augstākajā divīzijā arī nākamajā sezonā.

Tomēr Latvijas līdzjutēju noskaņojums labāks kļuva pēc ceturtdienas mača, kad ar “hat-trick” izcēlās Lauris Dārziņš, bet izlase ar 5:3 uzvarēja pagājušā gada turnīra finālisti Slovākiju, pārtraucot septiņu zaudējumu sēriju pasaules čempionāta spēlēs.

Savukārt Vāciju turnīru uzsāka ar zaudējumu pagarinājumā vienai no sacensību saimniecēm Somijai, tālāk ar 1:4 piekāpās pašreizējai pasaules čempionei Krievijai, trešajā mačā ar 2:3 piekāpās arī Slovākijai, bet savu līdz šim pēdējo maču aizvadīja vēl trešdien, kad dienas sesijā ar 2:0 pārspēja Austriju.

Pateicoties panākumam, Vācija ar septiņiem punktiem piecās spēlēs Helsinku grupas kopvērtējumā nokļuva pie ceturtdaļfināla zonas – tikpat punktu ir arī ceturtajā vietā esošajai Slovākijai. Sesto vietu ar sešiem punktiem ieņem Francija, pieci punkti ir Austrijas kontā, bet Latvija ar trim punktiem ieņem pēdējo, astoto, vietu.

Teorētiski Latvijai vietas saglabāšanai vajadzētu pietikt ar uzvaru pamatlaikā pār Franciju, jo Austrijai atlikuši mači ar spēcīgajām Krievijas un Somijas izlasēm.